Wnętrze domu z kręconymi schodami z dużą ilością roślin

Ceny prądu rosną z roku na rok, a wciąż niewielu z nas przekonuje się do zielonej energii. Nasz świat codziennie zalewany jest tonami śmieci, z którymi nic nie robimy. Warto z tego powodu zwrócić uwagę na eko-trendy w budownictwie i codziennym life style’u. Jak zbudować ekologiczny dom? Co możesz zrobić na co dzień, by dbać o środowisko? Jak zaprosić naturę do Twojego mieszkania? Pokażemy Ci, jak małymi krokami możesz zmienić świat na lepsze – na początek we własnym domu i na swoim podwórku. 

Co to jest ekologiczny dom i co się na niego składa? 

Ekologiczny dom to miejsce stworzone w zgodzie z naturą, przyjazne dla środowiska, jednak posiadające wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, przydomowe biogazownie lub sprzęt AGD / RTV o wysokiej klasie energetycznej. 

Eco-dom powinien zostać wybudowany z naturalnych materiałów, takich jak drewniane bale lub glina i słoma). Ma także minimalizować zużycie i zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do ogrzewania ekologicznego, energooszczędnego domu wykorzystuje się odnawialne źródła energii: drewno, biomasę lub ekogroszek. Eksploatacja ekologicznego domu ma mieć minimalny wpływ na otoczenie. Wersją idealną jest dom pasywny lub zeroenergetyczny (autonomiczny). Taki, który nie wymaga dostaw energii z zewnątrz i sam w całości ją produkuje. 

Ekologiczny dom to tak, który odpowiednio zarządza gospodarką wodną i ściekową, wykorzystuje deszczówkę i tzw. szarą wodę, aby je przetwarzać i ponownie wykorzystywać. 

Co brać pod uwagę przy projektowaniu ekologicznego domu? 

Komfort i estetyka

Niezależnie od tego, jak ekologiczny ma być Twój nowy dom, ważne, aby miał w sobie nutę harmonii i cząstkę Twojej duszy. Ekologiczny dom może być zarówno nowoczesną bryłą, jak i stylizowanym na XIX wiek dworkiem. Najlepiej jednak wybierać proste, minimalistyczne projekty, oparte na planie kwadratu lub prostokąta. Ważne, aby był praktyczny, zużywał na co dzień jak najmniej wody i prądu, a w zimie był ogrzewany eko-surowcami. Nie zapomnij o dobrej termoizolacji ścian i dachu. 

Gospodarka

W ekologicznym domu niezbędna jest przemyślana gospodarka odpadami. Do tego mile widziane jest każde narzędzie i urządzenie, minimalizujące zużycie wody. Jeśli kiedyś wszystkie nasze domy będą zeroenergetyczne, cena prądu spadnie z powodu mniejszego zapotrzebowania na energię. Niższa cena prądu to ogólnie niższe ceny w sklepach i za wykonywane dla nas usługi. To będzie miało pozytywny wpływ na globalną gospodarkę naszego kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Z tego powodu rządy państw UE, w tym Polski, proponują bardzo korzystne dotacje na cele budowy domu ekologicznego. 

Środowisko

Dzięki fotowoltaice i pompom ciepła zmniejszamy zużycie nieodnawialnych źródeł energii. Wspólnie dbamy o Matkę Ziemię, dzięki czemu pozostawimy ją w dobrym stanie kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom. 

Z jakich materiałów się buduje dom ekologiczny? 

Zielone materiały budowlane, z których buduje się ekologiczne domy, to drewno, szybko odnawialne rośliny (np. bambus) oraz kamień lub metal, pochodzące z recyklingu. Warto też pomyśleć o konstrukcji domów z dawnych kontenerów, którym możemy nadać nowe życie. 

Sposoby na ekologiczny dom

Jeśli masz mieszkanie w bloku, lub Twój dom jest już gotowy, możesz wdrożyć pakiet codziennych 10 nawyków, które obniżą Twoje rachunki. Pozwolą Ci zaoszczędzić dodatkowe pieniądze i sprawią, że Twoje gospodarstwo domowe stanie się ekologicznym domem: 

 1. Na zakupy zawsze zabieraj materiałowe torby – nie kupuj i nie gromadź ,,foliówek”. 
 2. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. 
 3. Korzystaj z ekologicznych środków czystości, robionych domowymi sposobami. 
 4. Myj naczynia w napełnionym wodą zlewie, a nie pod bieżącym strumieniem wody. 
 5. Zamiast elektrycznych odświeżaczy i nawilżaczy powietrza miej w domu dużo roślin. 

A dodatkowo, możesz jeszcze:

 1. Sposób

  Gaś światła w pomieszczeniach, z których nie korzystasz w danej chwili. 

 2. Sposób

  Wyciągaj z gniazdek ładowarki i wszelkie urządzenia, które są “wyłączone”, a mimo to pobierają niewielkie ilości prądu. 

 3. Sposób

  Wybieraj urządzenia AGD z klasą energetyczną od A+ do A+++. 

 4. Sposób

  Jeśli nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor – nie ma potrzeby, aby był włączony w tle, gdy nikt nie zwraca na niego uwagi. 

 5. Sposób

  Kup filtr na wodę mineralną, filtruj “kranówkę” i przestań kupować wodę butelkowaną. 

Chcesz stworzyć własny ekologiczny dom? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampani oraz promocji do stworzenia pięknego domu!