Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Wnętrze domu z kręconymi schodami z dużą ilością roślin

Ceny prądu rosną z roku na rok, a wciąż niewielu z nas przekonuje się do zielonej energii. Nasz świat codziennie zalewany jest tonami śmieci, z którymi nic nie robimy. Warto z tego powodu zwrócić uwagę na ekotrendy w budownictwie i codziennym stylu życia. Jak zbudować ekologiczny dom? Co możesz zrobić na co dzień, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko? Jak zaprosić naturę do Twojego mieszkania? Pokażemy Ci, jak małymi krokami możesz zmienić świat na lepsze – na początek we własnym domu i na swoim podwórku. 

Co to jest ekologiczny dom i co się na niego składa?

Ekologiczny dom to miejsce stworzone w zgodzie z naturą, przyjazne dla środowiska, jednak posiadające wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń, takich jak panele solarne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, przydomowe biogazownie lub sprzęt AGD / RTV o wysokiej klasie energetycznej. 

Ekologiczny dom ma minimalizować zużycie i zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do ogrzewania ekologicznego, energooszczędnego domu wykorzystuje się odnawialne źródła energii: drewno, biomasę lub ekogroszek. Eksploatacja ekologicznego domu ma mieć minimalny wpływ na otoczenie. Wersją idealną jest dom pasywny lub zeroenergetyczny (autonomiczny) – czyli taki, który nie wymaga dostaw energii z zewnątrz i sam w całości ją produkuje. Ekologiczny dom odpowiednio zarządza także gospodarką wodną i ściekową, wykorzystując deszczówkę i tzw. szarą wodę.

Co brać pod uwagę przy projektowaniu ekologicznego domu? 

Ściana ze słoikami, ekologiczne wybory w Twoim domu

Komfort i estetyka

Niezależnie od tego, jak ekologiczny ma być Twój nowy dom, ważne, aby miał w sobie nutę harmonii i cząstkę Twojej duszy. Ekologiczny dom może być zarówno nowoczesną bryłą, jak i stylizowanym na XIX wiek dworkiem. Najlepiej jednak wybierać proste, minimalistyczne projekty, oparte na planie kwadratu lub prostokąta. Ważne, aby był praktyczny, zużywał na co dzień jak najmniej wody i prądu, a w zimie był ogrzewany eko-surowcami. Nie zapomnij o dobrej termoizolacji ścian i dachu. 

Gospodarka

W ekologicznym domu niezbędna jest przemyślana gospodarka odpadami. Szukasz sposobów na to, jak oszczędzać wodę i jak oszczedzać prąd? Świetnie – każde narzędzie i urządzenie minimalizujące zużycie tych zasobów pomoże Ci być bardziej ekologicznym. Z kolei jeśli kiedyś wszystkie nasze domy będą zeroenergetyczne, cena prądu spadnie z powodu mniejszego zapotrzebowania na energię. Niższa cena prądu to ogólnie niższe ceny w sklepach i za wykonywane dla nas usługi. To będzie miało pozytywny wpływ na globalną gospodarkę naszego kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Z tego powodu rządy państw UE, w tym Polski, proponują bardzo korzystne dotacje na budowę domu ekologicznego.

Środowisko

Dzięki panelom solarnym i pompom ciepła zmniejszamy zużycie nieodnawialnych źródeł energii. Wspólnie dbamy o Matkę Ziemię, dzięki czemu pozostawimy ją w dobrym stanie kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom. 

Z jakich materiałów buduje się dom ekologiczny? 

Zielone materiały budowlane, z których buduje się ekologiczne domy, to drewno, szybko odnawialne rośliny (np. bambus) oraz kamień lub metal, pochodzące z recyklingu. Warto też pomyśleć o konstrukcji domów z dawnych kontenerów, którym możemy nadać nowe życie. Jednak nawet jeśli Twój dom został wybudowany inaczej, wciąż możesz zamienić go w bardziej ekologiczny, np. wdrażając nawyki zero waste i less waste.

Sposoby na ekologiczny dom

Jeśli masz mieszkanie w bloku, lub Twój dom jest już gotowy, możesz wdrożyć pakiet codziennych 10 nawyków, które obniżą Twoje rachunki. Pozwolą Ci zaoszczędzić dodatkowe pieniądze i sprawią, że Twoje gospodarstwo domowe stanie się ekologicznym domem, a Ty będziesz mógł żyć w zgodzie z naturą.

 1. Na zakupy zawsze zabieraj materiałowe torby – nie kupuj i nie gromadź ,,foliówek”. 
 2. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. 
 3. Korzystaj z ekologicznych środków czystości lub po prostu zrób je samodzielnie.
 4. Myj naczynia w napełnionym wodą zlewie, a nie pod bieżącym strumieniem wody. 
 5. Zamiast elektrycznych odświeżaczy i nawilżaczy powietrza miej w domu dużo roślin. 
 6. Naucz swoją rodzinę i przyjaciół, jak segregować śmieci. Ta wiedza pomaga także w dokonywaniu lepszych wyborów konsumenckich.

Dodatkowe wskazówki:

 1. Sposób

  Gaś światła w pomieszczeniach, z których nie korzystasz w danej chwili. 
 2. Sposób

  Wyciągaj z gniazdek ładowarki i wszelkie urządzenia, które są “wyłączone”, a mimo to pobierają niewielkie ilości prądu. 
 3. Sposób

  Wybieraj urządzenia AGD z klasą energetyczną od A+ do A+++. 
 4. Sposób

  Jeśli nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor – nie ma potrzeby, aby był włączony w tle, gdy nikt nie zwraca na niego uwagi. 
 5. Sposób

  Kup filtr na wodę mineralną, filtruj “kranówkę” i przestań kupować wodę butelkowaną. 

Ekologiczny dom – więcej niż trend

Wiatrak stojący na polu

Moda na ekologię to wspaniały prezent dla naszych finansów i planety. Coraz popularniejsze stają się ekologiczne tkaniny i ekoturystyka, coraz mniej chętnie korzystamy też z plastiku i niskich jakościowo produktów, które trzeba szybko wymieniać. W naszych torbach królują wielorazowe butelki na wodę, stawiamy na żywność ekologiczną, a w wolnych chwilach zajmujemy się upcyclingiem. To nie tylko trend – to bardzo korzystna zmiana w powszechnej świadomości, której nie da się zatrzymać.

Chcesz stworzyć własny ekologiczny dom? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampani oraz promocji do stworzenia pięknego domu!