Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Szklanka znajdująca się pod kranem, z którego leci woda

Czy wiesz, że zaledwie 2,5% całej wody na świecie stanowi woda słodka, nadająca się do picia? Co więcej, znakomita część z niej to zamarznięte lodowce i wody podziemne! Stan wód wciąż pogarsza się w związku z postępującą urbanizacją, rozwojem przemysłu i wzrostem liczby ludności – chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że o wodę trzeba dbać – bez niej nie ma dla nas przyszłości. Szacuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na nią wzrośnie aż o 55%! Z nami dowiesz się, jakie są zasoby wody w Polsce i na świecie, a następnie przedstawimy Ci drobne porady jak oszczędzać wodę! Wszystkie ręce na pokład – woda to nie przelewki!

Zasoby wody na świecie

Chociaż woda zajmuje aż 71% powierzchni Ziemi, znakomita większość z niej to oceany – a więc zbiorniki pełne wody słonej, nienadającej się do picia. Objętość wody słodkiej na świecie szacuje się na 35 milionów metrów sześciennych. Wydaje się dużo? Nic bardziej mylnego – ponad 60% z tego to zamarznięta Antarktyda. Rzeki, jeziora i płytkie wody gruntowe stanowią ledwie 0,4% całości! I chociaż wydaje się ona dobrem uniwersalnym – wiemy ze szkoły, że jej cyrkulacja w atmosferze jest stałym procesem – sprawa nie jest aż tak prosta. Źródła głębinowe zużywają się szybko, a odnawiają bardzo powoli.

Dodatkowo, woda zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy nie nadaje się do spożycia. Już teraz szacuje się, że ponad 1 miliard ludzi, czyli prawie 15% światowej populacji cierpi z powodu braku wody. Według prognoz ma być tylko gorzej – spowodowane jest to coraz większym na nią zapotrzebowaniem i zmianami klimatu. Oszczędzanie wody to priorytet! 

Zasoby wody w Polsce

Marmurowy kran obok którego stoi różowy wazon z kwiatami

Niestety – w Europie Polska należy do grona krajów najuboższych w wodę. Podczas gdy na Starym Kontynencie średnia ilość wody przypadająca na mieszkańca wynosi 5,1 tys. metrów sześciennych rocznie, w Polsce jest to jedynie 1,7 tysiąca! Ta liczba stale się zmniejsza, a nasz kraj powolutku pustynnieje – warto więc dać mu nieco trochę oddechu, oszczędzając ten cenny zasób.

Tylko pomyśl – samo zakręcenie kranu podczas mycia zębów to oszczędność około 900 litrów wody rocznie! Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zużycie wody na mieszkańca w Polsce wynosi 150 litrów dziennie! Tylko wyobraź sobie tę liczbę! Jedynie około 2 litrów przeznaczamy na konsumpcję − reszta ląduje w kanalizacji. Warto więc delikatnie zmienić swoje nawyki – tak, by ograniczyć niepotrzebnie marnowany zasób. Kropla drąży skałę!

Porady jak oszczędzać wodę

 1. Napraw kapiący kran

  Oczywiście, wydaje się, że to nic takiego – czymże jest taka kropla? Wciągu roku jeden kran potrafi zmarnować 2 tysiące litrów wody!

 2. Zakręć wodę podczas mycia zębów i golenia

  Zakręcając wodę podczas mycia zębów w trzyosobowym domu zaoszczędzimy nawet 250 złotych rocznie! Instalacja baterii bezdotykowych potrafi obniżyć zużycie wody z kranu o nawet 80%! To ułatwia oszczędzanie wody!

 3. Wybierz prysznic zamiast kąpieli

  Jak łatwo się domyślić, kąpiel w wannie zużywa więcej wody niż szybki prysznic. I chociaż niełatwo odmówić sobie relaksujących chwil, będąc zatopionym w wodzie, może warto zaplanować je na poszczególny dzień w tygodniu? Na jednej kąpieli zaoszczędzimy kilka złotych i mnóstwo litrów wody!

 4. Wymień spłuczkę w toalecie

  Decydując się na spłuczkę, w której sam regulować możesz objętość spuszczanej wody. Nie zawsze potrzeba nam potężnych kilka litrów! 

 5. Zainstaluj perlator

  To specjalne urządzenie wprowadzające do strumienia wody pęcherzyki powietrza, dzięki którym strumień jest silniejszy przy jednoczesnym mniejszym zużyciu. To prawdziwa oszczędność!

Jak oszczędzać wodę – dobre nawyki

 • W ogrodzie lub na balkonie w bloku, zacznij gormadzić deszczówkę, którą później będziesz mógł podlewać swoje kwiaty lub ogródek ziołowy.
 • Zacznij płukać zakupione przez Ciebie owoce i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą.
 • Napełniaj pralkę i zmywarkę. Pozwoli to uczynić pranie i zmywanie jak najbardziej wydajnym i oszczędnym – nie tylko jeśli chodzi o wykorzystaną wodę, ale także drogie detergenty.
 • Nie rozmrażaj mrożonych produktów z wykorzystaniem ciepłej wody. Zamiast tego wyjmij je na noc z lodówki – to dla nich bezpieczniejsza metoda i odpowiedź na pytanie jak oszczędzać wodę!
 • W ogrodzie, nie przyciaj trawy zbyt krótko.

Na pewno rozumiesz teraz, że oszczędzanie wody jest bardzo istotne i z biegiem czasu stawać się będzie jeszcze ważniejsze. Warto już teraz wyrobić sobie nawyki, które pomogą żyć bardziej ekologicznie i odciążyć nieco naszą piękną planetę. Wiesz już, jak oszczędzać wodę – teraz należy wprowadzić zmiany w życie! Uważaj – w ferworze zadań nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. Nie płyń z prądem i daj się zainspirować!