Szklanka znajdująca się pod kranem, z którego leci woda

Czy wiesz, że zaledwie 2,5% całej wody na świecie stanowi woda słodka, nadająca się do picia? Co więcej, znakomita część z niej to zamarznięte lodowce i wody podziemne! Stan wód wciąż pogarsza się w związku z postępującą urbanizacją, rozwojem przemysłu i wzrostem liczby ludności – chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że o wodę trzeba dbać – bez niej nie ma dla nas przyszłości. Szacuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na nią wzrośnie aż o 55%! Z nami dowiesz się, jakie są zasoby wody w Polsce i na świecie, a następnie przedstawimy Ci drobne porady jak oszczędzać wodę! Wszystkie ręce na pokład – woda to nie przelewki!

Zasoby wody na świecie

Wybrzeże arktyczne, woda i lodowce

Chociaż woda zajmuje aż 71% powierzchni Ziemi, znakomita większość z niej to oceany – a więc zbiorniki pełne wody słonej, nienadającej się do picia. Objętość wody słodkiej na świecie szacuje się na 35 milionów metrów sześciennych. Wydaje się dużo? Nic bardziej mylnego – ponad 60% z tego to zamarznięta Antarktyda. Rzeki, jeziora i płytkie wody gruntowe stanowią ledwie 0,4% całości! I chociaż wydaje się ona dobrem uniwersalnym – wiemy ze szkoły, że jej cyrkulacja w atmosferze jest stałym procesem – sprawa nie jest aż tak prosta. Źródła głębinowe zużywają się szybko, a odnawiają bardzo powoli.

Dodatkowo, woda zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy nie nadaje się do spożycia. Już teraz szacuje się, że ponad 1 miliard ludzi, czyli prawie 15% światowej populacji cierpi z powodu braku wody. Według prognoz ma być tylko gorzej – spowodowane jest to coraz większym na nią zapotrzebowaniem i zmianami klimatu. Warto zatem dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę – powinien być to obecnie priorytet dla wszystkich.

Zasoby wody w Polsce

Niestety – w Europie Polska należy do grona krajów najuboższych w wodę. Podczas gdy na Starym Kontynencie średnia ilość wody przypadająca na mieszkańca wynosi 5,1 tys. metrów sześciennych rocznie, w Polsce jest to jedynie 1,7 tysiąca! Ta liczba stale się zmniejsza, a nasz kraj powolutku pustynnieje – warto więc dać mu nieco trochę oddechu, oszczędzając ten cenny zasób. Oszczędzanie wody to podstawa stylu życia less waste, czy nawet zero waste,

Tylko pomyśl – samo zakręcenie kranu podczas mycia zębów to oszczędność około 900 litrów wody rocznie! Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zużycie wody na mieszkańca w Polsce wynosi 150 litrów dziennie! Tylko wyobraź sobie tę liczbę! Jedynie około 2 litrów przeznaczamy na konsumpcję − reszta ląduje w kanalizacji. Jeśli marzy Ci się ekologiczny dom, w którym nic się nie marnuje, a odpady są ograniczane, zacznij oszczędzać wodę. Kropla drąży skałę!

Porady jak oszczędzać wodę

Coraz częściej stawiamy na rozwiązania wspierające naturę – wybieramy ekologiczne tkaniny i ekoturystykę, montujemy w domu panele solarne. To od oszczędzania wody powinniśmy jednak zacząć. Poniżej nasze porady, jak zmniejszyć jej zużycie.

 1. Napraw cieknący kran

  Oczywiście, wydaje się, że to nic takiego – czymże jest taka kropla? Wciągu roku jeden kran potrafi zmarnować 2 tysiące litrów wody!
 2. Zakręć wodę podczas mycia zębów i golenia

  Zakręcając wodę podczas mycia zębów w trzyosobowym domu zaoszczędzimy nawet 250 złotych rocznie! Instalacja baterii bezdotykowych potrafi obniżyć zużycie wody z kranu o nawet 80%! To ułatwia oszczędzanie wody!
 3. Wybierz prysznic zamiast kąpieli

  Jak łatwo się domyślić, kąpiel zużywa więcej wody niż szybki prysznic. I chociaż niełatwo odmówić sobie relaksujących chwil w wannie, może warto zaplanować je na konkretny dzień w tygodniu? Na jednej kąpieli zaoszczędzimy kilka złotych i mnóstwo litrów wody!
 4. Wymień spłuczkę w toalecie

  Wybierz spłuczkę, w której sam regulować możesz objętość spuszczanej wody. Nie zawsze potrzeba nam potężnych kilka litrów! 
 5. Zainstaluj perlator

  To specjalne urządzenie wprowadzające do strumienia wody pęcherzyki powietrza, dzięki którym strumień jest silniejszy przy jednocześnie mniejszym zużyciu. To prawdziwa oszczędność!

Jak oszczędzać wodę – dobre nawyki

 • W ogrodzie lub na balkonie w bloku zacznij gormadzić deszczówkę, którą później będziesz mógł podlewać swoje kwiaty lub ogródek ziołowy.
 • Zacznij płukać zakupione przez Ciebie owoce i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą.
 • Napełniaj pralkę i zmywarkę. Pozwoli to uczynić pranie i zmywanie jak najbardziej wydajnym i oszczędnym – nie tylko jeśli chodzi o wykorzystaną wodę, ale także drogie detergenty.
 • Nie rozmrażaj mrożonych produktów z wykorzystaniem ciepłej wody. Zamiast tego wyjmij je na noc z lodówki – to dla nich bezpieczniejsza metoda i odpowiedź na pytanie jak oszczędzać wodę!
 • W ogrodzie nie przyciaj trawy zbyt krótko.

Jak oszczędzać wodę – bądź eko!

Krajobraz arktyczny, zamarznięta woda i lodowce w tle

Wyrobienie sobie nawyku oszczędzania wody będzie dobre nie tylko dla środowiska, lecz także dla twoich finansów. A jeśli chcesz być jeszcze bardziej eko, sprawdź, jak segregować śmieci i jak oszczędzać prąd.

Oszczędzanie wody jest bardzo istotne i z biegiem czasu stawać się będzie jeszcze ważniejsze. Warto już teraz wyrobić sobie dobre nawyki. Wiesz już, jak oszczędzać wodę – teraz należy wprowadzić zmiany w życie!

W ferworze nowych wyzwań na drodze do życia w zgodzie z naturą nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. Nie płyń z prądem i daj się zainspirować!