Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Stos kartonów - jak segregować papier

Czy wiesz, że przeciętna rodzina produkuje rocznie ponad pół tony śmieci? Może trudno Ci w to uwierzyć, ale to prawda! A czy wiesz, co dzieje się z tymi śmieciami? Jeszcze do niedawna większość trafiała na wysypiska śmieci, odkąd jednak w Polsce zaczął obowiązywać system selektywnego gospodarowania odpadami, czyli segregowania, większość odpadów trafia do sortowni. O tym, że recycling jest pożyteczny i potrzebny, słyszymy od dawna, ale chyba jeszcze nie wszyscy wierzą w ideę segregowania. Postanowiliśmy podpowiedzieć Ci, jak segregować śmieci, jakie płyną z tego korzyści i jakie nowe zasady obowiązują obecnie w Polsce.

Jak segregować śmieci i co nam to daje?

Kosz ze zmieszanymi śmieciami, porady jak segregować śmieci

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie ekologiczny dom, segregacja śmieci powinna być ważną częścią Twoich codziennych obowiązków. Oto korzyści, które płyną z tego nawyku:

 1. Oszczędność energii: Do odnawiania surowców wykorzystuje się znacznie mniej energii niż przy produkowaniu ich od zera. Przez co, zmniejszają się także koszty produkcji.
 2. Mniej wysypisk śmieci: Czy chciałbyś mieszkać w pobliżu miejsca, na którym składuje się śmieci? Jasne, że nie! Recycling zmniejsza ilość odpadów i tym samym wysypisk.
 3. Ochrona zieleni i zwierząt: Dzięki recyclingowi papieru ratujemy lasy i zamieszkujące je zwierzęta.
 4. Redukcja gazów cieplarnianych: Odnawianie surowców zużywa mniej energii niż produkcja, a do atmosfery przedostaje się mniej węgla.

Odpady, które na co dzień produkujesz, zrobione są z różnych materiałów. Wywiezienie ich na wysypiska to strata wielu cennych surowców, które można ponownie wykorzystać. Dowiedz się zatem, jak segregować śmieci, aby zacząć żyć w stylu less waste albo zero waste.

Jak najprościej zadbać o ochronę środowiska?

Osoba z materiałową torbą

Coraz częściej decydujemy się na przyjazne środowisku rozwiązania – kupujemy ekologiczne tkaniny i ekologiczną żywność, a na wakacjach kierujemy się zasadami ekoturystyki. Jednak w tym wszystkim nie można zapominać, że najbardziej proekologicznym rozwiązaniem jest ograniczenie konsumpcji. Wybierając się do supermarketu, pomyśl, czy wszystkie rzeczy, które planowałeś kupić, są Ci rzeczywiście potrzebne i czy na pewno zużyjesz je przed upływem daty ważności. W przeciwnym razie trafią do kosza na śmieci.

Zanim wejdziesz do sklepu, zrób dokładną listę tego, co chcesz kupić. Jeśli możesz, zrezygnuj z kupowania dużych ilości produktów z krótką datą przydatności do spożycia. Ogranicz również artykuły jednorazowego użytku: papierowe naczynia i sztućce, maszynki do golenia, papierowe ręczniki. Niepotrzebnie generują śmieci, a przecież można je zastąpić tymi samymi produktami wielorazowego użytku – to pomoże Ci żyć bardziej w zgodzie z naturą.

Z kolei niezbędne artykuły, których używasz dużo na co dzień, takie jak papier toaletowy, proszek do prania czy płyn do mycia naczyń, lepiej kupuj w większych zestawach. W ten sposób unikniesz częstego wyrzucania plastikowych lub papierowych opakowań. Zabierz ze sobą torbę na zakupy i zaopatrz się w wielorazową butelkę na wodę. Dodatkowo zrezygnuj z pakowania owoców i warzyw do foliówek i zastąp je wygodnymi torebkami wielorazowego użytku. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć własnej torby, kup papierową, większość marketów ma je w swojej ofercie. Jest ona lepszą alternatywą niż jej plastikowy odpowiednik.

Jak segregować śmieci? Domowe sposoby

 1. Makulatura – przeczytane gazety, papierowe ulotki, zapisane i zadrukowane kartki papieru… Zamiast je wyrzucać, spakuj i wrzuć do kontenera na makulaturę albo oddaj do punktu skupu.
 2. Plastik – jeśli nadal kupujesz wodę w plastikowych butelkach, po wypiciu zgnieć je i wrzuć do oznakowanych pojemników do segregacji. 35 butelek PET poddanych recyclingowi można wykorzystać do uszycia polarowej bluzy. Nie wyrzucaj również nakrętek. Kiedy nazbierasz ich sporą liczbę, oddaj na szczytny cel, na przykład w większości szkół i przedszkoli, znajdują się specjalne pojemniki, do których możesz je wrzucić. A jeśli istnieje taka możliwość, zaopatrz się w butelkę na wodę.
 3. Odzież – ubranka, z których wyrosła Twoja pociecha, oddaj znajomym, którzy mają młodsze dzieci. A Twoje ubrania, których nie nosisz, zanieś na wyprzedaż garażową, do butików vintage (jest ich coraz więcej) albo oddaj potrzebującym.
 4. Zużyte baterie i przeterminowane leki – nie wyrzucaj ich! Mogą skazić środowisko, zatruć wodę albo zwierzęta. W niektórych sklepach i szkołach, wystawione są specjalne pojemniki na baterie, a w aptekach znajdują się segregatory na przeterminowane leki.
 5. Sprzęt elektroniczny – jeśli wymieniamy go na nowy, stary najczęściej zabierany jest przez firmę dostawczą. Jeśli nie, ustaw sprzęt w wyznaczonym miejscu przy śmietniku – raz w tygodniu firma wywożąca nieczystości ma obowiązek go zabrać.

Nowe zasady segregacji śmieci

Dzięki recyclingowi, zmniejsza się ilość śmieci i zużycia surowców naturalnych, a większość produktów, które wyrzucamy, to przecież odpady biodegradowalne. Dlatego należy je segregować.

Zacznij to robić już w domu. Powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie kosze na śmieci. Wielkość pojemników do segregacji zależy od tego, jakich surowców zużywasz najwięcej. Największy prawdopodobnie będzie na odpady zmieszane, mniejsze na plastik i szkło oraz odpady bio.

Zamiast plastikowych worków na śmieci, wybierz te z materiału biodegradowalnego. Zamiast polietylenu, który rozkłada się przez setki lat, zawierają one na przykład skrobię ziemniaczaną i po około 45 dniach nie ma po nich śladu w środowisku. Tak zapakowane worki, zanoś do specjalnie wyznaczonych pojemników do segregacji ustawionych w Twoim osiedlowym śmietniku. Każdy powinien być odpowiednio opisany i mieć inny kolor.

Wiesz już, jakie są zasady, więc poniżej podpowiadamy, jak segregować śmieci do poszczególnych pojemników.

Nowe pojemniki do segregacji

W niektórych gminach, powiatach lub miastach, wciąż obowiązuje “stara” umowa z odbiorcą odpadów. To samorząd, któremu podlega Twój budynek mieszkalny, decyduje o tym, kiedy w Twoim śmietniku pojawią się nowe kosze. Najpóźniej stanie się to do 30 czerwca 2021 roku. Według nowych zasad, w Twoim śmietniku powinno się znaleźć 5 pojemników do segregacji odpadów:

 • Niebieski na papier – wrzucaj: opakowania papierowe, kartony tekturowe, kalendarze, zeszyty, zadrukowane kartki, gazety, torby i worki papierowe. Nie wyrzucaj: ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, pieluch, kartonów po sokach, papieru powleczonego folią i zabrudzonego np. tłuszczem.
 • Zielony na szkło – wrzucaj: potłuczone szkło, butelki po napojach, alkoholu, oleju, słoiki po przetworach, opakowania po kosmetykach i perfumach. Nie wyrzucaj: żarówek, luster, termometrów, ceramiki i porcelany, szkła zbrojonego i żaroodpornego, opakowań po lekach.
 • Żółty na metale i tworzywa sztuczne – wrzucaj: plastikowe opakowania po napojach, nakrętki, kartony po sokach i mleku, opakowania po kosmetykach i produktach spożywczych, plastikowe torby i reklamówki, puszki po konserwach i przetworach, aluminium, kapsle i nakrętki od słoików. Nie wyrzucaj: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, puszek po farbach i lakierach, sprzętu AGD i RTV
 • Brązowy na BIO – wrzucaj: warzywa i owoce, obierki, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia. Nie wrzucaj: kości, mięsa, popiołu, leków, płyt wiórowych i pilśniowych, ziemi i kamieni.
 • Czarny na odpady zmieszane – Wrzucaj wszystko, czego nie możesz wrzucić do pozostałych pojemników, oprócz niebezpiecznych substancji (np. kwasów), leków, baterii, gruzu, oraz odpadów wielkogabarytowych jak sprzęt AGD i meble.

Nawyk segregowania śmieci to wstęp do bardziej świadomego i ekologicznego życia. Dowiedz się także, jak oszczędzać wodę i jak oszczędzać prąd – to cenne informacje, które zmniejszą Twoje koszty życia i obciążenie środowiska.

Może na początku wydaje się to trudne, ale po jakimś czasie segregowanie śmieci będzie przychodziło Ci intuicyjnie. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik jak segregować śmieci ułatwi Ci to zadanie. A jeśli jesteś zainteresowany innymi poradami, które pomogą Ci być bardziej eko, zarejestruj się na Westwing!