Drewniane półki z ułożonymi przedmiotami

Less waste to nie tylko bardzo modny trend. Świadomość społeczeństwa na temat ekologicznego życia z roku na rok wzrasta. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ na środowisko mają Twoje codzienne wybory? Życie w świadomy, ekologiczny sposób jest ogromnym wyzwaniem, ale gra jest warta świeczki. Warto zacząć od małych kroków – jest kilka rzeczy, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny, by uczynić Twój styl życia bardziej świadomym i zrównoważonym. Nasza planeta będzie Ci wdzięczna! Eksperci Westwing służą radą i chętnie udzielą kilku wskazówek, które pomogą Ci wdrożyć nowe nawyki.

Czym jest zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój jest terminem, który można zastosować w wielu dziedzinach życia. W 1987 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zdefiniowała zrównoważony rozwój jako:

Sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszy szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest jego podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem.

UN, 1987

Przy dokonywaniu codziennych wyborów warto mieć na uwadze nie tylko swoje korzyści, ale również skutki, które odczują inni. Jeśli marzy Ci się stworzenie ekologicznego domu, na pewno już teraz szukasz pomysłów na to, jak oszczędzać wodę i jak oszczędzać prąd. Less waste to kontynuacja tych strategii w obszarze zakupów i wykorzystywania starych przedmiotów. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz spróbować nawet zero waste!

Żyj less waste, żyj z czystym sumieniem

Drewniane szczoteczki w słoiku

W zrównoważonym stylu życia nie chodzi wyłącznie o świadomość tego, co jesz, jak sprzątasz i co kupujesz. To również codzienna świadomość różnych aspektów ekologii i ekonomii. Jeśli chcesz być less waste, po pierwsze sprawdź, jak segregować śmieci, aby nic się nie zmarnowało. Sprawdź także inne nasze wskazówki poniżej. To nie jest takie trudne!

Minimalizm a less waste

Zrównoważony rozwój, podobnie jak minimalizm, jest rodzajem stylu życia. Ludzie, którzy kierują się ideą minimalizmu, troszczą się o środowisko i podejmują codzienne decyzje w sposób bardziej świadomy. Less waste to również minimalistyczny styl życia – jednocześnie niezwykle wyzwalający i wzbogacający. Pozbądź się rzeczy, które nie sprawiają Ci radości. Wybieraj produkty, których wyprodukowanie, a późniejsze zutylizowanie nie jest szkodliwe dla naszej planety i innych ludzi.

Zrównoważona konsumpcja: świadomy wybór mebli

Niestety żyjemy w świecie rzeczy jednokrotnego użytku. Wiele osób decydujących się na zmianę wystroju wnętrza wyrzuca stare meble, nie dając im szansy na drugie życie. A to właśnie meble z historią nadają wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Czy nie wolałbyś zrobić czegoś dobrego dla środowiska i sprawić, żeby Twoje meble przez długie lata wyglądały jak nowe? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Meble należy czyścić regularnie, nie należy jednak stosować środków chemicznych. Skórzane kanapy również potrzebują odpowiednich preparatów – dzięki nim skóra zachowa miękkość i będzie odpowiednio zabezpieczona. Pamiętaj, że drewno i powierzchnie metalowe również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek – będziesz mógł cieszyć się swoimi meblami przez długie lata!

Ogranicz zużycie plastiku

Parapet w łazience z produktami do pielęgnacji urody z organicznych marek i wazonami z kwiatami

Ogranicz zużycie plastiku i żyj less waste! Zrezygnuj z opakowań jednokrotnego użytku – sięgaj po nie tylko w ostateczności.

 • Do przechowywania wybieraj stylowe puszki, pudełka i szklane pojemniki. W ten sposób nie tylko zredukujesz ilość odpadów, lecz również zyskasz stylowe dodatki do swojego wnętrza.
 • W łazience lepiej będzie prezentować się mydło w kostce wyłożone na pięknej ceramicznej mydelniczce niż plastikowe butelki umieszczone pod prysznicem.
 • By nie gromadzić niepotrzebnego plastiku w domu – rób zakupy w bardziej świadomy sposób. Sięgaj po produkty zapakowane na przykład w papier. Warto również kupować produkty na wagę. W tym celu z pewnością przydadzą Ci się woreczki i siatki wielokrotnego użytku.
 • Zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych opakowaniach i postaw na wielorazową butelkę na wodę.

Zrównoważony styl życia a sprzątanie

Zbliżenie na koszyk z mydłem i szczotką

Sprzątanie jest nieodłączną częścią naszej codzienności. By było zgodne z zasadami życia less waste – należy unikać detergentów o dużej zawartości szkodliwych substancji chemicznych. Nawet tak prosta zmiana nawyków może mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz na nasze zdrowie! Można pokusić się o stworzenie własnych środków czystości. Wiele składników niezbędnych do stworzenia naturalnych środków czyszczących znajdziesz w swojej kuchni – przydadzą się m.in. ocet, kwasek cytrynowy i soda. Przygotowując samodzielnie środki do czyszczenia zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie – przelej lub przesyp je do opakowań, które masz w domu. Możesz także poszukać w sklepach ekologicznych środków czystości – pamiętaj jednak o dokładnym przeczytaniu ich składów.

Życie less waste a zużycie energii

Zrównoważony rozwój i życie w zgodzie z naturą nie musi oznaczać, że zrzekasz się wszystkiego, natomiast warto jest ograniczyć zużycie energii! Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być na porządku dziennym.

 • Zminimalizuj wykorzystywania farelek i ogrzewaczy,
 • Optymalna temperatura pokojowa waha się od 19 do 20 stopni Celsjusza. Nawet zimą nie potrzebujemy wyższej temperatury w naszych mieszkaniach. Ogrzewanie nie musi być włączone na maksymalną temperaturę, ale powinno pracować stale w umiarkowanej temperaturze.
 • Gdy chcesz przewietrzyć mieszkanie, wyłącz ogrzewanie. Aby zapobiec wychłodzeniu domu, nie należy otwierać okien na dłużej niż godzinę dziennie.

Kupuj odpowiedzialnie

Rzędy słoików na półce, koncept less waste

W kwestii robienia zakupów przywiązujemy coraz większą uwagę do podejścia less waste. Czytamy etykiety na opakowaniach. Stawiamy na ekologiczne tkaniny, a w czasie urlopu wdrażamy zasady ekoturystyki. Zwracamy uwagę na proces produkcji, uczciwe warunki pracy i używane materiały – nawet w sektorze wystroju wnętrz. To dobry i pożyteczny trend.

WE CARE by Westwing Collection

Jeśli mowa o odpowiedzialnych zakupach, czy wiesz, że nasza Westwing Collection jest teraz bardziej zrównoważona? Każdy krok w kierunku bardziej zrównoważonego życia jest ważny. Zespół projektantów Westwing nieustannie pracuje nad tym, aby nasze meble i tekstylia były jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. A produkty WE CARE by Westwing Collection to dopiero początek! Odkryj między innymi:

 • Meble z drewna pozyskanego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów (certyfikat FSC®)
 • Tekstylia z organicznej bawełny
 • Dywany wykonane w min. 50% z materiałów pochodzących z recyklingu
 • Łóżka kontynentalne z oznakowaniem Nordic Swan Ecolabel

W Westwing znajdziesz wiele marek, które utożsamiają się z ideą zrównoważonej produkcji. Sprawdź naszą ekskluzywną sekcję – być może znajdziesz coś pięknego, co posłuży Ci przez długie lata?