Biały talerz z serwetką z naturalnego lnu i lawendy

Less waste to nie tylko bardzo modny trend. Świadomość społeczeństwa z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ na środowisko mają Twoje codzienne wybory? Życie w świadomy ekologiczny sposób jest ogromnym wyzwaniem, ale gra jest warta świeczki. Warto zacząć od małych kroków – jest kilka rzeczy, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny, by uczynić Twój styl życia bardziej świadomym i zrównoważonym. Jeśli chcesz iść o krok dalej, wprowadź zasady filozofii zero waste. Nasza planeta będzie Ci wdzięczna! Eksperci Westwing służą radą i chętnie udzielą kilku wskazówek, które pomogą Ci wdrożyć nowe nawyki.

Czym jest zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój jest terminem, który można zastosować w wielu dziedzinach życia. W 1987 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zdefiniowała zrównoważony rozwój jako:

Sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszy szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest jego podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem.

UN, 1987

Przy dokonywaniu codziennych wyborów warto mieć na uwadze nie tylko swoje korzyści, ale również skutki, które odczują inni. Nie należy myśleć wyłącznie o teraźniejszości, ale również o przyszłości.

Życie less waste, żyj z czystym sumieniem

W zrównoważonym stylu życia nie chodzi wyłącznie o świadomość tego co jesz, jak sprzątasz czy tego, że zwracasz uwagę na składy i sposób produkcji ubrań, które kupujesz. To również wprowadzanie do swojej codzienności różnych aspektów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Zainspiruj się naszymi wskazówkami. Ich zastosowanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

Stół na zewnątrz z tacą, słoje, kwiatami i szklanką

Minimalizm, a less waste

Zrównoważony rozwój, podobnie jak minimalizm, jest rodzajem stylu życia. Ludzie, którzy kierują się ideą minimalizmu bardziej troszczą się o środowisko i podejmują codzienne decyzje w sposób bardziej świadomy. Less waste to również minimalistyczny styl życia – ten jednocześnie jest niezwykle wyzwalający i wzbogacający. Pozbądź się rzeczy, które nie sprawiają Ci radości. Wybieraj produkty, których wyprodukowanie, a późniejsze zutylizowanie, nie jest szkodliwe dla naszej planety i innych ludzi.

Zrównoważona konsumpcja: świadomy wybór mebli

Niestety żyjemy w świecie rzeczy jednokrotnego użytku. Wiele osób decydujących się na zmianę wystroju wnętrza wyrzuca stare meble, nie dając im szansy na drugie życie. A to właśnie meble z historią nadają wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Czy nie wolałbyś zrobić czegoś dobrego dla środowiska i sprawić, że Twoje meble przez długie lata będą wyglądać jak nowe? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Meble należy czyścić regularnie, nie należy jednak stosować środków chemicznych. Skórzane kanapy również potrzebują odpowiednich preparatów – dzięki nim skóra zachowa miękkość i będzie odpowiednio zabezpieczona. Pamiętaj, że drewno i powierzchnie metalowe również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek – będziesz mógł cieszyć się swoimi meblami przez długie lata!

Ogranicz zużycie plastiku

Ogranicz zużycie plastiku i żyj less waste! Zrezygnuj z opakowań jednokrotnego użytku – sięgaj po nie tylko w ostateczności.

  • Do przechowywania wybieraj stylowe puszki, pudełka i szklane pojemniki. W ten sposób nie tylko zredukujesz ilość odpadów, ale również zyskasz stylowe dodatki do swojego wnętrza.
  • W łazience lepiej będzie prezentować się mydło w kostce wyłożone na pięknej ceramicznej mydelniczce niż plastikowe butelki umieszczone pod prysznicem.
  • By nie gromadzić niepotrzebnego plastiku w domu – rób zakupy w bardziej świadomy sposób. Sięgaj po produkty zapakowane na przykład w papier. Warto również kupować produkty na wagę. W tym celu z pewnością przydadzą Ci się woreczki i siatki wielokrotnego użytku.
Parapet w łazience z produktami do pielęgnacji urody z organicznych marek i wazonami z kwiatami

Zrównoważony styl życia a sprzątanie

Sprzątanie jest nieodłączną częścią naszej codzienności. By było zgodne z zasadami życia less waste – należy unikać detergentów o dużej zawartości szkodliwych substancji chemicznych. Nawet tak prosta zmiana nawyków może mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz na nasze zdrowie! Można pokusić się o stworzenie własnych środków czystości. Wiele składników niezbędnych do stworzenia naturalnych środków czyszczących znajdziesz w swojej kuchni – przydadzą się m.in. ocet, kwasek cytrynowy i soda. Przygotowując samodzielnie środki do czyszczenia zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie – przelej lub przesyp je do opakowań, które masz w domu. Kupując środki czystości w sklepach koniecznie zapoznaj się z ich składem – nawet, jeżeli producent zapewnia o ich ekologiczności. 

Zbliżenie na koszyk z mydłem i szczotką

Życie less waste, a zużycie energii

Zrównoważony rozwój i życie ekologiczne nie musi oznaczać, że zrzekasz się wszystkiego, natomiast warto jest ograniczyć zużycie energii! Oszczędzanie energii elektrycznej powinno występować na porządku dziennym.

  • Zminimalizowanie wykorzystywania farelek i ogrzewaczy
  • Optymalna temperatura pokojowa waha się od 19 do 20 stopni Celsjusza. Nawet zimą nie potrzebujemy wyższej temperatury w naszych mieszkaniach. Ogrzewanie nie musi być włączone na maksymalną temperaturę, ale powinno pracować stale w umiarkowanej temperaturze.
  • Gdy chcesz przewietrzyć mieszkanie, wyłącz ogrzewanie. Aby zapobiec wychłodzeniu domu, nie należy otwierać okien na dłużej niż godzinę dziennie.

Kupuj odpowiedzialnie

W kwestii robienia zakupów, nie tylko tych spożywczych, przywiązujemy coraz większą uwagę do podejścia less waste. Coraz więcej produktów jest stosownie opisanych. Zwracamy uwagę na proces produkcji, uczciwe warunki pracy i wykorzystywanie materiałów – najlepiej wegańskich, nawet w sektorze wystroju wnętrz. W WestwingNow znajdziesz wiele marek, które utożsamiają się z ideą zrównoważonej produkcji. Sprawdź naszą ekskluzywną sekcję – być może znajdziesz coś pięknego, co posłuży Ci przez długie lata? A to nie tylko poprawi Ci humor, ale również nada Twojemu wnętrzu nowy blask!