Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Dach domu z panelami solarnymi

Osoby planujące montaż instalacji fotowoltaicznych czy paneli słonecznych zyskują o wiele więcej niż tylko dostęp do darmowej energii w nieograniczonym przedziale czasu. Być może spora część z nich nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele zyskuje również nasze środowisko! Czym są i jak działają panele solarne, które w ostatnim czasie stanowią istny hit? Sprawdź nasz poradnik! 

Jak działają panele solarne? 

Kolektory słoneczne wykorzystują darmową energię dostarczaną przez słońce. Dlatego z roku na rok są coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród ludzi, którzy decydują się żyć w zgodzie z naturą. Jeśli marzy Ci się ekologiczny dom, rozważ instalację paneli solarnych.

Mówiąc bardzo konkretnie – zadaniem kolektora słonecznego jest pobieranie energii z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazywanie jej do instalacji grzewczej. Są wykorzystywane do podgrzewania wody i wspomagania ogrzewania budynków. 

Ich praca opiera się na prostych zasadach fizyki. Promienie padające na panel powodują nagrzanie kolektora i przekazanie ciepła do ciekłego czynnika przenoszącego ciepło. Czynnikiem tym może być glikol lub woda, która następnie przekazuje swoje ciepło do zbiornika wody. Następnie ciepło jest przekazywane do płynu przepływającego przez układ rur znajdujących się w panelach solarnych. Ogrzany płyn krążący w układzie przepływa przez wężownicę zasobnika, gdzie ciepło jest przekazywane do wody użytkowej. Następnie schłodzony płyn wraca do kolektora, a cały proces jest powtarzany. Uff… brzmi jak na zajęciach z fizyki w szkole, ale w praktyce montaż paneli słonecznych to kolejny krok po tym, jak już ustalisz w swoim porządku domowym jak oszczędzać prąd i jak oszczędzać wodę. To doskonały sposób na życie zgodnie z filozofią zero waste

Panele solarne w Twoim domu 

Kolektory słoneczne stają się w Polsce coraz popularniejsze, stale przybywa instalacji solarnych służących do przygotowywania ciepłej wody. Naczelnym sposobem wykorzystania paneli słonecznych w gospodarstwach domowych jest podgrzewanie wody – zarówno tej użytkowej, jak i w basenach. Jest to najczęstsza forma, choć niejedyna – kolektory można bowiem również włączyć w system grzewczy. Prawidłowo dobrany panel solarny pozwala obniżyć zużycie energii na potrzeby c.w.u. o około połowę w skali roku, jeżeli do jej podgrzania wykorzystujesz tylko jeden nośnik ciepła, np. gaz płynny. Oznacza to 50% redukcję kosztów. Im droższy jest nośnik ciepła, tym różnica w domowym budżecie będzie bardziej odczuwalna. To ogromny argument “za”! 

Instalacja paneli solarnych – jak to się robi? 

Budowa typowej instalacji solarnej nie jest zbyt skomplikowana. Dwa zasadnicze elementy to kolektory, odbierające ciepło od promieni słonecznych oraz zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), montowany zwykle w kotłowni. Kolektory słoneczne muszą zawsze współpracować z innym źródłem ciepła – zwykle kotłem grzewczym, bo nie są w stanie w pełni, przez cały rok, zaspokoić zapotrzebowania na ciepło.

Nośnikiem ciepła ze słońca jest tzw. płyn solarny, czyli wodny roztwór glikolu. Płyn ten tłoczy do kolektora pompa zainstalowana przy zasobniku. Tam ogrzewa się on i wraca rurą powrotną, by oddać ciepło w wężownicy zbiornika c.w.u. Ich zastosowanie warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, bo nie każda instalacja do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania c.w.u. będzie dobrze współpracować z instalacją solarną. Przede wszystkim miejscem montażu paneli nie może być zacienione przez drzewa lub budynek. Usytuowanie względem domu może być różne: na dachu, w dachu i jako wolnostojące. Możliwy jest także montaż na ścianie budynku, ale dotyczy to tylko niektórych typów kolektora. 

Planując montaż kolektorów słonecznych, warto pójść o krok dalej i zainwestować w inteligentną automatykę. Dzięki niej kolektory słoneczne będą pracowały sprawniej i wydajniej. 

Korzyści z posiadania paneli solarnych 

Panele słoneczne przydają się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest duże, np. w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, w których wykorzystywana jest ciepła woda, campingach czy na fermach zwierząt gospodarskich. W skali roku 4 osobowa rodzina może zaoszczędzić ok. 1500 zł na kosztach ogrzewania wody. Jakie są zalety tej instalacji? 

  1. Widoczne oszczędności. Instalacja może zaspokoić średnio 70% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej. 
  1. Niezależność wyborze źródeł ciepła. Montując kolektory słoneczne, nie jesteś skazany wyłącznie na korzystanie z tradycyjnych, bardziej kosztownych źródeł energii takich jak prąd, gaz czy węgiel. 
  1. Niskie koszty obsługi. Wydatek związany z zakupem i montażem kolektorów słonecznych jest ponoszony jednorazowo. Późniejsze koszty eksploatacji kolektorów słonecznych są znikome. 
  1. Ekologiczne rozwiązanie i życie zgodnie z zasadą less waste. Korzystasz z energii słonecznej, nie wykorzystując bardzo cennych, wyczerpywalnych zasobów ziemi. 
  1. Podniesienie wartości budynku. Dom, w którym zamontowane są kolektory słoneczne, staje się też nieruchomością bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Żyjemy w czasach, gdzie rośnie świadomość na temat ekologii. Uczymy się, jak segregować śmieci, inwestujemy w ekologiczne tkaniny i wielorazowe butelki na wodę. Inwestycja w energię odnawialną to kolejny krok do bycia bardziej eko.
Panele solarne to przyszłość pozyskiwania elektryczności. Są według specjalistów obecnie najbardziej wydajnym źródłem energii odnawialnej.

 Szukając dalszych wskazówek i inspiracji do stworzenia pięknego i ekologicznego domu, koniecznie zarejestruj się na Westwing