Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta psacerująca na plaży

Dbałość o planetę jest jednym z największych współczesnych wyzwań. Ekologia to nie tylko gorący trend, ale również odpowiedzialność za otaczającą naturę. Dzisiaj przynosimy aż 30 wskazówek na to, jak zacząć życie w zgodzie z naturą – zarówno w domu, jak i poza nim. Niekiedy niewielki gest może sprawić, że Ziemia znów odetchnie pełną piersią. Nie ma co tracić czasu – zaczynajmy!

Życie w zgodzie z naturą: jak pomóc planecie w 2021 roku?

Chociaż rok 2020 z pewnością wszystkich zaskoczył, to w 2021 nie możemy opuścić gardy. Wraz z nowym rokiem nadchodzą nowe wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Naukowcy są zgodni – jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń i postępowań grozi nam kryzys klimatyczny, który na zawsze zmieni nasze życia. Jak mu przeciwdziałać?

Boisz się, że Twoje drobne zmiany nie przyniosą żadnych rezultatów? Nic bardziej mylnego – to kropla drąży skałę, a życie w zgodzie z naturą naprawdę robi różnicę. Wiesz, że na świecie rokrocznie produkuje się ponad 300 milionów ton plastiku, z czego połowa wykorzystywana jest jedynie jednokrotnie? Warto być świadomym i postępować odpowiedzialnie – los Ziemi leży przecież w naszych rękach.

Życie w zgodzie z naturą w domu

Salon w kolorach ziemi

Chcesz zadbać o planetę i pomóc jej nieco odetchnąć? Eco-friendly zmiany z łatwością wprowadzisz już w swoim domu! Oto nasze wskazówki na to, jak w prosty sposób wprowadzić życie w zgodzie z naturą w najważniejszych pomieszczeniach w ekologicznym domu.

Kuchnia

Rustykalna kuchnia w ciemnym drewnie z ręcznikami z lnu
 • Zrezygnuj z jednorazówek – ten punkt powtarzać będziemy jak mantrę. Zamiast co rusz pakować resztki jedzenia do plastikowych torebek, wyposaż się w pudełka wielokrotnego użytku. Dobrze wybrać te szklane, ale nawet plastikowe spełnią swoje zadanie, jeśli używać będziesz ich wielokrotnie.
 • Wyposaż się w ścierki – zamiast ręczników papierowych wybierz ścierki bawełniane wielokrotnego użytku.
 • Używaj trybu eco w zmywarce – to oszczędność energii!
 • Zainwestuj w filtr wody – zamiast codziennie kupować plastikowe butelki na wodę, wyposaż się w filtr wody i butelki wielorazowego użytku. To ulga dla portfela i planety.
 • Używaj domowych środków czystości – wyprodukowanie własnoręcznych, ekologicznych środków czystości jest prostsze niż się wydaje. Takie rozwiązanie to mnóstwo satysfakcji!
 • Hoduj kuchenne zioła – własnoręcznie wyhodowane, świeże zioła mają zupełnie inny smak niż te kupowane w torebkach. Ich doniczki prezentują się bardzo uroczo!
 • Zadbaj o lodówkę – szczególnie o te jej części, dzięki którym w środku panuje ziąb! Dobrze oczyszczone i lśniące cewki są gwarancją tego, że sprzęt zużyje mniej prądu do zaprowadzenia we wnętrzu niskiej temperatury.

Łazienka

Bambusowe szczoteczki do zębów w kubeczku
 • Postaw na prysznic – zamiast codziennych kąpieli w wannie użyj prysznica – najlepiej wyposażonego w specjalną główkę o niskim przepływie. Pozwoli to zużyć znacznie mniej wody. Oczywiście nie znaczy to, że musisz już na zawsze pozbawić się przyjemności relaksującej kąpieli – warto ją jednak nieco ograniczać.
 • Oszczędzaj wodę – dowiedz się, jak oszczędzać wodę szczególnie podczas mycia zębów. Nie musi płynąć, gdy Ty pieczołowicie szczotkujesz!
 • Stwórz własne środki czystości – wymieszaj jakość, satysfakcję i ekologię!
 • Planuj pranie – zamiast wstawiać całej pralki by wyprać jedną bluzkę, zbierz pełen kosz prania i wstaw je raz, a dobrze. To wielka oszczędność wody!
 • Wybierz maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem – ten sprzęt kosztuje nieco więcej niż plastikowe, jednorazowe maszynki, ale zwraca się z nawiązką! I do tego jak się prezentuje!

Domowe biuro

Biuro domowe w stylu boho i naturalnych kolorach na poddaszu
 • Drukuj dwustronnie – w domowym biurze drukarka jest w ciągłym ruchu? By dać nieco ulgi drzewom, zadrukowuj strony dwustronnie. To podwójna oszczędność papieru! Wykorzystane już kartki oddaj dzieciom do rysowania.
 • Postaw na e-faktury – wystawiasz wiele rozliczeń? Przejdź na digital i postaw na e-faktury. To wygodne, ekologiczne i sprawdzone rozwiązanie, które przyspiesza pracę!
 • Elektroniczne gazety – wykorzystaj dobrodziejstwa technologii i zamiast zamawiać wiele fizycznych kopii gazet, wykup dostęp do ich elektronicznych wersji. To dobry krok w życie w zgodzie z naturą!
 • Przejdź w digital – zamiast rysować czy projektować na papierze postaw na profesjonalny tablet.

DIY Papierowe Torby

Pozostałe wnętrza

ściana roślin w salonie
 • Wymień żarówki – niektóre żarówki, szczególnie starszego typu, pobierają mnóstwo prądu – zupełnie niepotrzebnie! Wymień je na te wykonane w technologii LED i ciesz się nie tylko ekologicznym życiem, ale także mniejszymi rachunkami za prąd.
 • Zainwestuj w termostat – to programowalne urządzenie pozwoli Ci tak ustawić ogrzewanie w domu, by działało tylko w momencie, w którym temperatura spadnie poniżej oczekiwanego limitu. To ogromna oszczędność zarówno surowców, jak i pieniędzy.
 • Sadź rośliny – na pewno nikogo nie zdziwi, że życie w zgodzie z naturą to również uprawa roślin. Nie tylko pięknie się prezentują, ale także produkują tlen i oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków! To prawdziwi bohaterowie w Twoim domu.
 • Wyłączaj urządzenia – być może zabrzmi to trywialnie, ale warto o tym pamiętać – zawsze wyłączaj urządzenia elektryczne, których nie używasz. Najlepiej odłącz je od prądu, by nawet nieużywane, nie pobierały energii. Zobaczysz, jaka to oszczędność!
 • Sortuj odpady – dowiedz się, jak segregować śmieci. Tego punktu nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać!

Less waste na zakupach

Filozofia zero waste lub less waste to nieodłączny element ekologicznego życia. Warto pamiętać o niej zawczasu, wybierając się na zakupy – pozwoli ona oszczędzić sobie i planecie generowania niepotrzebnego plastiku i śmieci. Jak to zrobić?

Zamiast używać raz za razem kolejnych plastikowych reklamówek, postaw na materiałowe torebki wielorazowego użytku. Świetnie nadają się do tego, by spakować do nich kupowaną na wagę paprykę, cebulę czy jakiekolwiek inne warzywa w supermarkecie. Co więcej, same dyskonty zaczynają oferować tego rodzaju torby za niewielką opłatą. To dobra inwestycja w ekologię! Bez problemu przyniesiesz w nich do domu upragnione warzywa, by za kolejnym razem zabrać je ze sobą.

Pamiętaj, żeby zamiast kupować produkty zapakowane w plastikowe torby, zawsze wybierać te na wagę – unikniesz niepotrzebnego, plastikowego opakowania.

Ekologiczne gotowanie

Słoiki pełne zapasów żywności na półkach w spiżarni

Ekologiczna kuchnia ma wiele zalet – nie dość, że jest pyszna, to jeszcze daje satysfakcję pomocy ukochanej planecie. O czym należy pamiętać, by gotować ekologicznie?

 1. Przede wszystkim, nic się nie może zmarnować. Tak zaplanuj swoje tygodniowe przepisy, by wykorzystać wszystkie resztki. Słyszałeś o przypiekanych chipsach ze skórek ziemniaków? Są pyszne!
 2. Resztki, których naprawdę nie możesz wykorzystać, a które nadają się do rozłożenia, koniecznie umieść w przydomowym kompoście. Dzięki temu wytworzysz z nich tak przydatny dla rozwoju roślin nawóz!
 3. Ograniczaj mięso. Wiesz, ile surowców kosztuje ziemię jego produkcja? Jeśli to możliwe postaw na pyszną kuchnię roślinną. Mniam!
 4. Zamiast odwiedzać wciąż wielkie hipermarkety, kupuj lokalnie. Składniki w niewielkich sklepikach są często lepszej jakości niż te z supermarketu, a poza tym postępując w ten sposób chronisz środowisko – nie ma potrzeby transportu żywności na wielkie odległości.

Życie w zgodzie z naturą poza domem

Niebieski rower oparty o kwitnącą jabłoń

Ekologia to nie tylko trend na życie w domu, ale także poza nim! Na ulicy czy w podróży, nie wolno zapominać o ukochanej planecie! Jak to zrobić? To proste!

 • Wiedząc, że będziesz kupować jedzenie na wynos, zaopatrz się we własny pojemnik wielokrotnego użytku, zamiast wykorzystywać oferowane przez sprzedawców opakowania plastikowe.
 • Takie wytrzymałe, szklane pojemniki sprawdzą się również świetnie w podróży, w którą zabierasz gotowe, domowe jedzenie – oczywiście przygotowane w duchu zero-waste.
 • Wybierając się w podróż, skorzystaj ze środków transportu zbiorowego – takich jak autobusy czy pociągi lub przesiądź się na rower. To dużo bardziej ekologiczny sposób podróżowania niż samotna trasa pokonana samochodem, a infrastruktura kolejowa działa coraz prężniej, umożliwiając szybki i tani transport.
 • Dowiedz się jak oszczędzać prąd a podczas wycieczek oszczędzaj również wodę i pamiętaj o miejscowej segregacji śmieci. Słowem – zachowuj się odpowiedzialnie!

Życie w zgodzie z naturą to nie tylko modny trend, ale także obowiązek wszystkich nas, którzy mają na sercu troskę o stan naszej planety. To często proste zmiany przyzwyczajeń i nawyków mogą sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem do zamieszkania, a my pozostawimy go w nienaruszonym stanie dla przyszłych pokoleń. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych poradników – oczywiście w wersji elektronicznej, by nie marnować papieru – najlepszych ofert i dawek inspiracji do pięknego, ekologicznego domu. Do zobaczenia! O teraz… odłączamy się!