Szklane naczynia wielorazowe

Czy zastanawiałeś się jak dużo odpadów generujesz i jak to wpływa środowisko? Czy nadal kupujesz plastikowe słomki i opakowania? Może czas na zmianę trybu życia na zero waste?

O tym, że nasza planeta tonie w śmieciach, słyszał chyba każdy. Ale czy na pewno każdy stara się minimalizować ilość odpadów, które produkuje na co dzień? Pomyśl o tym, zanim po raz kolejny zamówisz kubek ulubionej kawy na wynos. Morza są pełne plastiku, czy chcesz dorzucić kolejną plastikową rurkę albo jednorazową reklamówkę? Jasne, że nie staniemy się idealni z dnia na dzień, ale warto próbować, choćby zmniejszając ilość śmieci. Od czegoś trzeba zacząć!

Zero waste – co to jest?

W dosłownym tłumaczeniu jest to „brak odpadów” czyli zmniejszenie ilości śmieci i zanieczyszczeń oraz poddawanie recyclingowi wszystkiego, co do tego się nadaje. Zwolennicy zero waste lifestyle namawiają też do robienia przemyślanych zakupów, niekupowania zbyt wielu rzeczy i niewyrzucania resztek jedzenia. To naprawdę da się zrobić! Wystarczy przed wyjściem do sklepu zrobić listę rzeczywiście potrzebnych produktów i kupować tylko to, co się na niej znajduje. Ma to też inną zaletę – o niczym nie zapomnisz i nie kupisz dwóch takich samych rzeczy. Na początek bądź less waste!

Życie zero waste – zalety

Zero waste pojemniki na żywność

Dostosowanie stylu życia do zero waste pozwala nie tylko chronić środowisko, ale też uczy, jak żyć oszczędnie i mądrze oraz świadomie zarządzać własnym budżetem. Wskazówki stylu życia zero waste pokażą Ci, jak żyć w zgodzie z naturą.

Czy wiesz, że każdy Polak produkuje ponad 330 kg odpadów rocznie? Tylko cześć z nich można poddać recyclingowi, reszta to po prostu śmieci. Niektóre przez setki, a nawet tysiące lat będą rozkładać się w naszym środowisku, zanieczyszczać wody, przyczyniać się do wymierania zwierząt. To dzieje się na całym świecie!

Nie wyobrażasz sobie wakacji bez wyjazdu nad morze? Jeśli nie chcesz pływać w plastiku, powinieneś coś z tym zrobić zanim będzie za późno!

Zero waste – zasady

Walkę z odpadami można wdrożyć do wielu dziedzin życia. Kupujesz ekologiczną żywność i naturalne kosmetyki? Pomyśl też o ubraniach szytych z przetwarzanych tkanin i o meblach, których produkcja nie przyczynia się do powstawania śladu węglowego. Poznaj też pomysły na to, jak oszczędzać wodę oraz jak oszczędzać prąd.

Każdy początek bywa trudny! Wystarczy wszystko dobrze przemyśleć, odpowiednio się zorganizować, a okaże się, że życie według zasad zero waste jest łatwiejsze, niż nam się wydawało. I daje tyle satysfakcji! Oto co możesz zrobić na początek:

 • Zamiast mydła i szamponu w płynie, kupuj je w kostce. Zredukujesz plastikowe opakowania, a w zamian dostaniesz produkt z naturalnych składników przyjaznych dla włosów i ciała.
 • Do usuwania makijażu zamiast wacików kosmetycznych, używaj tych wielorazowych. Możesz samodzielnie je zrobić na przykład z lnianej tkaniny. Maseczkę zmywaj dłońmi a tonik wklepuj palcami.
 • Na skrzynce pocztowej naklej etykietę „dziękuję za reklamę”. Dzięki temu unikniesz wrzucania do niej codziennie sterty niepotrzebnej makulatury.
 • Zamiast wyrzucać ubrania, których nie używasz, rozdaj je, sprzedaj lub podaruj potrzebującym.
 • Pamiętaj, że większość szkodliwych i niezdrowych środków chemicznych możesz zastąpić naturalnymi. Niektóre są bardzo łatwe do zrobienia.
 • Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zainwestuj w wielorazową butelkę na wodę.

Zero waste lifestyle – o czym pamiętać?

Zielony kwiatek w doniczce ze słoika, styl zero waste

Dla wielu osób zero waste wydaje się celem niemożliwym do osiągnięcia. Nie musisz zmieniać wszystkich przyzwyczajeń z dnia na dzień. Łatwiej będzie Ci wprowadzać ekologiczne nawyki małymi krokami. Już dzięki drobnym rzeczom można osiągnąć świetny efekt. Na początek możesz być po prostu less waste. Zobacz co możesz zacząć robić od zaraz. Nie musisz być zero, wystarczy less waste!

 1. Na zakupy z bawełnianą torbą

  Idziesz na zakupy? Zamiast inwestować w kolejną plastikową torbę, którą wyrzucisz, weź z domu torbę na zakupy z bawełnianej tkaniny albo lnu. Zawsze miej ją pod ręką, najlepiej w pobliżu wyjścia, powieś na wieszaku. Dzięki temu będziesz o niej zawsze pamiętać. Wychodząc rano do piekarni sięgniesz po nią odruchowo.

 2. Półcienny woreczek na warzywa i owoce

  Do supermarketu albo na targ – możesz zabrać ze sobą pojemniki wielokrotnego użytku, albo mniejsze płócienne torebki. Po co brać od sprzedawcy plastikowe reklamówki, skoro masz własne. Nakładaj do nich owoce, warzywa, sypkie produkty na wagę. To bardzo wygodne.

 3. Przechowywanie w słoikach

  W domu do przechowywania używaj słoików. Są idealne na wszelkiego rodzaju produkty i wyglądają bardzo stylowo. Możesz w nich trzymać makarony, cukier, mąkę, kasze, wszelkiego rodzaju pikle i inne przetwory. Ponaklejaj etykiety, dzięki temu będziesz wiedzieć, co jest w środku.

Zakupy w duchu zero waste – tak to działa

 • W dużych miastach w większości sklepów sieciowych można już kupić torby papierowe albo te płócienne. Powoli rezygnuje się z plastikowych albo zastępuje je tymi z tworzywa nadającego się do wielokrotnego użycia, a potem do recyclingu.
 • Szybka kawa na wynos? Czemu nie! Jest coraz więcej miejsc, gdzie możesz zamówić ją do własnego kubka termicznego. W niektórych kafejkach zapłacisz nawet mniej. Zamawiaj bez plastikowej słomki albo też przynieś swoją – ze stali nierdzewnej, bambusa. Podobnie, wykorzystuj butelki na wodę.
 • Pamiętaj, że papier to też śmieci. Jeśli to możliwe, rób zakupy nie biorąc paragonu. Jeśli kupujesz kilka rzeczy potwierdzenie nie jest konieczne. Czy wiesz, że tusz używany do wydruku paragonu jest bardzo szkodliwy?
 • Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz kolejnej pary dżinsów albo nową bluzkę. W swojej okolicy na pewno znajdziesz sklepy z odzieżą z drugiej ręki. Możesz też zorganizować wymianę ubraniową z koleżankami.
 • Podchodź rozsądnie również do kupna prezentów. Wybieraj rzeczy praktyczne albo takie, które naprawdę ucieszą obdarowywaną osobę. Nietrafiony prezent często ląduje w koszu.
 • Bądź przykładem dla swoich bliskich. Przypominaj, jak segregować śmieci i zachęcaj do ekologicznych wyborów.

Zero waste – kosmetyki

ciemne spraye na ekologiczne środki czystości własnego wyrobu na drewnianym blacie obok małej szczotki

Nie tylko robiąc zakupy w supermarkecie chronisz środowisko. Możesz to także robić we własnej łazience, rezygnując z kosmetyków szkodliwych dla Ciebie i dla środowiska. A więc przejrzyj swoją półkę i sprawdź, czego tak naprawdę używasz.

Większość kosmetyków zawiera szkodliwe dla naszej skóry i włosów silikony, parabeny, substancje zapachowe. Jeśli są niezdrowe dla nas, prawdopodobnie zanieczyszczają też środowisko. Zużyj je do końca i więcej nie kupuj. Unikaj firm kosmetycznych, które testują swoje produkty na zwierzętach.

Najbezpieczniejsze są kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Może na ich działanie trzeba trochę dłużej poczekać, ale za to na pewno odpłacą się zdrową i piękną skórą. Ich skład jest zrównoważony (czytaj etykiety), zazwyczaj pakowane są w ciemne szkło lub opakowania biodegradowalne. Kosmetyki zero waste to najlepszy wybór dla Ciebie i natury.

Nasze produkty zero waste

Na Westwing znajdziesz wiele marek, które są zaangażowane w zrównoważony rozwój. Wystarczy przejrzeć naszą ofertę w sklepie internetowym, żeby się o tym przekonać. Spróbuj stosować się do naszych rad, a wkrótce się przekonasz, że zero waste to modny i bardzo pożyteczny styl życia. Poczujesz się szczęśliwszy żyjąc bez śmieci! Nasz planeta jest tego warta!