Komoda udekorowana wazonem z trawą pampasową oraz posążkiem Buddy

Słyszałeś już o akupresurze? To tradycyjna metoda lecznicza wywodząca się jeszcze ze starożytnej medycyny chińskiej. Jest jedną z najstarszych metod zwalczania różnego rodzaju dolegliwości. To delikatny masaż odpowiednich punktów na powierzchni skóry, których ucisk przynieść może natychmiastową ulgę innych części ciała. Uwalniająca się energia sprawia, że akupresura znajduje sobie rzesze zwolenników na całym świecie. Na czym polega jej fenomen? 

Czym jest i jak działa akupresura? 

Joga w domu już nikogo nie dziwi, ale coraz popularniejszym zabiegiem na całym świecie jest również akupresura. Z pewnością kojarzysz akupunkturę, czyli metodę nakłuwania ciała specjalnymi igłami. W odróżnieniu od niej akupresura jest zabiegiem kompletnie nieinwazyjnym – nie używa się w niej ostrych igiełek, a jedynie uciska się i głaszcze konkretne miejsca, stosując swojego rodzaju masaż relaksacyjny, co doprowadzić ma do pokonania bólu. 

Jak to działa? W starożytnej medycynie wyodrębnione zostały specjalne punkty akupresurowe nazywane „meridianami”, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie konkretnych narządów. Ich uciskanie ma na celu wywołanie efektu leczniczego. Według medycyny chińskiej ludzki organizm funkcjonuje bowiem jako całość, współpracujący ze sobą poprzez system połączonych kanałów. Akupresura pomaga likwidować zatory, odblokowując czakry i przynosząc ulgę w różnorodnych schorzeniach. 

Akupresura – na co pomaga? 

Niegdyś traktowana z rezerwą, dzisiaj akupresura wpisana jest na listę WHO jako zabieg pomagający osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego, łagodzący ból, objawy alergii, migreny czy astmę. Wydzielające się podczas ucisku endorfiny oddziałują również na nastrój, pomagając zwalczać stany depresyjne czy przynosząc ulgę w trakcie przewlekłych dolegliwości. Podobne ciekawe działanie przynosi aromaterapiakoloroterapia czy światłoterapia. Warto się nimi zainteresować! 

Jak wygląda zabieg akupresury? 

Interesuje Cię akupresura i chcesz się dobrze przygotować na nadchodzący zabieg? W tym celu dobrze oddać się w ręce specjalisty, który poprawnie go przeprowadzi. Na szczęście coraz więcej salonów medycyny naturalnej zajmuje się akupresurą. Spotkanie tego typu może przywodzić na myśl ajurwedę, również skupiając się na rozluźnieniu, uwolnieniu od stresu i odpoczynku.  

Po jakimś czasie zabieg można wykonywać samodzielnie – nie wymaga żadnych skomplikowanych sprzętów. Oprócz rąk dopuszczalne jest również stosowanie bezpiecznych, miękkich przedmiotów – na przykład gumki recepturki. 

Cały zabieg zajmuje około pół godziny, a uciskanie jednego punktu około jednej, dwóch minut. Przeprowadzający akupresurę uciska poszczególne miejsca kciukiem lub palcem wskazującym. Ważne, by masowane tkanki były rozluźnione. Niekiedy masaż może być nieco intensywny, lecz jest to wskazane dla poprawnego przeprowadzenia zabiegu. Nie ma się czego bać! 

Na czym polega akupresura dłoni? 

Według medycyny chińskiej dłonie są dwoma osobnymi biegunami ciała. Na nich również znajduje się wiele punktów akupresury – zabieg dłoni jest więc dobrym pomysłem na początek przygody z akupresurą, który nie wymaga dużego zaangażowania, a przynosi znakomite efekty! 

W obrębie dłoni znajdą się między innymi receptory przypisane płucom, układowi pokarmowemu czy krążeniu krwi. Nauka odnajdywania punktów akupresurowych jest najprostsza właśnie na dłoniach! Warto poznać tę technikę – jej uzupełnieniem może być na przykład medytacja dla początkujących, razem tworząc niezwykle odprężający duet. 

Akupresura stóp 

Najwięcej punktów akupresurowych znajduje się jednak na stopach – to z nimi właśnie kojarzona jest ta technika i to je najczęściej się masuje. Często poświęca się na to nieco więcej czasu: nawet do pięciu minut na jeden punkt.  

Według ekspertów nie można poprzestawać jedynie na samym zabiegu – warto zadbać, by co jakiś czas nasze bose stopy miały również kontakt z podłożem, by wyrównać na nie nacisk. Nie ma przecież nic przyjemniejszego, niż zdjęcie szpilek w czasie wiosny i bosy spacer po świeżej trawie czy piasku! 

Pranamat – jak używać maty do akupresury? 

Ułatwieniem w samodzielnym przeprowadzeniu zabiegu w domowym zaciszu są specjalne maty do akupresury. Składa się z kilkunastu rzędów z kolcami w kształcie stożków, które pod wpływem ciężaru ciała stymulują poszczególne miejsca na skórze, przyczyniając się do lepszego samopoczucia i komfortu. 

Można również chodzić po macie, by poprawić krążenie krwi. Można też na niej leżeć – szczególnie przed snem działa ułatwiając zasypianie i relaksując całe ciało. Pamiętaj jednak, że początkowe uczucie może być nieco drażniące: z pewnością jednak szybko się do niego przyzwyczaisz, a wynikający ze stosowania zastrzyk endorfin natychmiastowo poprawi Ci nastrój. 

Pamiętaj, by pokrowiec pranamat czyścić ręcznie w zimnej wodzie i odstawić do naturalnego wyschnięcia

Przeciwwskazania dla stosowania akupresury 

Chociaż nieinwazyjna, akupresura jest metodą posiadającą kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim z tej metody nie powinny korzystać osoby borykające się z różnorodnymi chorobami skóry. Szczególnie chodzi tu o grzybice, rany czy choroby zakaźne. Akupresura nie jest również wskazana dla osób w ciąży, z ostrymi infekcjami, chorobami nowotworowymi czy zakrzepicą. Warto ją poznać – tak jak interesujące rytuały tybetańskie czy metodę reiki.

Akupresura niepostrzeżenie wkradła się do naszych żyć, odprężając i przynosząc ulgę w bólu. Poszukując kolejnych dawek inspiracji na lepsze życie koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych inspirujących poradników i ofert dla stworzenia pięknego, zdrowego domu. Do zobaczenia!