Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Fragment wanny napełnionej pianą, obok której znaldują się świece oraz elementy dekoracyjne

Aromaterapia często jest zaliczana do medycyny alternatywnej. Polega ona na leczeniu z wykorzystaniem olejków eterycznych. Jakie rodzaje olejków są dostępne na rynku? Przy jakich dolegliwościach aromaterapia może być skuteczna? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej metody.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to forma terapii z wykorzystaniem olejków eterycznych, które dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe albo przez skórą. Można je wdychać, wąchać lub robić sobie inhalacje. Metoda terapii zapachem to również masaże, kąpiele lub kompresy. Aromaterapia jest bardzo korzystna dla zdrowia.

Każdy z olejków eterycznych charakteryzuje się jakimiś unikatowymi właściwościami. Większość olejków posiada działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz rozgrzewające.

Aromaterapia jest znana ludzkości od najdawniejszych czasów. Podobno ta forma leczenia była znana już w czasach sumeryjskich, czyli 3000 lat p.n.e. Obecnie aromaterapia stała się modna. Stosuje się do niej różnego rodzaju kominki aromatyczne, inhalatory oraz nawilżacze powietrza.

Rodzaje olejków eterycznych

Olejki eteryczne posiadają bardzo różne właściwości i zastosowania. Niektóre mają działanie pobudzające, a inne relaksujące. Część z nich jest nawet uznawana za afrodyzjaki. Rodzajów olejków do aromaterapii jest niezliczona ilość, wymienimy zatem jedynie te najpopularniejsze.

Uwaga! Odradzamy stosowanie olejków eterycznych na własną rękę bez porozumienia z lekarzem i bez zapoznania się z ich działaniem. Musisz mieć świadomość tego, że wszystkie olejki eteryczne mają bardzo silne działanie. Dzięki temu w błyskawicznym tempie wnikają do Twojego organizmu i wpływają na Twoją psychikę.

Najpopularniejsze rodzaje olejków eterycznych to między innymi lawendowy, eukaliptusowy, różany, mandarynkowy, z drzewa herbacianego czy z drzewa sandałowego. W dalszej części opowiemy o nich nieco więcej.

Zastosowanie aromaterapii

Aromaterapia pozwala nie tylko korzystnie wpływać na Twoją psychikę, ale pielęgnuje także Twoje ciało. Można za jej pomocą kogoś pobudzić, uspokoić, poprawić mu nastrój, wspomóc koncentrację lub poprawić stan skóry. Niektóre olejki eteryczne są pomocne przy kłopotach ze snem, różnego rodzaju bólach, na przykład kręgosłupa.

Aromaterapia w kąpieli

Olejki eteryczne natłuszczają skórę, wspierają jej regenerację i posiadają działanie antyoksydacyjne. Sprawiają, że zwykła kąpiel może stać się ogromną przyjemnością. Aromaterapia poprawia nastrój, dodaje energii, łagodzi ból i ułatwia zasypianie. Większość olejków eterycznych ma pozytywny wpływ nie tylko na Twoją psychikę, ale również na całe ciało.

Na przykład olejek z cytryny oraz z jaśminu mają działanie przeciwdepresyjne. Natomiast stres złagodzą olejki lawendowe i z trawy cytrynowej. Jeżeli chcesz dodać sobie energii, dolej do wanny olejek z imbiru albo goździkowy.

Masaż za pomocą olejków eterycznych

Masaż aromaterapeutyczny jest niezwykle przyjemny. Stosuje się do jego wykonania olejki eteryczne, które relaksują i odprężają. Masaż tego rodzaju pomaga na różne dolegliwości ciała i umysłu. Jest pomocny między innymi w łagodzeniu stresu i napięcia.

Zmniejsza bóle oraz korzystnie wpływa na skórę. Masaż aromaterapeutyczny jest całkowicie bezpieczny i pomaga pozbyć się zmęczenia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jest pomocny również w łagodzeniu objawów PMS, w zmniejszaniu dolegliwości związanych z menopauzą oraz uczuciu niepokoju wewnętrznego czy wahaniach nastroju.

Właściwości olejków zapachowych w aromaterapii 

 1. Olejek lawendowy

  Ma on działanie odprężające. Dodatkowo posiada właściwości odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

 2. Olejek z drzewa sandałowego

  Posiada oon właściwości antybakteryjne oraz zmniejsza stany zapalne skóry. Łagodzi też napięcie nerwowe i bóle menstruacyjne.

 3. Olejek mandarynkowy

  Zmniejsza napięcie nerwowe i jest pomocny przy bezsenności.

 4. Olejek z drzewa

  Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

 5. Olejek z eukaliptusa

  Eukaliptus posiada właściwości bakteriobójcze, orzeźwiające oraz kojące. Pomaga przy chorobach górnych dróg oddechowych.

Ponadto:

 • Olejek różany – łagodzi bóle menstruacyjne.
 • Olejek z mięty pieprzowej – pomaga przy chorobach górnych dróg oddechowych.
 • Olejek waniliowy – zmniejsza dolegliwości związane z menstruacją i menopauzą oraz ułatwia zasypianie.

Na co pomaga aromaterapia?

Odpowiednio dobrane zapachy mogą pobudzać zmysły, koić i leczyć. Mogą też uspokajać i poprawiać nastrój. Z jakimi jeszcze zadaniami poradzi sobie aromaterapia?

 • Stres – w zmniejszaniu napięcia nerwowego i zmęczenia psychicznego mogą być pomocne: olejek kadzidłowy, z drzewa sandałowe oraz lawendowy.
 • Poprawa nastroju i przeciwdziałanie depresji – tutaj polecamy olejki: pomarańczowy, z drzewa sandałowego, cytrynowy, z bergamotki, grejpfruta, paczuli, z mirry, kadzidła albo lawendowy.
 • Oczyszczenie i odświeżenie – najlepszym wyborem będą olejek z limonki albo z cytryny.
 • Ukojenie – najlepszy będzie tutaj olejek sandałowy oraz kadzidłowy.
 • Migreny i bóle głowy – sięgnij po olejek z bazylii, mięty pieprzowej albo z lawendy.
 • Bóle menstruacyjne i inne dolegliwości kobiecie – może Ci pomóc olejek sandałowy, z szałwii, rumianku, z mięty pieprzowej, lawendy, geranium, cyprysa oraz z melisy.
 • Trądzik i dolegliwości skórne – wypróbuj olejek z drzewa herbacianego, bergamotki, drzewa sandałowego, cytrynowy, grejpfrutowy lub z paczuli.
 • Zmarszczki i wiotczenie skóry – dobrym rozwiązaniem będą olejki z mirry, kadziła, lawendowy, cytrynowy i pomarańczowy.

Na co zwrócić uwagę kupując olejek do aromaterapii? 

Przede wszystkim sprawdź, czy jest to ,,olejek eteryczny”, czy ,,naturalny olejek eteryczny”. Upewnij się, czy na opakowaniu została podana nazwa olejku w języku polskim i określenie z jakiej części rośliny został on wyprodukowany. Na opakowaniu musi się także znaleźć pełna nazwa olejku według INCI, czyli międzynarodowej nomenklatury składników kosmetycznych oraz nazwa i adres producenta lub dystrybutora. Zwróć uwagę na termin przydatności do spożycia i zastosowanie olejku.

Powinna Cię zaniepokoić obecność w składzie mieszanek zapachowych oraz rozpuszczalników. Jeżeli olejek ma niską cenę to w większości przypadków, nie ma on dobrego składu, a co za tym idzie – działania. Pamiętaj o tym zawsze przy wyborze olejków eterycznych do aromaterapii!