Wielokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego w Twoim życiu nic nie idzie tak jak powinno? A Ty czujesz się wiecznie zmęczony, rozdrażniony i nie masz na nic ochoty? Możliwe, że mamy receptę na osiągnięcie harmonii! Zadbaj o swoje wnętrze – czakry. Niektórzy twierdzą, że mają one wpływ na ciało, umysł i duszę.   

Czakry: co to takiego? 

Słowo “czakra” pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, okrąg, wir. Zatem, jak łatwo się domyślić, czakry to wirujące ośrodki energetyczne, które znajdują się w ciele każdego człowieka. Zlokalizowane są w różnych miejscach tworząc na ciele rodzaj mapy, która informuje, które sfery życia psychicznego i fizycznego są w Twoim ciele najważniejsze. Oczywiście wskazuje te, nad którymi powinieneś popracować oraz te, z których jesteś zadowolony. Takich ukrytych czakr jest bardzo wiele, podobno kilkaset, ale siedem najważniejszych rozlokowanych jest na linii kręgosłupa, a konkretnie wzdłuż rdzenia kręgowego. Czy wiesz, że ich stan, to, czy są otwarte czy zamknięte, ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie fizyczne?  

Jak działają? 

Każdy z nas nosi w sobie zapas energii, którą dostaliśmy od rodziców w chwili poczęcia.  Chińczycy twierdzą, że jest ona magazynowana w nerkach i nazywają ją esencją życiową. Brzmi jak magia? Trochę tak. W końcu trudno uwierzyć w coś, czego nie można zobaczyć, dotknąć, zbadać rozumem. Ostatnio wiedza na temat tego, jak działają czakry, staje się coraz bardziej dostępna. Chodzimy na jogę, stosujemy różne techniki relaksacyjne, interesują nas ezoteryka, ajurwedaalternatywne sposoby leczenia – np. metoda uzdrawiania przy pomocy energii życiowej, czyli reiki. Ta niekonwencjonalna metoda przywracania równowagi w ciele i duszy opiera się na pięciu prostych zasadach sformułowanych przez jej twórcę Mikao Usui, które zaczynają się od słów “chociaż dziś”:

 • nie martw się 
 • nie złość się 
 • bądź wdzięczny 
 • pracuj uczciwie  
 • bądź miły dla innych 

Prawda, jakie to proste? A więc najlepiej zacząć już, zaraz! W końcu przez każdy Twój narząd, czy choćby najmniejszą komórkę przepływa energia wewnętrzna, która ma moc uzdrawiania. Reiki wiąże się z czakrami, a czakry pobierają ją i rozprowadzają po całym ciele, a potem wysyłają do świata zewnętrznego, żeby tam zmaterializowała się w postaci naszych pragnień czy oczekiwań. Oczywiście musisz wiedzieć, że wszystkie czakry są ze sobą powiązane. Jeżeli jedna jest zablokowana, źle działa, odbija się to na innych i w efekcie na całym organizmie, który zaczyna chorować. Na szczęście są sposoby na ich odblokowanie. 

Czakry: kolory i żywioły, z którymi są kojarzone 

Tradycja hinduizmu wyróżnia siedem głównych czakr, które odpowiadają za poszczególne funkcje w organizmie. Każdej z nich przypisany jest inny kolor. Zobacz, za co odpowiadają poszczególne czakry.  

 1. Czakra korzenia (podstawy) 

  Ulokowana na samym dole, u podstawy kręgosłupa. Od niej wszystko się zaczyna. Odpowiada za wrodzony instynkt i bezpieczeństwo. Przypisany kolor: czerwony 
 2. Czakra sakralna 

  Znajduje się kilka centymetrów poniżej pępka, a odpowiada za seksualność, emocje i kreatywność. Przypisany kolor: pomarańczowy 
 3. Czakra splotu słonecznego

  Ta z kolei leży nieco powyżej pępka i odpowiada za ambicje, karierę i funkcje mentalne. Przypisany kolor: żółty 
 4. Czakra serca 

  Szukaj jej na wysokości płuc. Odpowiada za miłość i poświęcenie, empatię, współczucie, ale i uzdrawianie. Przypisany kolor: zieleń (czasem złoto) 
 5. Czakra gardła 

  Pod kością grdyki. Odpowiada za mowę, komunikację, ekspresję. Przypisany kolor: jasno niebieski 
 6. Czakra trzeciego oka 

  Umiejscowiona na czole, między oczami i nieco nad brwiami. Odpowiada za analizowanie, intuicję i wszelkie percepcje pozazmysłowe. Przypisany kolor: indygo 
 7. Czakra korony

  Znajduje się nad szczytem głowy. Odpowiada za myślenie całościowe i funkcje paranormalne. Przypisany kolor: fioletowy (rzadziej biel) 

Jak odblokować czakry? 

W czakrach jak w lustrze odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe, nasze emocje, dobre i złe,  ale przede wszystkim te tłumione (niewyrażony gniew czy agresja). To one między innymi zakłócają prawidłowe funkcjonowanie czakr. Na ich pracę źle wpływa negatywne myślenie, samokrytyka, strach, przebywanie w toksycznych relacjach, ale też bardziej przyziemne rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień – smog elektromagnetyczny, chemia zawarta w kosmetykach czy środkach czystości, konserwanty w żywności.

Jak widzisz, poprawny przepływ energii zależy w dużym stopniu od stylu życia, jaki prowadzisz. Jeśli ogólnie nie jesteś pozytywne nastawiony do innych, a zwłaszcza do siebie, żyjesz w lęku, stresie, zaniedbujesz ruch na świeżym powietrzu, a do tego źle się odżywiasz – prawdopodobnie Twoje czakry są zablokowane, a to odbija się na całym organizmie. Czakry są bezpośrednio połączone z myślami, nawykami i uczuciami. Nic się przed nimi nie ukryje i nic ich nie oszuka. Żeby osiągnąć stan równowagi duchowej, należy je oczyścić z tego, co je blokuje. Może nie od razu, ale po jakimś czasie poczujesz dużą ulgę i ogromną poprawę nastroju oraz zdrowia – fizycznego i psychicznego. A to przełoży się na codzienne funkcjonowanie – lepszy sen, uważność, koncentrację, dobre zdrowie.  

Jak zatem je odblokować? 

Postaraj się otaczać kolorem danej czakry. Koloroterapia przywraca równowagę w organizmie poprzez odpowiednie nasycenie każdej z czakr przypisanym jej kolorem. Przydatna w oczyszczaniu może być też światłoterapia – w końcu całe ciało otoczone jest jego energią. Z dostępnych metod przydatna będzie też joga w domu – jej regularne praktykowanie pozwala pozbyć się negatywnej energii i rozluźnić ciało. Również różne rytuały tybetańskie, takie jak medytacja dla początkujących, głębokie ćwiczenia oddechowe, mantra, okadzanie dymem z kadzideł czy kąpiel w dźwiękach mis tybetańskich przyczyniają się do odblokowania czakr. Warto wiedzieć, że każda czakra blokowana jest przez co innego i wymaga trochę innego podejścia w procesie oczyszczania. 

 • Czakra korzenia blokowana jest przez strach. Aby ją uwolnić staw czoła ograniczającym Cię lękom. Skup się na prostych czynnościach, najlepiej fizycznych, które odwrócą Twoją uwagę od lęków. 
 • Sakralną blokuje poczucie winy. Nie chowaj urazy. Pomogą Ci w tym spacery, sporty wodne i taniec. 
 • Splot słoneczny blokowany jest przez poczucie wstydu i uprzedzenia. Popracuj nad tolerancją. Może pomóc Ci medytacja na słońcu, czy sztuki walki. 
 • Czakra serca blokuje ból, zwłaszcza ten związany z bolesnymi uczuciami. Bądź miły dla siebie i innych. Dużo spaceruj po lesie, przytulaj się do drzew. 
 • Czakrę gardła blokuje kłamstwo. Staraj się być prawdomównym, nawet jeśli gorzka prawda jest trudna do zaakceptowania. 
 • Czakrę trzeciego oka blokują złudne nadzieje. Postrzegaj świat takim, jaki jest. 
 • Ostatnią czakrę korony blokuje zbytnie przywiązanie uwagi do dóbr materialnych. Pewnie wiesz, że ważniejsze od nich są uczucia i sfera duchowa. 

Czakry a aromaterapia 

Olejki eteryczne pomagają się zrelaksować, uspokajają, upiększają, działają zdrowotnie. Ale niewielu wie, że przypisuje się im także zdolność harmonizowania działania czakr. Każda z nich ma przypisane inne olejki, o różnych właściwościach. Można robić z nich mieszanki, stosować solo, na różne sposoby. Oto główne czakry i najpopularniejsze olejki do nich przypisane:  

 • Podstawy – mirra, tymianek, majeranek, wetyweria, cedr, kadzidłowiec, mięta pieprzowa 
 • Sakralna – jaśmin, ylang-ylang, paczula, gałka muszkatołowa, sandałowiec, kardamon 
 • Splotu słonecznego – limonka, gorzka pomarańcza, pieprz czarny, fenkuł, goździk 
 • Serca – róża, kocanka, bergamotka, melisa, jaśmin, neroli, geranium, lawenda 
 • Gardła – szałwia muszkatołowa, bazylia, cyprys, kardamon, bergamotka 
 • Trzeciego oka – daglezja, sosna, jałowiec, cytryna, anyżek, eukaliptus, trawa cytrynowa 
 • Korona – kadzidłowiec, neroli, jodła, dzięgiel 

Olejki mają pomagać na dolegliwości zlokalizowane w obrębie danej czakry. Można stosować je na wiele sposobów, tak jak lubisz. Masaż relaksacyjny z użyciem olejków, podobnie jak dodanie kilku kropli do cieplej kąpieli, działa odprężająco na całe ciało, ale także na psychikę – uspokaja i wycisza. Przed pójściem spać możesz zmieszać 2-3 krople z balsamem do ciała, którego używasz (najlepiej bezzapachowym) i wetrzeć w skórę. Przy łóżku ustaw dyfuzor i wlej do niego kilka kropli olejku – włączony na noc ułatwi zasypianie. Olejek możesz wmasować w skronie, kark i stopy przed jogą, skropić nim matę – unoszący się zapach połączony z technikami relaksacyjnymi odblokuje czakry. Połącz pożyteczne z przyjemnym – mieszankę kilku olejków wlej do buteleczki z atomizerem i filtrowaną wodą, spryskuj pachnącą mgiełką twarz, ubrania, pled czy poduszkę do medytacji.  

Odblokowane czakry pozwolą cieszyć Ci się lepszym życiem. A jeśli chcesz poznać inne praktyki poprawiające samopoczucie zarejestruj się na Westwing. Przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawe artykuły i moc inspiracji.