nowoczesne biurko pod oknemz czarnym monitorem i małą klawiaturą

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. Praca rozciąga się na ponad 8 godzin dziennie, co jest obciążające dla organizmu człowieka. Właściwa ergonomia pracy przy komputerze zapobiega szybkiemu pogorszeniu wzroku, niweluje bóle głowy oraz ból spowodowane złą postawą ciała. Zastanawiasz się czym jest ona dokładnie? Przeczytaj ten tekst.  

Co oznacza ergonomia pracy przy komputerze? 

Ergonomia sama w sobie  to dziedzina nauki zajmująca się dostosowaniem stanowiska pracy człowieka, używanych przez niego narzędzi i sprzętów oraz samych warunków pracy do jego możliwości psychofizycznych i anatomicznych. Niezależnie czy działasz na zasadach home office i tworzysz swoje biuro w domu czy codziennie chodzisz do pracy – właściwa postawa ciała przy komputerze jest niezwykle ważna. Ergonomia tłumaczy i prezentuje, co zrobić, aby człowiek osiągał jak najlepsze wyniki jak najmniejszym kosztem biologicznym. 

Dlaczego ergonomia pracy przy komputerze jest ważna? 

Na to pytanie możemy odpowiedzieć jednym zdaniem – to jak ustawione są narzędzia naszej pracy, rzutuje na nasze zdrowie. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę przed komputerem takie warunki, aby zdrowie ucierpiało na tym jak najmniej. Poza tym odpowiednie stanowisko pracy sprawia, że stajemy się coraz bardziej wydajni, produktywni, nie mamy problemów z koncentracją i podnosi się nasza efektywność. Tych, którzy mniej chorują i mają lepszy nastrój w pracy, rzadziej dotyka frustracja i syndrom wypalenia zawodowego. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić biuro, zasady ergonomii będą w tym niezwykle pomocne! Nawet małe biuro powinno być ergonomiczne.  

Prawidłowe stanowisko pracy według zasad ergonomii 

Wygodne miejsce do pracy i nauki jest na wagę złota, zwłaszcza gdy spędzamy przed monitorem więcej niż cztery godziny dziennie. Jeśli ergonomia pracy przy komputerze wydaje się być dla Ciebie trudna, przygotowaliśmy podstawowe zasady, które pomogą Ci stworzyć miejsce pracy przyjazne pracownikowi.  

  • Meble – muszą być stabilne, pozwalające na siedzenie w pozycji naturalnej dla człowieka. Dodatkowo, muszą one spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Ergonomia przy pracy z komputerem to przede wszystkim odpowiednie biurko. Jego blat powinien znajdować się na wysokości łokci. Dobrze, jeśli meble posiadają opcję regulacji.  
  • Sprzęty – istotne jest tutaj ich ustawienie. Monitor ustaw tak by uniknąć odblasków i cieni (najlepiej bokiem od okna). Co z ustawieniem klawiatury i myszki? Przy korzystaniu z nich, muszą być zapewnione kąty proste w łokciach, oparcie dla przedramion oraz prosta postawa ciała – pozwala to uniknąć kontuzji. 
  • Akcesoria – mamy tu na myśli notatnik, półkę z dokumentami, nożyczki, zszywacz itp. Wszystkie te rzeczy, jeśli są niezbędne do Twoje pracy, powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki.  
  • Przestrzeń – w zorganizowanej przestrzeni pracuje się bezpiecznie i komfortowo. Uporządkowane powinno zostać miejsce pod biurkiem jak i dookoła niego. Wymagania dotyczące ergonomii również jasno określają, że nogi powinny mieć wystarczającą ilość przestrzeni. Pozwala to uniknąć kontuzji i problemów z krążeniem – częstych przy siedzącym trybie życia. Przestrzeń powinna być nie tylko praktyczna ale i spójna wizualnie. Odpowiednie rośliny do biura, dekoracje i przede wszystkim kolory- sprawią, że praca będzie przyjemniejsza.  

Pamiętaj, że efektywna praca jest niemożliwa jeśli Twój work life balance będzie zaburzony. Rób przerwy, wstawaj od biurka i spaceruj, w miarę możliwości po świeżym powietrzu. Nasz wzrok potrzebuje częstych przerw od monitora. Zadbaj o to, by uniknąć późniejszych problemów zdrowotnych. 

Prawidłowa postawa przy komputerze – jak siedzieć przy biurku? 

Rysunek jak poprawnie siedzieć przy biurku

Jeśli po pracy często łapie Cię ból pleców lub oczu, warto zastanowić się jak prawidłowo siedzieć przy biurku, by zniwelować te dolegliwości. Usadawiając się za biurkiem, sprawdź czy trzymasz się wskazówek z poniższych podpunktów. 

  1. Plecy powinny opierać się o oparcie krzesła – odcinek lędźwiowy musi mieć stabilne podparcie. Służy do tego możliwość regulacji fotela

  2. Siadamy w pozycji wyprostowanej, lecz nie przeprostowani. Ważne jest by zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa.

  3. Tułów powinien być ustawiony mniej więcej pod kątem prostym z udami – pozycja fotela powinna pozwalać utrzymywać lekko rozwarte kąty w stawach biodrowych, kolanowych i łokciowych. Ta pozycja nie wpływa źle na krążenie (nie będą drętwieć nam nogi).

  4. Monitor powinien stać na wyciągnięcie ręki. Musi być on również ustawiony na takiej wysokości, żeby szyja była w neutralnym ustawieniu – górna krawędź ekranu nieco poniżej poziomu oczu. W odległości około 45-70 cm.

  5. Stopy powinny być płasko i stabilnie oparte o podłoże lub o podnóżek.

  6. Dłonie i łokcie powinny mieć podparcie – blatu biurka lub podłokietnika, a nadgarstki muszą być ustawione w neutralnej pozycji. Najlepiej dostosować wysokość biurka i wysokość krzesła tak by w łokciach, opartych o blat, zachować kąt prosty.

Ergonomia pracy przy komputerze – jakie krzesło wybrać?

Krzesło lub fotel do pracy powinien mieć możliwość pochylenia 15 stopni do tyłu. Na rynku są dostępne również podpórki pod plecy, które montuje się na oparcie fotela. Znacznie poprawiają komfort oparcia. Odciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przez co znacznie niwelują negatywne skutki pracy siedzącej. Krzesło powinno mieć również możliwość regulacji wysokości oraz oparcia na ręce.  

Ergonomiczne biurko – rodzaje 

Ergonomiczne biurko, powinno mieć możliwość regulacji wysokości. Zakres regulacji powinien wahać się przynajmniej między 60 cm a 82 cm. Lecz to nie wszystko. Komfort pracy, zapewnia odpowiednio duży blat. Na biurku musi znaleźć się miejsce między innymi na: monitor, klawiaturę, myszkę z podkładką, przybornik (akcesoria piśmiennicze, nożyczki itp.), szufladki na dokumenty, często podstawkę pod monitor i wiele innych. Biurko może być pojedynczym blatem lub posiadać zabudowę, w której ukryte są dodatkowe miejsca na przechowywanie. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli planujesz wykonać biurko z blatu kuchennego! 

Ergonomiczny sprzęt 

Dodatkowym akcesorium jest podnóżek. Należy z nich korzystać w przypadku, gdy wysokości powierzchni roboczej nie da się regulować lub zakres regulacji jest niewystarczający. Dokumenty i półki na nie, powinny znajdować się na jednej linii z klawiaturą, a powierzchnia do pisania i czytania powinna być lekko nachylona. Klawiatura i myszka muszą być ustawione tak by korzystając  z nich zachowana była naturalna postawa ciała i ugięte lekko łokcie. Ciekawym akcesorium jest również podstawka pod monitor. Pomaga odpowiednio ustawić monitor, tak aby zminimalizować uciążliwość długotrwałej pracy. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości linii wzroku. Sam ekran należy lekko odchylić do tyłu. 

Środowisko pracy, a zasady ergonomii 

Aranżacja biura powinna zaczynać się od zadbania o odpowiednie środowisko pracy. Planując weź pod uwagę zasady feng shui w biurze. Biurko powinno być ustawione bokiem do okna tak, aby światło naturalne ani też sztuczne, nie padało bezpośrednio na ekran tworząc odblaski. Siedzący za sobą powinien mieć ścianę, a nie otwartą przestrzeń. Biurko pod oknem musi mieć zapewnioną możliwość zasłonięcia okna. Ważnym aspektem są też dźwięki, skupieniu nie sprzyja hałas i głośne rozmowy. Zadbaj również o świeże powietrze. Otwieraj okna kilka razy dziennie, by zapewnić właściwą wentylację pokoju. Nikt nie lubi patrzeć sobie w ekran, dlatego odpowiednie odstępy między biurkami są niezwykle ważne.   

Praca przed komputerem nie jest uznawana za szkodliwą dla zdrowia. Jednak można i należy ją uznać za uciążliwą. Przestrzegana ergonomia pracy przy komputerze pozwoli na efektywną pracę, bez uszczerbku na zdrowiu. Szukając dalszych porad i inspiracji – zarejestruj się na Westwing! Otrzymasz od nas codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu i funkcjonalnego biura.