Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Kamienie ułożone w stos

Zbyt mało przebywamy w chwili obecnej, za to wciąż wyświetlamy w myślach film o przeszłości lub przyszłości. Ile razy szedłeś do drugiego pokoju i po chwili zapominałeś, po co właściwie przyszedłeś? Czy idąc na spacer, zamiast zrelaksować się i cieszyć piękną pogodą, myślami jesteś w swojej kuchni i planujesz, co będzie jutro na obiad? Uważne życie – to świadome przeżywanie życia chwila po chwili, bez oceniania, wymuszania czegokolwiek, za to z dużą dawką akceptacji i podążania za tym, co jest. Tak w  dużym możemy określić filozofię mindfulness

Co to jest mindfulness i skąd pochodzi? 

Mindfulness, jest czasem tłumaczony w języku polskim, jako uważność, uważna obecność lub też pełnia obecności. Ze względu jednak na brak zadowalającego przekładu, który by uwzględniał w pełni znaczenie tego terminu, zachowujemy oryginalny termin. Tradycyjnie mindfulness wywodzi się z buddyzmu i bierze z niego koncentrację na oddechu oraz zauważanie bodźców, które pojawiają się zarówno w ciele, jak i na zewnątrz. O mindfulness często się też mówi jako o medytacji mindfulness – wtedy chodzi o formalną praktykę mindfulness, jaką jest medytacja. Medytacja jest więc pewną bardzo istotną składową mindfulness, ale pojęcia te nie są synonimami. Trening mindfulness jest zawsze treningiem umysłu. Trochę nawet przeprogramowywaniem go, aby działał bardziej efektywnie i mniej automatycznie. 

Mindfulness, skupia się na byciu tu i teraz, wsłuchania się w swoje myśli, odcięcia się od myśli o przeszłości i przyszłości (nawet tej najbliższej) i zwróceniu uwagi na odczucia zmysłowe, np. smak, zapach, dotyk, wygląd rzeczy dookoła, czy fizyczne. Filozofia ta może pomóc nam odpowiedzieć na pytanie: jak zadbać o siebie? Czy dokładniej: jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w XXI wieku, zdominowanym przez globalne problemy i nieubłaganie rosnące tempo życia? Stanowi też rozwinięcie idei slow lifektóra jest przeciwieństwem wykształconego na początku tego tysiąclecia trendu szybkiego życia, kultu przepracowania, szybkiej mody i jedzenia. 

Zalety uważnego życia

 1. Redukuje napięcie emocjonalne. Jak radzić sobie ze stresem? Chyba większość z nas szuka odpowiedzi na to pytanie. Mindfulness uodporni Cię na codzienne kopniaki, przeciwności losu i pomoże zaadaptować się do stresujących sytuacji. 
 2. Redukuje fizyczne objawy stresu. Mindfulness pomaga spowolnić oddech, obniżyć ciśnienie krwi, spowolnić galopujące serce. 
 3. Pomaga na ból. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ból i zaburzenia psychiczne mogą być połączone. Ból może być jednym z elementów depresji, a depresja powodować ból. 
 4. Reguluje ciśnienie krwi. Praktyka uważności wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Mindfulness obniża ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz na choroby krążenia, a w przypadku ich wystąpienia łagodzi ich przebieg. 
 5. Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Praktykowanie uważności zwiększa wydajność układu immunologicznego w walce z chorobami i infekcjami. Wpływa dodatnio na zmniejszenie czasu rekonwalescencji. 
 6. Zapewnia zdrowy sen. Praktykujący Mindfulness, poprzez zwiększony dystans do myśli oraz mniejszy poziom stresu, potrafią szybciej zasypiać, oraz mają mniejsze problemy z bezsennością. 
 7. Zwiększa kreatywność. Przez zmniejszenie stresu oraz uzyskanie dystansu do myśli wpływa pozytywnie na umiejętność nieszablonowego myślenia, oraz szukania nowych rozwiązań. 
 8. Zapobiega depresji. Może być skutecznym środkiem zapobiegającym depresji i wypaleniu zawodowemu, pomaga zachować work life balance

Jak praktykować mindfulness? 

Mindfulness jest często błędnie utożsamiany z medytacją dla początkujących, bądź relaksacją. O ile relaks bardzo często jest skutkiem ubocznym praktyki, o tyle nie jest celem samym w sobie. Natomiast medytacja pomaga w nauce uważności, nie jest ona jednak niezbędna. 

Celem nie jest to, by Twój umysł był pusty, bo to niemożliwe, ale by myśli przebiegały przez niego. Po prostu przebiegały. Bez łapania ich i skupiania się na jakiejś konkretnej myśli. 

 1. Koncentracja

  Skoncentruj umysł na oddechu lub konkretnych wrażeniach zmysłowych np. dźwiękach. 
 2. Zauważenie myśli

  Gdy nachodzi Cię jakaś myśl – delikatnie ją zauważ bez zanurzania się, możesz ją po prostu nazwać: „myśleniem.” Następnie przejdź do punktu 1. 

Mindfulness polega na wyłączeniu naszego autopilota i zatrzymaniu się na obecnej chwili. Praktyka polega na zwracaniu uwagi na to, co robimy, co w danej chwili, czujemy, jakie dźwięki i zapachy nas otaczają. To robienie jednej rzeczy naraz. Trening uważności polega przede wszystkim na obserwacji – może to być obserwacja Twojego oddechu, bądź skupienie się na uczuciu ciepła, jakie daje świecące w twarz słońce. Trening uważności wydaje się prosty: wystarczy skupić się na tym, co robię. Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń. Oznacza to, że gdy zmywamy naczynia, powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że to robimy. 

6 sposobów na mindfulness 

 1. Usiądź w ciszy. Poświęć czas by wykonać jakąś czynność po cichu i zobacz jak dzięki temu zwiększa się Twoja uważność. 
 2. Zatrzymaj się. W pewnym momencie zrób stop. Zrób przerwę w tym co robisz. Odłóż to co dźwigasz, pozostać w bezruchu i pozwól swojemu ciału i umysłowi się uspokoić. 
 3. Oddychaj. Oddech towarzyszy Ci w każdej minucie Twojego życia. Poświęć kilka chwil i skup się na oddechu. 
 4. Dotykaj. Sprawdź czego dotyka Twoje ciało. Bądź świadomy tekstur, twardości i temperatury każdego przedmiotu. 
 5. Zorientuj się. Czego doświadczasz w tym momencie? Co odbierają Twoje zmysły: węch, dotyk, słuch, wzrok i smak? 
 6. Zauważ. Spraw by każdy Twój ruch był uważny i intencjonalny. Pijesz poranną kawę? Bądź świadomy każdej czynności jaka w tym Ci towarzyszy. 

Conscious spaces

 1. Przestrzeń jako całość: nadaj priorytet otwartym przestrzeniom bez rozpraszania, opierając je na minimalistycznym stylu, który pomaga zachować tylko to, co najważniejsze. Bohaterem musi być naturalne, delikatne i słabe oświetlenie. 
 2. Kolory ziemi: w palecie kolorów pierwszeństwo muszą mieć odcienie ziemi, takie jak ochra, terakota i delikatne beże. 
 3. Naturalne materiały i faktury: naturalne tkaniny, rośliny i materiały bez dodatków, takie jak drewno, glina i kamień. Pomagają wzmocnić przestrzeń życiową, czyniąc ją częścią całości a organiczne faktury pomagają wzbogacić wrażenia dotykowe.
 4. Ucieczka od czasu: przestrzenie powinny ułatwiać introspekcję, dlatego należy usuwać zegary z przestrzeni, w których nie są potrzebne, np. salonie. 
 5. Odłącz się od technologii: chociaż automatyzacja i gadżety świetnie ułatwiają nam życie, czasami ta hiperłączność może sprawić, że nie będziemy w stanie znaleźć spokoju. Zalecane jest posiadanie minimalnego otoczenia technologicznego i skoncentrowanie go w określonych obszarach. 

Ćwiczeń treningu mindfulness jest bardzo wiele. Tak naprawdę wszystko, co będziesz robić uważnie, może być Twoim własnym ćwiczeniem mindfulness. Całe nasze życie jest okazją do tego, by ćwiczyć mindfulness: odbieranie dzieci z przedszkola, mycie okien, rozmowa z drugim człowiekiem, jazda autobusem, picie herbaty, kąpiel w morzu. Wszystko! 

Czy zainspirowaliśmy Cię do spróbowania mindfulness? Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami o podobnej tematyce!