Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Tablica moodboard ze zdjęciami mody, kolorami i tkaninami

Wszyscy uwielbiamy puszczać wodze fantazji. Snuć wymyślne plany, marzyć, wspinać się na wyżyny naszej kreatywności. Niestety, często trudno nam przełożyć pomysły na rzeczywistość, połączyć je w jedną całość lub o zgrozo – wytłumaczyć je komuś innemu. Ale z pomocą przychodzi nam coraz bardziej popularny moodboard, czyli swojego rodzaju zwizualizowana tablica inspiracji będąca kolażem wszystkich naszych idei. Składająca się przede wszystkim z obrazków, tekstów, materiałów, kolorów czy wszystkiego, co w jakiś sposób może być związane z projektem, nad którym pracujemy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka informacji, które pomogą Ci wejść do tego fantastycznego świata kreatywności i odpowiedzą na pytanie: jak zrobić moodboard?

Moodboard – co to znaczy?

Moodboard może być zarówno tworem wirtualnym, jak i namacalnym źródłem inspiracji, złożonym z wycinków z gazet, fragmentów tapet, które Cię interesują czy próbek kolorów, nad którymi się zastanawiasz. Takie elementy pozwolą nakreślić drogę, którą zmierzać będzie Twój projekt. Moodboard stał się niezwykle popularny wśród wielu dekoratorów wnętrz, grafików, projektantów mody czy fotografów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to własnie moodboard pozwala spojrzeć na swój projekt z innej perspektywy i zaplanować jego dalszy rozwój. I Tobie się może on przydać, chociażby przy okazji projektu mieszkania. Jest też jednym z najbardziej kreatywnych sposobów na nudę!

Taka tablica inspiracji pozwoli uporządkować Ci nieco Twoje pomysły. Przydaje się ona przede wszystkim, w początkowej fazie projektu, gdy poszukujesz inspiracji i dopiero planujesz jego rozwój. Elementy zestawione obok siebie na papierze bądź tablicy (lub na ekranie komputera), pozwolą sprawdzić, jak dobrze się ze sobą komponują. Moodboard przyda się również, gdy utkniesz i pomysły przestaną przychodzić do głowy, a Ty znajdziesz się pozornie w martwym punkcie. Stworzenie takiego zestawienia inspiracji z pewnością pomoże wydostać się sytuacji bez wyjścia.

Zalety stworzenia własnej tablicy inspiracji

Moodboard ma szereg różnych zastosowań i to od Ciebie zależy, do jakich celów go wykorzystasz. Prezentujemy kilka najbardziej popularnych argumentów, zachęcających do założenia własnej tablicy inspiracji.

 • Dopracowuje pomysły. Być może jesteś dopiero na początku swojej projektowej drogi i siedzisz nad pustą kartką papieru, szukając inspiracji. A może Twój projekt jest już na zaawansowanym stadium rozwoju, ale potrzebujesz sprawdzić, czy pomysły w rzeczywistości wyglądają równie dobrze, jak w Twojej głowie? W każdym z tych przypadków, moodboard pomoże Ci zweryfikować swoje idee przed przystąpieniem do realizacji planu.
 • Uporządkowanie nieuporządkowanego. Dzięki spojrzeniu na swój projekt z zewnątrz, zobaczysz, które elementy nie są w nim konieczne, a których brakuje. Usunięcie niepotrzebnych fragmentów Twojego projektu, pozwoli wyeliminować szczgólnie te, które mogą rozpraszać odbiorców.
 • Łatwość podejmowania decyzji. Tablica inspiracji pozwoli Ci ujrzeć swoje dzieło z szerszej perspektywy. Dzięki temu, łatwiej podejmiesz strategiczne decyzje dotyczące rozwoju projektu w przyszłości.
 • Komunikacja z innymi. Moodboard ułatwi Ci przekazywanie pomysłów innym, ponieważ nie zawsze wszystko wytłumaczyć można słowami, a chcesz przecież, by Twoi odbiorcy tak samo zafascynowali się projektem jak Ty sam. Ułatwi to komunikację z rodziną, znajomymi czy nawet zleceniodawcami, jeśli przygotowujesz dla nich komercyjny projekt. To dzięki niemu wszyscy są zadowoleni!

Jak zrobić moodboard?

Niecierpliwisz się, by stworzyć własną tablicę inspiracji? Podpowiemy Ci jak to zrobić. Jeśli nie masz możliwości wykonać jej fizycznie, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie zwrócenie się ku technologii. Do stworzenia moodboard wnętrza możesz użyć Room Planner, który dostępny jest na WestwingNow. Jednak moodboard w formie, którą możesz dotknąć, dużo lepiej zadziała na zmysły! Oto poradnik krok po kroku! Możesz do tego wykorzystać nasz wzór poniżej, który podzielony jest na Dekoracje, Materiały, Cytaty, Kolory i Wishlistę.

 1. Zbierz swoje inspiracje

  Zgromadź wszystkie źródła inspiracji, które udało Ci się znaleźć podczas burzy mózgów. To jeszcze nie koniec! Nadszedł czas, by myśleć nieszablonowo. Patrząc na zgromadzone elementy, łatwiej będzie Ci znaleźć kolejne. Mogą to być wycięte zdjęcia, próbki tkanin, tapet, sample kolorów, nawet czcionki – potęga typografii pozwoli Ci lepiej zrozumieć przekaz interesujących cytatów. Spójrz, ile rzeczy Cię inspiruje!
 2. Burza mózgów

  Na pewno już od początku myślenia o swoim projekcie, kłębi Ci się w głowie mnóstwo nieuporządkowanych pomysłów. Najwyższy czas je poskromić. By je ustrukturalizować, skup się na poszczególnych zagadnieniach. W przypadku wnętrz, warto zwrócić swoje myśli ku konkretnemu stylowi – czy zamierzamy interesować się stylem modernistycznym, skandynawskim, a może rustykalnym? Pomyśl też o materiałach. Kusi Cię naturalność drewna, chłód kamienia czy ciepło rattanu? Z pewnością od razu do głowy przychodzą Ci też kolory, niezależnie, czy jest to energetyczna musztarda, leśna zieleń czy klasyczny błękit, zapamiętaj je! Przydadzą się w kolejnej fazie projektu.
 3. Zwróć się ku technologii

  W poszukiwaniu pomysłów, warto zajrzeć do Internetu, ale jeśli tak jak my potrzebujesz czuć zapach papieru, dobrym rozwiązaniem będą czasopisma branżowe pełne nowoczesnych rozwiązań. Pozwól swoim oczom wędrować i sprawdź, co gra w Twojej duszy. Czujesz to, co my? Tak? Kreatywność nadciąga!
 4. Stwórz moodboard

  Z pewnością, masz teraz nawet więcej materiałów, niż będzie Ci to potrzebne. Wybieraj próbki, które harmonijnie się ze sobą łączą i najbardziej do Ciebie przemawiają. Czujesz, jak rezonują z tworzącym się projektem? Ważna jest również spójna paleta kolorów – odrzuć to, co nie pasuje do Twojej wizji. Tablica inspiracji musi wyglądać estetycznie, wykorzystaj więc prawdziwe próbki farb i tkanin, aby uzyskać niepowtarzalną prezentację. Oto on! Cały Twój projekt, wszystkie pomysły i inspiracje w jedynym miejscu!

Tablica inspiracji DIY: Jak zrobić dekorację memo?

https://www.youtube.com/watch?v=GOuXyIrFMI4u0026feature=emb_logo

Zamiast kupować gotową tablicę korkową na Twoje moodboardy postaw na oryginalność i samodzielnie przygotuj oryginalną dekorację do domowego gabinetu. Barwna tablica w wesołych kolorach na pewno przypadnie też do gustu dzieciom. Oto idealny rodzinny projekt DIY na weekend!

Przygotuj:

 • płytę pliśniową (dostępna w markecie z materiałami budowlanymi)
 • taśmę
 • farby w dwóch kolorach
 • pinezki i taśmę klejącą
 1. Krok: Naklej taśmę na płytę, tworząc oryginalny wzór. My zdecydowaliśmy się na trójkąty w różnych rozmiarach.
 2. Krok: Wybierz kolor i pomaluj mniej więcej połowę trójkątów.
 3. Krok: Pomaluj pozostałe trójkąty na inny kolor.
 4. Krok: Poczekaj, aż farba wyschnie (nałóż przynajmniej dwie warstwy) i ostrożnie usuń taśmę. Przypnij notatki za pomocą pinezek.

Moodboard: inspiracje

Portale z moodboardami, którymi możesz się zainspirować

Zastanawiasz się co można robić w domu? Wejdź na:

 • Pinterest
 • Medium.com
 • Designinspiration.com
 • pttrns.com
 • dribbble.com

Aplikacje do tworzenia moodboardów

 • Evernote
 • The Matboard
 • Canva
 • Gimme Bar
 • Olioboard
 • Moodboard (iOS App)

Tablica inspiracji przepisem na udany projekt

Niezależnie czy wybierzesz taką w formie cyfrowej, czy prawdziwej deski prezentującej się dumnie na środku Twojej pracowni – moodboard niewątpliwie pomoże Ci uporać się z każdym nadchodzącym projektem. Uporządkujesz dzięki niemu swoje pomysły, odnajdziesz nowe inspiracje i pozwolisz swojej kreatywności szaleć – to zawsze przynosi znakomite rezultaty. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do stworzenia własnej tablicy inspiracji – sami w Westwing sprawdziliśmy, że przynosi ona znakomite efekty. Powodzenia!