Jadalnia w jasnych odcieniach i z drewnianymi akcentami

Nie tylko odpowiednia temperatura powietrza, ale także jego wilgotność w mieszkaniu, ma wpływ na nasze samopoczucie. Dla optymalnego efektu, jej poziom nie powinien być zbyt niski ani zbytnio za wysoki – jak widzisz, nie jest to wcale takie proste! W zależności od funkcji, jaką spełnia dane popieszczenie w Twoim domu, jego wilgotność powinna być inna. Tak jest na przykład w przypadku sypialni czy kuchni. Dowiedz się w jaki sposób zadbać o nawilżanie powietrza w Twoim domu. 

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. 

Ekologia.pl 

Zdrowsze życie: Wilgoć w mieszkaniu i jej wpływ na nasze zdrowie 

Może ciężko w to uwierzyć, ale wilgoć zawarta w powietrzu ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Jeśli zdarza się tak, że wilgotność powietrza w mieszkaniu jest zbyt niska, możesz borykać się z problemem podrażnienia oczu, skóry czy błon śluzowych, co objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem. Ponadto, Twój układ odpornościowy może zostać osłabiony, przez co staniesz się podatny na liczne przeziębienia i infekcje. Zdarza Ci się „razić prądem” dotykając rożnych przedmiotów w domu? To jeden z typowych objawów niedostatecznego nawilżania powierza w mieszkaniu. 

Z drugiej strony, jeśli wilgoć w Twoim domu jest zbyt wysoka, doprowadzi to do powstania pleśni. Wilgoć przekraczająca 70 % może przysporzyć nam nie lada problemów. A niestety wyeliminowanie pleśni z domu jest bardzo trudne. Pleśń niszczy strukturę mebli i ścian oraz bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ponieważ może ona powodować astmę i alergię. Wilgoć w domu to także idealne środowisko do rozwoju grzybów, roztoczy i rybików. 

Weź głęboki oddech! Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu 

W przypadku pomieszczeń zamkniętych, wilgotność powietrza, powinna wahać się w granicach 30-65%. Człowiek najlepiej czuje się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60%, przy optymalnej temperaturze w mieszkaniu na poziomie 20-22°C. W sypialni, najlepszą temperaturą będzie jednak 18 °C. Dowiedz się, jaka jest optymalna temperatura do spania w czasie dnia i podczas spania w sypialni z naszego artykułu.

Czynnikiem decydującym jest także ilość osób przebywająca w pomieszczeniu i czas jaki w nim spędzają. Dodatkową, istotną sprawą jest także rodzaj aktywności wykonywanej w danym pokoju. Dla przykładu – w kuchni czy łazience, wilgotność powietrza będzie podwyższona ze względu na obecność pary wodnej. Idealnym ustawieniem temperatury powietrza w domu jest cieplej w ciągu dnia (ok. 21°C), chłodniej w ciągu nocy (ok. 18°C). 

Nawilżanie powietrza w domu: obniż wilgotność we wnętrzach 

Latem, wysokie temperatury stają się bardziej przystępne dla człowieka, gdy wilgotność powietrza jest niższa. Ze względu na Twoje zdrowie, wilgotność powietrza w domu nie powinna spadać poniżej 40%. Jeśli natomiast dostrzegasz oznaki wilgoci w domu, nasi eksperci przygotowali kilka wskazówek, jak sobie z nimi radzić. 

 1. Miska soli i ryżu

  Wsyp do miseczki sól i ryż oraz postaw ją w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Produkty te pochłaniają wilgoć. Jednak pamiętaj o regularnej wymianie zawartości miski. 
 2. Krótsze i chłodniejsze prysznice

  Uwielbiasz długie i gorące prysznice? Może być to niestety przyczyna wilgoci w Twoim mieszkaniu. Zaraz po kąpieli, dokładnie wywietrz łazienkę. Możesz zastosować wentylatory – tak by para wodna szybko znalazła ujście. 
 3. Temperatura a wilgoć w pomieszczeniu

  Temperatura i poziom nawilżenia powietrza w Twoim domu jest od siebie zależna. Upewnij się, że temperatura pokojowa wynosi zawsze około 20-22 stopni. 
 4. Powietrze, powietrze i raz jeszcze powietrze!

  Regularna wentylacja jest kluczową rzeczą jaką powinieneś wykonać by zarówno zmniejszyć lub zwiększyć wilgotność powietrza. Aby obniżyć wilgotność powietrza należy szeroko otworzyć okna i wywietrzyć pomieszczenie. Wystarczy dwa do trzech razy dziennie na 10-15 minut. Latem należy wentylować pomieszczenie zaraz po przebudzeniu. 

Nawilżanie powietrza w domu: popraw poziom wilgotności

By czuć się komfortowo we własnym domu, należy zadbać nie tylko o pokojową temperaturę, ale także o odpowiednie nawilżenie powietrza. Najprostszym sposobem na zwiększenie wilgoci w pomieszczeniu jest wentylacja, czyli mówiąc prościej – wystarczy otworzyć okno. Polecamy nie tylko uchylać okna w ciągu dnia, ale także wietrzyć otwierając je na pełną szerokość. 

Udekoruj swoje wnętrze roślinami doniczkowymi! Tutaj warto mieć na uwadze, że nie każda roślina w doniczce wpływa na poziom nawilżenia powietrza. Zieloni przyjaciele, potrzebujący dużej ilości wody generują duże ilości wilgoci. Cypryjska trawa, papirus, zielona lilia są idealne

Nawilżanie powietrza zimą

W okresie zimowym, w związku z sezonem grzewczym, nawilżanie powietrza jest niedostateczne. Aby ją zwiększyć możesz na przykład suszyć ubrania w pokoju lub prasować je z dodatkową parą wodną. Możesz także, po prostu postawić miskę z wodą obok grzejnika. W ostatnim czasie modnym sposobem na ustawienie optymalnej wilgotności powietrza są fontanny nawilżające powietrze. Emitują one parę wodną w pomieszczeniu, poprawiając tym samym nasze samopoczucie. 

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu i ciekawych artykułów!