Biurko w biurze do =mowym w biało-czarnych odcieniach

Organizacja czasu nie jest łatwym zadaniem – niezależnie, czy mówimy tu o pracy, czy o obowiązkach domowych. Nie da się ukryć, że jest ona jednak bardzo pożyteczna. Dzięki niej zyskasz wolność od presji i stresu związanego z natłokiem obowiązków. Mając nad nimi większą kontrolę, łatwiej spojrzeć na nadchodzące zadania ze spokojną głową. Brzmi trudno? Nic bardziej mylnego! Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka bardzo prostych zasad, by cieszyć się nim i nie mieć poczucia, że dzień kończy się o kilka godzin za wcześnie.

Organizacja czasu – od czego zacząć?

Jak jednak się do tego zabrać? Rozpoczęcie przygody z organizacją czasu nigdy nie jest proste – szczególnie, jeśli do tej pory prowadziłeś raczej chaotyczny tryb życia. Pierwszym krokiem powinno być zdanie sobie sprawy z tego, co chcesz osiągnąć dzięki odpowiedniej zorganizacji swojego czasu. Czy masz natłok obowiązków, które męczą Cię w ciągu dnia? A może pragniesz zrealizować jakiś konkretny cel i warto zaplanować dążenie do niego? Przyjrzyj się swojemu życiu! By to zrobić, potrzebna będzie Ci lista – lista rzeczy, które mamy danego dnia, tygodnia czy miesiąca do zrealizowania. Możesz ją zapamiętać, my jednak polecamy wykonanie jej w bardziej… namacalnej formie, która odciąży nieco Twoją głowę. Wybierz kartkę bądź telefon!

Organizacja czasu na co dzień

By dobrze zaplanować swoje działania, poświęć chwilę i zastanów się, jak w tym momencie wygląda Twoja organizacja czasu, ile czasu poświęcasz na poszczególne sfery życia – ułatwi to zmianę nawyków czy zachowań. 

Gdy znasz już swoje zadania i obowiązki na nadchodzący czas, warto założyć specjalny zeszyt kalendarz czy aplikację, która pomoże zebrać je w jedną całość. Zadania podzielone na poszczególne godziny w ciągu dnia ułatwią orientację i sprawią, że poczujesz się spokojniej – masz przecież wszystko pod kontrolą! Sama świadomość tego, że cały nadchodzący dzień masz doskonale zaplanowany ułatwia spokojny relaks i sen – to nie do przecenienia!

Lista zadań do zrobienia też jest dobrym pomysłem – postaraj się, aby nie wyznaczać sobie nie więcej niż 3 dużych zadań jednego dnia – ich nadmiar może przytłoczyć i uniemożliwić ich wykonanie. Pamiętaj, żeby nie odkładać niepokojących czy stresujących Cię obowiązków na później, w ciągu dnia czy tygodnia – związane z nimi negatywne emocje ciążyć będą na Tobie podczas relaksu, a być może samo ich wykonanie nie zajmie więcej niż kilka minut! 

Bullet journal

Alternatywnym sposobem organizacji czasu może być bullet journal, czyli bijący ostatnio rekordy popularności indywidualny zeszyt, który pomaga w zarządzaniu codziennymi obowiązkami, inspiracjami czy pomysłami. To nie tylko kalendarz, ale i swojego rodzaju „szafa” pełna pomysłów, zdjęć, zadań i cytatów – więcej na temat tego niezwykłego, osobistego sposobu przeczytasz tutaj!

Długoterminowa organizacja czasu

Drewniane biurko w pudełkami na organizację rzeczy oraz wisząca nad nim tablica moodboard

Wraz z wielkimi pomysłami przychodzi również potrzeba wielkiej organizacji czasu pracy. Wyznaczenie sobie długoterminowych celów wiąże się z ich solidnym zaplanowaniem, a to niekiedy potrafi wprost zwalić nas z nóg. „Wiem przecież już wszystko, po co cokolwiek planować, przecież dam radę” – kto z nas nie słyszał takiego głosu w swojej głowie. Niestety, dalekosiężne plany mają to do siebie, że potrafią zjechać nieco z wytyczonego na początku toru, a i my w trakcie ich realizowania zapomnieć, do czego właściwie na początku dążyliśmy. 

Snując więc swoje wizje, warto od początku sporządzić pewnego rodzaju mapę myśli, czyli popularny moodboard. Planujesz założenie firmy, a może długotrwały remont bądź budowę domu? Wyobraź sobie, że siedzisz w punkcie startowym, a na końcu ścieżki znajduje się upragniony cel. Gotowe? Świetnie!

Teraz pora na swojej mapie wyznaczyć mniejsze cele, których realizacja czeka Cię po drodze. Czy będzie to wybranie projektu mieszkania, decyzja biznesowa czy cokolwiek innego – metoda małych kroków sprawi, że łatwiej będzie Ci śledzić swoje postępy i z większym uporem brnąć do celu. 

Wskazówki lepszego zarządzania czasem

Fragment białego łóżka z szarą narzutą, czarnym pufem oraz lampką nocną
  1. Poranna rutyna – stały rytm poranków (ale też wieczorów) pomoże Ci lepiej przygotować się na nadchodzący dzień. W przypadku chwil zaraz po wstaniu – możesz wejść w nawyk przeglądania sporządzonego wcześniej kalendarza z dokładną rozpiską obowiązków na nadchodzący dzień, ale również picia uważnej herbaty, która stanie się chwilą tylko dla Ciebie – bez telefonu, tylko Ty i pięć minut poświęcone na przemyślenie nadchodzącego dnia. Wieczorem może być to moment na przygotowanie kreacji na nadchodzący dzień czy zapoznanie się z planem zadań. Pomoże Ci to lepiej zacząć kolejną dobę pełną wrażeń!
  2. Planuj z wyprzedzeniem – im wcześniej zaplanujesz nadchodzące obowiązki, tym większą będziesz mieć nad nimi kontrolę. Nie chcesz przecież tracić czasu! Dobrze jest sporządzić tygodniowy plan obowiązków na koniec każdego weekendu, ale być może twój rytm jest inny – nie ma w tym nic złego. Pamiętaj o konkretach – zamiast wpisywać do kalendarza „sprzątanie”, zaplanuj konkretne działania, takie jak odkurzanie czy mycie podłóg. Wiadomo co robić!
  3. Zmierz czas – to może się wydawać stresujące, ale wbrew pozorom pomaga utrzymać spokój ducha. Zegar umieszczony w polu widzenia pomoże Ci monitorować czas poświęcony na konkretne zadania i stać się bardziej produktywnym. Dzięki niemu dokładnie wiesz, ile czasu zajmują Ci konkretne czynności – to z kolei pomaga przy dalszym ich planowaniu.
  4. Po kolei – skup się na jednej rzeczy. Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony zadaniami tak, że w efekcie nie wykonałeś żadnego? By zwalczyć poczucie straconego czasu, skup się na jednym obowiązku na raz. Gwarantujemy, że wykonanie chociaż jednego z listy sprawi, że wypełni Cię duma.
  5. Rozbij obowiązki – nie wszystko od razu – branie na warsztat całego wielkiego obowiązku, jakim jest na przykład dokładne posprzątanie mieszkania potrafi przytłoczyć. Rozbij je na mniejsze zadania – być może łatwiej będzie Ci wykonywać je pojedynczo. Za jednym zamachem zajmij się podłogami, za drugim toaletą a za trzecim kurzem. Tak jest łatwiej! 

Organizacja czasu w pracy

Uporządkowane biurko z licznymi akcesoriami biurowymi
  1. Zmierz się z Goliatem – w pracy rozpocznij dzień od najbardziej skomplikowanego, najcięższego zadania. Uporanie się z nim już na początku dnia pozwoli Ci z większym spokojem podejść do reszty mniejszych zadań. Ta lekkość na sercu jest niezastąpiona! 
  2. Reguła 2 minut – gdy w ciągu dnia w biurze dzieje się coś, czego się nie spodziewałeś, zastosuj metodę dwóch minut. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest to zadanie, z którym możesz sobie poradzić w tym czasie? Jeśli tak – zajmij się nim od razu – dzięki temu unikniesz kumulowania się małych obowiązków. Organizacja pracy staje się dzięki temu łatwiejsza!
  3. Rób sobie przerwy – mózg może być skupiony tylko przez określony czas – inaczej przestaje być skuteczny. By zadbać o swoją produktywność, pamiętaj o robieniu sobie przerw od pracy. Na każde 25 minut intensywnej pracy powinno przypadać 5 minut relaksu.
  4. Wyłącz powiadomienia – gdy potrzebujesz maksymalnie się skupić, wyłącz powiadomienia w telefonie – dzięki temu nie będziesz musiał reagować na każdą drobnostkę, która pojawi się w ciągu dnia. Nic się nie stanie, jeśli o rozwodzie w brytyjskiej rodzinie królewskiej dowiesz się za godzinę! 
  5. Naucz się odmawiać – sztuka mówienia „nie” to podstawa w zarządzaniu czasem w pracy. Nie musisz być zaangażowany we wszystkie projekty i każde zlecenie. Poprzez branie wszystkiego na swój „talerz” sam sprawiasz, że zadania i obowiązki stają się nie do przełknięcia, wywołując masę stresu. Nie!

Odpowiednia organizacja czasu to podstawa produktywności – warto więc mieć to na uwadze, planując nadchodzący tydzień. Pamiętaj – praca to nie wszystko, koniecznie więc znajdź nieco czasu na relaks. Zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników, ofert i promocji. Teraz masz na to czas! Do zobaczenia!