Kącik do pracy w domu w pastelowcyh, jasnych kolorach

Coraz większa liczba Polek i Polaków pracuje z domu, a sama praca zdalna staje się już czymś powszechnym. Z jednej strony to wielka wygoda – w każdej chwili można mieć dostęp do mile kojarzących się kubków, hektolitrów kawy, wygodnych foteli czy nawet… ulubionej piżamy. Druga strona medalu jest jednak nieco mniej czarująca, szczególnie w sezonie letnim. Promienie gorącego słońca rozgrzewają mieszkania do czerwoności, przywodząc na myśl duszne sauny. Jakby to powiedział klasyk – „to nie są warunki dla ludzi pracy”! Na wszystko znajdzie się jednak metoda. Przynosimy rozwiązania, dzięki którym praca z domu w upały stanie się znacznie lżejsza. Zaczynajmy!

O czym należy pamiętać w czasie upałów?

Dobrą kondycję w czasie upałów zapewnią nie tylko wentylatory czy różnorodne klimatyzacje, o których można przeczytać niżej, ale przede wszystkim zadbanie o samego siebie. Nie można zapomnieć o najważniejszym czynniku w gorącej porze, czyli nawodnieniu.

Nawodnienie, nawodnienie i jeszcze raz nawodnienie! Aspekt ten często jest bagatelizowany, a ma kolosalne znaczenie dla naszego organizmu, bądź co bądź opartego na wodzie właśnie. Należy pić kilka łyków co około 15-20 minut, by utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, uniknąć przemęczenia i zadbać o swój komfort termiczny. Zdecydowanie warto o tym pamiętać, by praca z domu w upały stała się lżejsza! Pamiętaj, że kawa nie jest rozwiązaniem. Zawarta w niej kofeina spowoduje jeszcze większe odwodnienie organizmu, niż zrobiłoby to samo gorąco.

Praca z domu w upały vs klimatyzacja

Upał daje się we znaki, a Ty zastanawiasz się nad zainstalowaniem w swoim mieszkaniu klimatyzacji? Niewątpliwie jest to rozwiązanie kuszące, ale musisz pamiętać, że zawiera w sobie tyle samo plusów, co minusów. Pierwszą korzyścią jest oczywiście komfort termiczny, czyli odpowiednio niska temperatura, i dostarczana wilgotność powietrza odpowiednia dla człowieka. Już tylko te dwa czynniki zapewnić mogą nam lepszy sen i odpoczynek. Pamiętać jednak należy również o wadach. Wśród nich wskazać można nadmierną różnicę temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a zewnętrzem – nasze ciała po przejściu z jednego do drugiego wystawiane są na próbę, która, jak się nietrudno domyślić, nie jest szczególnie korzystna dla zdrowia. Dodatkowo klimatyzacja wymaga konserwacji, zwiększa ciśnienie w pomieszczeniu czy w końcu – podnosi zużycie prądu i generuje hałas.

Praca z domu w upały: nasze wskazówki

Przestrzeń home office wydzielona w salonie w stonowanych barwach

Fakt pracy zdalnej daje dużo możliwość na radzenie sobie z upałem tak, jak niekoniecznie byłoby to możliwe w biurze. Skoro nie trzeba cisnąć się ciasnym gabinecie, warto wykorzystać całe mieszkanie! Rozpocznij pracę w zachodniej części domu, która rano powinna być nieco chłodniejsza. Gdy dogodni Cię słońce, swoje kroki skieruj na wschód – tutaj poranny ukrop powinien już się zakończyć, a Ty z powodzeniem uciekniesz przed gorącem. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pamiętać należy również o odpowiednim nawodnieniu.

Nieodłącznym aspektem każdego dnia pracy jest również lunch, ale nie wszyscy wiedzą, że jego dobór może również mieć kolosalny wpływ na temperaturę naszego ciała. W szczególny upał postaw na chłodne przekąski. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zimna sałatka od gorącej zupy. Parujące, gorące dania jeszcze bardziej podniosą temperaturę!

W przypadku pracy przy domowym biurku świetnym rozwiązaniem okaże się przenośny, niewielki wentylator, który z łatwością można zamontować przy swoim miejscu pracy i który doda nieco niezbędnego, chłodnego powietrza. Warto o nim pamiętać i docenić jego zbawienny wpływ na wydajność i komfort!

Chociaż nie ma nic bardziej relaksującego niż gorąca kąpiel, to latem postawić warto na zimny prysznic. Przynosi natychmiastową ulgę w czasie największych upałów, ale ma jeszcze jedną właściwość – niepowtarzalnie pobudza, przynosząc szybki zastrzyk natychmiastowej energii. Dzięki niemu praca z domu w upały nam nie straszna! 

Praca z domu w upały: chłodzenie mieszkania

Minimalistyczne biuro w kolorustycze czarno-białej

Znasz już zasady i triki co do schładzania samego siebie w gorący dzień, ale warto zadbać również o komfort termiczny samego mieszkania! Obniżając w nim temperaturę, znacząco podwyższymy komfort codziennej pracy. Jak to zrobić? Na pewno znajdziesz sposób, który będzie Ci odpowiadał!

Wietrzenie mieszkania wieczorem i w nocy

Idealną porą na porządne wywietrzenie mieszkania jest wieczór i noc, kiedy temperatura na zewnątrz znacząco spada. To dobry moment, by pootwierać okna na oścież i pozwolić kojącemu powietrzu wywiać wszelkie troski gorącego dnia. Pamiętaj, że wietrzenie w najgorętszej porze może przynieść odwrotne rezultaty, zapraszając do wnętrza, żar, skwar i ukrop. Niekiedy warto zostawić zamknięte okna!

Zabezpieczenie okien

Promienie gorącego słońca wdzierają się do domów głównie poprzez okna – z pewnością nie jest to dla nikogo wiedza tajemna. Powszechnie wiadomo również, że to właśnie okna generują największe ciepło w mieszkaniu. Nagrzewając się z zewnątrz „oddają” gorąco do wnętrza, a my uciekać musimy pod zimny prysznic. Odpowiednie zabezpieczenie okien przed światłem pomoże zneutralizować ten problem. Szczególnie skuteczne okazują się osłony zewnętrzne, takie jak różnorodne markizy czy rolety montowane na zewnątrz budynku. Zbiorą one pełnię generowanego przez światło ciepła, zapobiegając nagrzewaniu się szyby. Rolety wewnętrzne dobrej jakości również zdadzą egzamin, ale głównie dzięki minimalizacji wpuszczanego do wnętrza światła słonecznego. Warto pomyśleć także o grubych zasłonach.

Wentylatory i miska z wodą

Wszyscy znamy dobroczynne działanie wentylatorów, ale czy wiesz, że podstawiając pod jednego z nich miskę z zimną wodą, stworzysz domowej roboty klimatyzator? Co więcej, nie wymaga on skomplikowanej instalacji! Ustawiając miskę z wodą i lodem na wysokości wiatraków, rozsiejesz na cały dom orzeźwiającą bryzę, które przyniesie ulgę w najgorętsze dni. Do wody możesz dosypać łyżeczkę soli – dzięki temu dłużej utrzyma ona niską temperaturę!

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Często można o tym zapomnieć, ale uruchomione non-stop urządzenia energetyczne emitują ciepło! Warto pomyśleć o włączeniu w nich trybów energooszczędnych czy czuwania, a w przypadku rzadziej używanych sprzętów w ogóle odłączyć je od prądu. Nie dość, że pozwoli to oszczędzić nieco portfel, to jeszcze obniży temperaturę mieszkania!

Orzeźwiająca zieleń

Z wysuszonym i gorącym powietrzem doskonale radzą sobie posadzone w dużej grupie rośliny, które stworzą swoistą barierę chroniącą przed słońcem – szczególnie umieszczone na parapecie czy w pobliżu okien. Wybierzmy te, których liście pochłonąć mogą dużo światła – na przykład ozdobne palmy, paprocie czy monstery. Cieszą zarówno oczy, jak i całe ciało, obniżając temperaturę otoczenia. 

Praca z domu w upały pozornie wydaje się nie do zniesienia, ale dzięki tym kilku prostym rozwiązaniom z pewnością przywrócisz komfort domowego biura. Zapomnij o żarze! Jeśli szukasz dalszych wskazówek, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by otrzymać codzienną dawkę inspiracji i wskazówek. Ba! Nawet na zimę coś się znajdzie. Do zobaczenia!