Leżąca kobieta na terapii reiki

Nasze otoczenie ma ogromny wpływ na nas samych. Aby czuć się dobrze musisz zapewnić harmonię zarówno wokół siebie jak i w naszym ciele i umyśle. Do tego mniej więcej posłużyć może nam Reiki – czyli leczenie energią. Rozładuj stres, walcz z lękami i czuj się dobrze! Sprawdź czym jest i jak praktykować metodę Reiki!  

Czym jest i skąd pochodzi reiki? 

Reiki to starożytna metoda uzdrawiania, o której jest mowa po raz pierwszy w starych sanskrytach Sutras przed 2500 laty i w wieku XIX  została ona ponownie odkryta przez mnicha Dr. Mikao Usui. Opiera się na podobnych założeniach jak medycyna chińska lub ayurwedaTo działanie energią, której zadaniem jest chronienie ciała i umysłu przed chorobami. Sama nazwa to połączenie dwóch członów z języka chińskiego: “re”, który oznacza ducha bądź duszę, a także “ki”, co ma wiele znaczeń, jednak najczęściej dotyczy umysłu, energii, nastroju. 

Celem terapii jest oczywiście wspieranie ciała w procesie samouzdrawiania poprzez odpowiednie zarządzanie energią. Medycyna alternatywna zakłada bowiem, że choroby i dolegliwości są efektem blokad lub zakłóceń w przepływie energii. Stosowana w ramach terapii energia sama kieruje się do zmienionego chorobowo miejsca, przywracając w nim równowagę energetyczną. Działanie to polega na uzdrawianiu duchowym sięgającym przyczyn chorób i dolegliwości. 

Reiki i czakry 

W terapii Reiki, która jest leczeniem ezoterycznym, wykorzystującym intuicję, doskonałymi kanałami przewodzącymi energię są czakry. To miejsca to najważniejsze ośrodki energetyczne, które są odpowiedzialne za kontrolę i energetyzowanie poszczególnych części ciała. Wiążą one naszą aurę z organizmem. Istnieje ich – poza siedmioma najjaśniejszymi – duża ilość w różnych częściach ciała (około 50 czakr!). Doskonałe widzenie czakr jest nieistotne dla tej metody. Wystarczy znać topografię i stosować metodę ponad czakrą najbliższą choremu miejscu. 

Działanie

Reiki jest ezoteryką, jej integralną częścią i trudno temu zaprzeczyć. Natomiast regularne stosowanie Reiki przynosi nie tylko ulgę w cierpieniu, zmniejszenie poziomu bólu, ustąpienie dolegliwości chorobowych, ale przede wszystkim dają uczucie odzyskania wewnętrznej harmonii, ładu, spokoju, wzrostu wewnętrznej mocy i radości istnienia. To jak masaż relaksacyjny dla duszy lub aromaterapia dla zmysłów. Poprzez Reiki dochodzi do harmonizowania wszystkich komórek  i wspierania drgań przyjmowanych przez zdrowe komórki. To powoduje obniżenie biologicznego wieku organizmu. W przypadku dolegliwości  jest widoczne złagodzenie bólów i zdecydowane polepszenie i przyśpieszenie procesów zdrowotnych. 

Reiki wpływa na likwidowanie skutków nerwic i długotrwałego stresu w tym usuwanie objawów psycho-fizycznego wycieńczenia organizmu, usuwanie zaburzeń snu, wzmacnianie i usprawnianie pracy organów wewnętrznych, walkę z alergiami i długotrwałymi infekcjami organizmu jak i na przywracanie sprawności systemu immunologicznego i odbudowę naturalnej odporności organizmu. 

Jak wygląda zabieg reiki?  

Zabieg Reiki trwa około godziny, zdecydowanie nie jest to joga w domu czy rytuały tybetańskie. Osoba poddająca się zabiegowi leży i przez cały czas pozostaje ubrana. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny, zazwyczaj przynosi stan głębokiej relaksacji i odprężenia. Energia przekazywana jest za pomocą dłoni, które terapeuta przykłada w różnych miejscach na ciele. Ilość zabiegów potrzebna do trwałego przywrócenia równowagi energetycznej w organizmie uzależniona jest od stanu zdrowia, ogólnej kondycji i predyspozycji potrzebującego. Może zakończyć się na kilku zabiegach lub konieczne będzie kilkanaście spotkań. Podobnie jak medytacja dla początkujących, tak Reiki wymaga zaangażowania, chęci i systematyczności. Ważne jest, aby osoba poddająca się zabiegom reiki nie rezygnowała z klasycznego leczenia pod nadzorem lekarza. Zabieg Reiki daje uczucie głębokiej relaksacji i odprężenia, trochę akupresura, choć przede wszystkim jest to w medycynie Wschodu zabieg leczniczy, pomagający odzyskać pełnię zdrowia. 

Reiki – działanie na odległość 

Uzdrawiający dotyk Reiki nie wymaga fizycznego kontaktu z ciałem pacjenta. Zabieg na odległość jest świetną alternatywą dla osób, które mają daleko do terapeuty, lub nie mogą w danym dniu spotkać się osobiście. Co może być zaskakujące – zabieg ten nie różni się od tego wraz z terapeutą. O umówionej godzinie pacjent kładzie się z zamkniętymi oczami – ułatwia to odprężenie, relaksuje się i przez określony czas poddaje się zabiegowi Energii Reiki na odległość. 

Zasady

Energia Reiki sprawia, że nagle w naszym życiu zaczynają się przemiany, które prowadzą do korzystnego rozwiązania wielu problemów, z którymi się borykaliśmy. Pojawiają się pomocni i życzliwi nam ludzie. To energia wszechświata i nas samych. Istnieje 5 zasad, które jeśli je zastosujesz praktycznie, pomagają wieść zdrowe i szczęśliwe życie, ponieważ harmonizują pięć elementów, ożywiając ich wewnętrzny obieg energetyczny. Zasady Reiki stanowią podstawowy zestaw reguł etyczno–duchowych dla osób, które chcą praktykować ten rozwój duchowy. 

1. Właśnie dziś nie złość się
2. Właśnie dziś nie martw się
3. Szanuj rodziców, nauczycieli i starszych
4. Pracuj uczciwie na swoje utrzymanie
5. Okazuj wdzięczność każdej czującej istocie 

Reiki ma dwa wymiary: fizyczny i duchowy, które wzajemnie się uzupełniają. Wymiar fizyczny pomaga w: usunięciu bólu, blokad energetycznych, złego samopoczucia oraz tworzeniu zabezpieczeń. Dzięki niemu możemy oczyścić mieszkanie, wzmacniać siłę ziół i lekarstw. Duchowy wymiar przejawia się w pracy nad własną osobą, swoim wnętrzem, umysłem i sercem. 

Przeciwwskazania

Uzdrawianie energią Reiki nie zastąpi konwencjonalnej medycyny. Podobnie jak inne techniki uzdrawiające, które wykorzystują przepływ pozytywnej energii, Reiki nie stanie się też automatycznie magicznym lekiem na wszystkie choroby. Jak podają różne źródła, energoterapia Reiki nie może zaszkodzić osobie przyjmującej zabieg. 

Metoda umożliwia pracę z osobami w każdym wieku, jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, można ją stosować także w stosunku do osób znajdujących się w stanie chwilowej lub długotrwałej utraty świadomości. 

Jakiekolwiek zaburzenie przepływu energii w każdym z nas powoduje jej zagęszczenie, tworzy blokady i w konsekwencji prowadzi do chorób. Dlatego też praktykowanie Reiki może okazać się zbawienne dla lepszego samopoczucia. Jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek – zarejestruj się na Westwing!