Ściana z roślinami wiszącymi i postawionymi na regale

Nie tylko wystrój i atmosfera naszych pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Bardzo ważnym elementem jest klimat – temperatura, wilgotność powietrza itp. Szczególnie zimą, gdy rozpoczynamy sezon grzewczy, jesteśmy narażeni na przebywanie w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest przesuszone. Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak uniknąć suchego powietrza i jednocześnie zachować świeżość w pomieszczeniu.

O co najczęściej nas pytacie?

 1. Jak powstaje suche powietrze?

  Suche powietrze w domu powstaje, podczas rozpoczęcia sezonu grzewczego, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Dzięki wentylacji, zimne powietrze wpływa do salonu w którym jest następnie szybko ogrzewane. Zimne powietrze jest bardziej suche od ciepłego, ponieważ nie zawiera pary wodnej. Rezultatem jest niska wilgotność, a zatem przesuszone powietrze.
 2. Czy zbyt suche powietrze szkodzi?

  Tak, jeśli powietrze jest zbyt suche, może spowodować podrażnienie dróg oddechowych i wysuszenie śluzówki oraz nadmierne łzawienie oczu. Dlatego należy unikać zbyt niskiej wilgotności powietrza poniżej 40 procent.
 3. Jaka jest temperatura i wilgotność w domu?

  Wilgotność względna, idealna do salonu oraz sypialni wynosi między 40 a 60%. Optymalna temperatura powietrza wynosi 20 – 23 stopnie. W sypialni powinna być ona o 2 stopnie niższa. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, możesz zmierzyć za pomocą higrometru. Wystarczy, że powiesisz go na ścianie i gotowe.

Konsekwencje suchego powietrza w sypialni

Jeśli powietrze w sypialni jest zbyt suche, skóra, błony śluzowe, drogi oddechowe i oczy mogą zostać przesuszone. Co więcej, może dojść do powstania łupieżu na skórze głowy, a Twoja odporność może zostać znacznie pomniejszona. Ale to nie jedyne skutki zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Możesz być narażony na częste bóle głowy, problemy z oddychaniem a nawet zaburzenia snu!

Jak walczyć z suchym powietrzem w sypialni?

 • Prawidłowa wentylacja: wietrz mieszkanie kilka razy dziennie, nie tylko poprzez uchylenie okna ale przez jego pełne otwarcie. Pozwala to na wymieszanie suchego powietrza z bardziej wilgotnym z zewnątrz.
 • Wyłącz grzejnik: podczas wentylacji upewnij się, że grzejniki są wyłączone. W przeciwnym wypadku, możesz osiągnąć dokładnie odwrotny efekt, dostarczając zimne powietrze z zewnątrz.
 • Rośliny: umieść rośliny w sypialni. Ważne by były to rośliny, które potrzebują dużo wody i emitują dużo pary wodnej do środowiska. Cypryjska trawa, papirus, lipa i zielona lilia są idealne do nawilżania powietrza w sypialni.
 • Zawieś wilgotna ściereczkę obok grzejnika: Możesz także zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, susząc lub prasując ubrania w sypialni. Lubisz gorące kąpiele? Zaraz po jednej z nich otwórz szeroko drzwi od łazienki, tak by wilgoć mogła rozejść się po mieszkaniu.
 • Kup nawilżacz: na rynku dostępnych jest bardzo dużo opcji, naszym zdaniem jest on niezbędny tylko w sytuacji, w której wilgotność powietrza w Twoim domu jest skrajnie niska.