AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mężczyna siedziący przy białym biruku z laptopem, kubkiem i innymi akcesoriami do pracy

Żyjemy w bardzo zabieganych czasach. Z jednej strony mamy nieskończone możliwości spędzania wolnego czasu i ładowania baterii, z drugiej – coraz rzadziej potrafimy to robić, co gorsza coraz mniej mamy na to wolnego czasu. Czy istnieją cudowne sposoby na work-life balance? A może znalezienie równowagi w życiu wymaga pracy i lat doświadczeń? Dodatkowo przedstawimy Ci cztery rady na work life balace, kiedy pracujesz z biura domowego, czyli home office. Na samym końcu dowiesz się, czym jest na równowaga dla millenialsów. Sprawdź sam!

Co to jest work life balance?

Work life balance to teoria, która mówi o tym, że możesz wprowadzić równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym. Wymaga to stałej pracy i jak na równoważni szukania środka ciężkości. Teoria work-life balance powstała przede wszystkim jako odpowiedź na towarzyszące nam w życiu pytanie: jak zadbać o siebie. Pracoholizm, nadmierne zamartwianie się pracą, nieumiejętność łączenia życia zawodowego i prywatnego – to jedne z najbardziej istotnych elementów, które dokładają do tego “swoją cegiełkę”. Innymi słowy, work-life balance to stan, w którym nasze życie zawodowe i prywatne tworzą spójną całość. Służą naszym celom i oczekiwaniom oraz są zgodne z naszymi zasadami i wartościami

Dane o work life balance w Polsce

Z najnowszego raportu firmy Hays Poland i Mind & Soul Business „Nowa era motywacji” wynika, że przez brak równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym aż jedna piąta pracowników myśli o zmianie pracodawcy. Chociaż 62 proc. zatrudnionych uważa, że równowaga w ich życiu zachowana jest na dobrym poziomie, to dla pozostałych jest to poziom średni, zły, a wręcz bardzo zły.

Według indeksu work life balance wyliczanego przez OECD, obrazującego warunki łączenia pracy z życiem prywatnym, Polska plasuje się niestety dosyć nisko. Uzyskujemy 6,5 pkt w 10-stopniowej skali, co plasuje nas blisko krajów, które nie ułatwiają zachowania równowagi.

Korzyści z work life balance dla pracownika i pracodawcy

Mężczyna siedzący na czarnym krześle przy blacie kuchennym i pracyjący z domu

Wypalenie zawodowe, pracoholizm, choroby serca czy problemy z układem pokarmowym to tylko niektóre z zagrożeń, które niesie ze sobą nadmierne poświęcenie się pracy. Zadowolony i dowartościowany pracownik to duże ułatwienie do zarządzania firmą dla pracodawcy. Jeśli pracodawca przestrzega prawa pracy, nie wymaga ciągłych nadgodzin, nie narzuca ilości pracy, której nie zdoła podołać jedna osoba oraz zapewnia benefity w postaci kart sportowych, ma lojalnego i oddanego pracownika, który jest w stanie bardzo mocno zaangażować się w pracę!

Pracodawca musi zrozumieć, że większa liczba przepracowanych godzin nie oznacza, że zrealizowane zostanie więcej zadań. Niektóre zagraniczne firmy testują 6-godzinny dzień pracy – z pozytywnymi rezultatami. Bardziej wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest w stanie wykonać więcej zadań w krótszym czasie, jednocześnie zachowując motywację, koncentrację i kreatywność.

Co więcej, osoby które realizują swoje zadania w pracy i nie przenoszą ich do życia prywatnego, czerpią większą przyjemność z pracy. Jeśli powoli zapominasz, jak wygląda Twoje mieszkanie, to znak, że musisz nieco przystopować! Idąc dalej, pracodawcy, którzy dbają o work life balance są lepiej oceniani przez swoich pracowników i chętnie polecani, co bardzo ułatwia procesy rekrutacyjne. Jeśli pracownicy lubią swoją pracę i niechętnie ją zmieniają, to firma nie musi poświęcać czasu i pieniędzy na dodatkowe rekrutacje. Jest też w stanie dużo szybciej znaleźć dobrego pracownika.

Jak zadbać o work life balance?

Delia stojąca przy biurku z komputerem przeglądająca gazetę

Człowiek jest trochę jak nasz telefon komórkowy – nie może funkcjonować, gdy bateria jest rozładowana. Opowiedz sobie na pytanie, czy jesteś aż tak zajęty zarabianiem na życie, że nie znajdziesz chwili by złapać oddech? Praca jest ogromną częścią naszego życia. Bardzo często jej jakość wpływa na to, jak oceniamy siebie i ogólnie nasz komfort życiowy. Jednocześnie pragniemy odnosić sukcesy w pracy, biznesie oraz czerpać satysfakcję z tego, co robimy.

Poniżej przedstawiamy 10 propozycji jak możesz zadbać o swój work life balance!

 1. Określ swoje cele i wartości, tak byś zawsze posiadał swój punkt odniesienia i wiedział do czego dążysz w życiu.
 2. Postrzegaj przyjaciół i rodzinę jako osoby będące dla Ciebie wsparciem!
 3. Przynajmniej raz w roku zrób sobie dłuższy urlop tak by zregenerować ciało i umysł. Nie muszą być to wakacje all inclusive, świetnym rozwiązaniem będzie mały domek w lesie lub na wsi.
 4. Naucz się być offline! Postaraj się ograniczyć korzystanie z telefonu i komputera po 20 w domu.
 5. Pamiętaj, że masz w życiu rzeczy, które są znacznie ważniejsze niż praca. Nawet najbardziej zaangażowany w pracę specjalista powinien mieć coś, co życie zawodowe zrównoważy. Może zapisz się na kurs tańca?
 6. Będąc w domu nie poruszaj tematów służbowych, chyba że są one wyjątkowo ważne i warte uwagi.
 7. Zadbaj o swoją kondycję! Codzienny spacer, ćwiczenia relaksacyjne lub mała aktywność z pewnością dobrze wpłyną nie tylko na wygląd Twojego ciała ale i kondycję mózgu oraz zdrowy sen!
 8. Co powiesz na ćwiczenie swojego mózgu i… duszy? Joga w domu i trening umysłu mindfulness to ostatnio bardzo modne tematy.
 9. Rozwijaj się! Nic nie ćwiczy naszej głowy bardziej niż czytanie książek. Rozwijaj swoją wyobraźnię i przenieś się do innej rzeczywistości. Możesz też zagłębić się w książki ogólnorozwojowe o tematyce biznesu lub kontrolowaniu własnego ja.
 10. Zacznij dobrze zarządzać swoim czasem. Wyeliminuj wielozadaniowość i określ priorytety.

Work life balance a praca z domu

Pracują z domu, na tak zwanym home office czasami jest nam jeszcze ciężek, aby zachować tą odpowiednią proporcję pomiędzy pracą a domem, ponieważ swoją pracuje wykonyjemy z miejsca zamieszkania. Dlatego, aby utrzymać odpowiedni work life balance warto skorzystać z poniższych rad:

 1. Ustal regularne godziny na pracę i ich przestrzegaj

  Mimo że jesteś w domu, musisz wiedzieć, kiedy trwają Twoje godziny pracy, a kiedy zaczyna się zwykły dzień. Dlatego w czasie wyznaczonym na pracę zapomnij o praniu, które czeka, o zmywaniu czy sprzątaniu. Praca to praca, gdybyś była w biurze obowiązki domowe też spokojnie by czekały aż wrócisz. 
 2. Wyznacz sobie miejsce na pracę biurową i zawsze tam ją wykonuj

  Jeśli pracujesz w różnych pokojach, dzwonisz służbowo z kuchni, bo akurat robisz kawę to w pewnym momencie przestaniesz panować nad tym, gdzie co leży i po co właściwie wyszedłeś z domowego biura.
 3. Zaplanuj i rób przerwy w pracy

  Nie siedź przy biurku od rana do wieczora – przerwy korzystnie wpływają zarówno na Twoje zdrowie, jak i na jakość pracy.
 4. Rozpoczynaj i kończ dzień pracy zawsze w podobny sposób

  Nasze codzienne, rutynowe czynności, takie jak filiżanka kawy przed rozpoczęciem pracy czy przeczytanie gazety do śniadania również działają mobilizująco. W przypadku kończenia dnia pracy, taką jak wyłącz notebooka i włączenie ulubionego podcastu czy muzyki, która Cię relaksuje.

Jak wypocząć w mieszkaniu, które stało się również biurem? 6 wskazówek stylistów

Nasze mieszkanie powinno być naszym azylem, miejscem gdzie z przyjemnością odpoczywamy i sprawiamy sobie małe przyjemności. Jak to osiągnąć w przestrzeni, która jest również naszym miejscem pracy, a często również salą na ćwiczenia i szkołą? Poznaj nasze sugestie na aranżację wilofunkcyjnej przestrzeni:

 1. Podziel przestrzeń na wyraźne strefy. Jeśli nie chcesz robić remontu wystarczy zastosować kilka zabiegów stylistcznych, na przykład postawić półki lub parawany lub kilka mniejszych dywanów, które optycznie rozdzielą przestrzeń. To sprawi, że nasz mózg przyzwyczai się do myśli, że możemy robić różne rzeczy w tym samym miejscu.
 2. Wytwórz zdrowe nawyki. Jeśli nie możesz zainwestować w nowe meble lub Twoje mieszkanie jest do tego za małe, pamiętaj o tym żeby codziennie przykryć łóżko narzutą, lub pracuj tylko na jednej stronie kanapy. To pomoże rozgraniczyć Ci czas na prace i czas na relaks.
 3. Zaaranżuj wygodny kącik do relaksu w myśl trendu cocooning. I nigdy nie używaj go do pracy! Najważniejsza będzie tu kanapa lub fotel. Jeśli nie są wystarczająco wygodne, wymień je lub dokup podnóżek lub miękkie poduszki. To tu będziesz się relaksować więc ważne, by było Ci jak najbardziej komfortowo i przytulnie.
 4. Chociaż raz w tygodniu zrób sobie domowe spa, jeśli masz taką możliwość. Ustaw kilka świeczek zapachowych wokół wanny, przygotuj maseczkę na twarz i włosy, włącz muzykę relaksacyjną i zapomnij o całym świecie!
 5. Zaaranżuj przyjemne biuro w domu. Twoje miejsce pracy powinno Cię inspirować i wprawiać w dobryu humor. Zabaw się w stylistę i udokoruj je w jakimś stylu. Odwiedź nasze strony i zainspiruj się!
 6. Naucz się celebrować codzienne czynności. Przygotuj zdrowe śniadanie i podaj je na pięknym talerzyku śniadaniowym, zrób sobie cappuccino z pianką w pięknej filiżance. Wszak rano nie tracisz czasu na dojazd do pracy. A po pracy podaj obiad w pięknej zastawie, ze złotymi sztućcami. Carpe diem!

Czym jest work life balance dla millenialsów?

Przedstawiciele pokolenia Y będą wkrótce stanowić większość wśród osób aktywnych na rynku pracy. Właściciele firm oraz kierownicy wyższego szczebla powinni więc zastanowić się, w jaki sposób zagospodarować tak dużą grupę potencjalnych pracowników i co im zaoferować by wykorzystać ich pełen potencjał.

Millenialsi chcą działać wspólnie z biznesem. To pokolenie, które pragnie mieć jasny cel i plan działania, podyktowany nie tylko zyskiem firmy. Ci młodzi ludzie dążą do ciągłego rozwoju, pragną kursów, szkoleń, wyzwań i oczywiście nagród! Potrzebują stymulować swoje poczucie wartości, muszą wiedzieć, że praca jaką wykonują ma większy sens. Pracownicy z tego pokolenia potrzebują mentorów bardziej niż ich poprzednicy. Dlatego warto zaproponować im mentora, który może im służyć jako wzór do naśladowania.

To pokolenie uwielbia a wręcz potrzebuje elastyczności. Przejawia się ona w różnoraki sposób – zaczynając od wyboru godzin pracy czy też pracy z domu, kończąc na wyborze czasu na przerwę. Dlatego właśnie work life balance jest kluczowy.

Temat work-life balance zainspirował Cię do aranżacji Twojego miejsca pracy? Pamiętaj, aby zarejestrować się na Westwing za darmo, a otrzymasz nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące aranżacji domowe biura w Twoim domu, ale również pomysły na projekty DIY, dekoracje do domu i wiele innych!