Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Zabawy dla dzieci

Zabawa odgrywa arcyważną rolę w rozwoju każdego dziecka. To dzięki niej rozwijają swoje zdolności społeczno-emocjonalne, wykształcają myślenie abstrakcyjne i uczą się spontanicznego działania. Wszystko to brzmi bardzo poważnie, a przecież sprowadza się do… czystej radości! Zabawy dla dzieci to wspaniały i edukacyjny sposób wspólnego spędzenia czasu. Zarówno w domowym zaciszu przy deszczu stukającym o szyby, jak i w pełnym słońcu na powietrzu – pomysłów na zajęcia jest całe mnóstwo.

Dlaczego zabawa jest dla dzieci tak ważna?

Bawienie się jest dziecięcym sposobem na rozwój, dojrzewanie i zdobywanie wiedzy o świecie. Zabawy dla dzieci relaksują mózg maluszka, ćwiczą ruch i rozwijają twórczo. Są tak ważne, jak dla dorosłych ważna jest praca – nie można nie doceniać ich edukacyjnej wartości. Czas spędzony na wspólnej zabawie z rówieśnikami czy z rodzicami to momenty, które zapamiętają do końca życia.

Pomysły na zabawy w domu

Chociaż wszyscy uwielbiamy zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu, to nie zawsze jest to możliwe. Gdy za oknem deszcz, plucha lub świdrujący mróz, chcąc nie chcąc zmuszeni jesteśmy do pozostania w czterech ścianach. Czy to oznacza nudę? Absolutnie nie! W co najlepiej bawić się w domu?

 • Baza – nie ma nic lepszego, niż zbudowana w domu baza! Za pomocą poduszek i koców stworzycie klimatyczne schronienie, które w mgnieniu oka stanie się zamkiem pełnym rycerzy czy namiotem dzielnych Indian.
 • Zabawa w chowanego – w nieco większych przestrzeniach można pokusić się o klasyczną zabawę w chowanego. Uda Ci się ukryć tak, by dzieciaki Cię nie znalazły?
 • Ciepło-zimno – wszystkim znane ciepło-zimo do doskonała zabawa w domu, która wykształca w dzieciach zmysł poszukiwacza. To rozwiązanie na jesienne popołudnie, które zwieńczyć mogą na przykład wasze najlepsze bajki!
 • Gry planszowe dla dzieci – ulubione gry planszowe to zawsze dobry sposób na zabawę w domu. Niezależnie, chińczyk czy kalambury – z pewnością spędzicie miło czas w rodzinnym gronie!

Zabawy dla dzieci na dworze

Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu to nie lada atrakcja! Przy dobrej pogodzie pomysły na wspaniałe zabawy z dziećmi same przychodzą do głowy. Które najbardziej przypadną dzieciom do gustu?

 • Rowerowa wyprawa – dysponując odpowiednimi pojazdami, wybierzcie się na rowerową wyprawę. Kto wie, cóż czeka na Was w jej trakcie? Przystanek na pyszne lody z pewnością pomoże przekonać nawet najbardziej niezdecydowanych.
 • Kuchnia błotna – harce na świeżym powietrzu są jeszcze lepsze, gdy można ubrudzić sobie nieco ręce. Zupy z chwastów czy pulpety z błota przyrządzane na samodzielnie stworzonej konstrukcji od lat zachwycają dzieci we wszystkich częściach globu. To zabawa, którą stworzysz samodzielnie! A do zabawy w domu przyda się własnoręcznie wykonana tablica manipulacyjna DIY.
 • Ciuciubabka – niewymagająca akcesoriów frajda dla małych i dużych! Na czym polega? Jednemu z grających zawiązuje się na oczach specjalną chustkę tak, by nic nie widział. Próbuje on złapać pozostałych. Ćwiczy zwinność i wyczucie!
 • Bańki – puszczanie baniek jest świetną zabawą dla dzieci w każdym wieku – nawet tych zupełnie już dorosłych. Świetnie rozwijają zdolności ruchowe, a ich dmuchanie ćwiczy aparat mowy. Prezentują się pięknie, szczególnie w słoneczny dzień!
 • Piaskownica – dla niektórych dzieci nie ma porządnej zabawy na dworze bez wizyty w piaskownicy! Nie chcesz decydować się na przewożenie dzieci w samochodzie, jeśli nie masz żadnej w pobliżu? Zawsze możesz stworzyć ją samemu na działce lub w ogrodzie, a z pewnością stanie się ulubionym miejscem Twojego malucha!

Pomysły na zabawę z małymi dziećmi

O ile starsze dzieci często potrafią same zająć się swoją rozrywką, to zabawy dla dzieci młodszych wymagają nieco naszego wkładu! Będzie to z pewnością wyjątkowy czas, który po wielu latach wspominać będziesz z rozrzewnieniem. Jakie są nasze ulubione pomysły na zabawy z małymi dziećmi?

 • Rysowanie – chociaż byśmy się dwoili i troili, nic nie pobije ponadczasowego rysowania. Maluchy kochają kreatywną zabawę i dobrze tę miłość w nich pielęgnować. Przyda się wyprawka do przedszkola, która z pewnością zawiera całą gamę kredek czy mazaków. Dołóż do tego kartkę papieru i doskonała zabawa jest gwarantowana! Chcesz ją jakoś urozmaicić? Wykorzystaj ciekawe prace plastyczne dla dzieci, które pozwolą Wam doskonalić swój warsztat.
 • Piasek kinetyczny – zakupiony czy wykonany własnoręcznie z mąki, piasek kinetyczny jest doskonałą bazą do wielu zabaw. Nie przejmuj się bałaganem i pozwól dziecku na pobudzającą wyobraźnię frajdę. Sprawdza się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu, a jego produkcja do świetny pomysł na proste diy dla dzieci.
 • Latawiec – puszczanie latawca rozwija wyobraźnię i z pewnością zachwyci nawet najmniejsze dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Jeśli Wam się spodoba, piękne latawce możecie również stworzyć własnoręcznie!
 • Kałuże – czasem warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Wyposażcie się w kalosze i pozwólcie sobie na beztroskie skakanie po kałużach w akompaniamencie ciepłego, letniego deszczu!

Zabawa dla starszych dzieci

Starszaków nie łatwo jest porwać – jest jednak kilka takich zabaw, obok których nie mogą przejść obojętnie. Jakie zabawy z dziećmi w starszym wieku polecamy?

 • Domek na drzewie – budowa domku na drzewie to wielka atrakcja dla dzieci! Sam proces z pewnością przyniesie im wiele frajdy, a spędzany czas w takiej „bazie” będzie niezapomniany. Wymarzony domek na drzewie to przepis na cudowne wspomnienia!
 • Poszukiwanie skarbu – by zająć dzieciaki na długi czas, pobawcie się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Niech poczują się jak Indiana Jones dzięki narysowanej przez Ciebie mapie, która doprowadzić ma ich do poukrywanych znalezisk. Nawet jeśli ich wartość okaże się symboliczna, zabawa z pewnością będzie przednia.
 • Monetą do ściany – czas na chwilę rywalizacji. Zasady tej gry są bardzo proste – wygrywa ten, kto pierwszy za pomocą pstrykania palcami doprowadzi swoją monetę do ściany! Kilkanaście rund z pewnością wystarczy, by wszyscy porządnie się wybawili.
 • Ostatnia litera – na zmianę wymieniajcie się wyrazami. Na czym polega szkopuł? Każdy następny musi rozpoczynać się od ostatniej litery poprzedniego! To doskonały sposób na poszerzanie dziecięcego słownika!

Wakacje z dziećmi

Rodzinne wakacje to okazja na to, by wypocząć po długim czasie nauki i pracy. Relaksują, ekscytują i pozwalają oderwać się od rzeczywistości, dostarczyć niezapomnianych wrażeń i wrócić z naładowanymi bateriami. To również doskonała okazja na to, by pokazać dziecku zdobycze innych kultur czy inne części świata – nawet jeśli nie leżą one wcale tak daleko od domu.

Zarówno nad morzem, jak i w górach czy nad jeziorem – wszędzie świetnie można bawić się z całą rodziną! Upewnij się jednak, że miejsce, do którego się kierujesz, dostosowane jest również do potrzeb dzieci. Wycieczka do ciepłych krajów okaże się dla nich ciekawą atrakcją, a możliwość obcowania z innym językiem i kulturą pomoże im poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Jakie rozrywki czekają Was na miejscu? Chociaż degustacje lokalnego jedzenia mogą nie przypaść do gustu wszystkim najmłodszym, tak wycieczki rowerowe podczas agroturystycznego wypoczynku, kąpiele w ciepłym morzu czy zwiedzaniu interesujących zabytków z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę.

By dojazd na wakacje z dziećmi upłyną w mgnieniu oka, warto pomyśleć również o rozrywkach w aucie! Dzięki temu przewożenie dzieci w samochodzie stanie się zupełnie bezproblemowe. Jakie zabawy warto wykorzystać? Prawdziwym podróżnym klasykiem jest z pewnością opisywana wyżej „ostatnia litera” czy zgadywanie, jaki kolor będzie mieć samochód jadący z naprzeciwka. Wspólne śpiewanie ulubionych piosenek zbliży ze sobą wszystkich członków rodziny!

Wakacje w domu

Lato spędzone w domu nie musi być nudne. Beztroska zabawa w ogrodzie, na działce czy w domu przynieść może również wiele radości. Budowa rozmarzonych namiotów z gałęzi, wieczorne seanse ulubionych bajek na rzutniku czy wyprawy rowerowe z pewnością stworzą wiele wspólnych wspomnień. Zbudujcie razem tor przeszkód, puszczajcie bańki czy zorganizujcie ekscytujące piżama party. Pomysłom nie ma końca!

Nauka z dziećmi

Podobno gdy kocha się to, co się robi, nie pracuje się nigdy. Podobnie jest z nauką – gdy zostanie zmieniona w zabawę, Twoje dziecko przystępować będzie do niej chętniej i bez dodatkowego namawiania! Gdy samodzielnie podejmie decyzję o nauce, ta pójdzie dużo szybciej i więcej informacji zostanie przyswojonych. Pojawia się jednak pytanie: jak zachęcić dziecko do nauki?

Dzieci nie znoszą monotonii. Planując naukę warto tak podzielić jej poszczególne segmenty, by maluch nie zdążył się znudzić. Uwielbiają wyzwania – stające przed nimi zadania nie mogą być zatem ani zbyt łatwe, ani zbyt proste. Jak to zrobić? W przypadku mniejszych dzieci dobrze posłużyć się specjalnymi zabawkami edukacyjnymi, które przemycają swoje wartości pod starannie dobranym płaszczykiem świetnej zabawy. To ogromna radość dla całej rodziny, która sprawia, że nauka przestaje się kojarzyć z nudą i nadludzkim wysiłkiem, stając się rozrywką, która rozbudza ciekawość poznawczą dzieci.

Pomysły na zabawę z jedynakiem

Organizacja czasu dla jedynaka wymaga od rodziców nieco więcej – muszą przyjąć oni jednocześnie rolę nadzorców całej zabawy, jak i rówieśników, którzy będą w niej uczestniczyć. Nie ma jednak powodów do zmartwień, Wasze wspólne harce przysporzą tyle samo radości i śmiechów. W co najlepiej się bawić?

Jedynakowie zwykle szybko uczą się samodzielnego organizowania sobie czasu. Świetnie sprawdzą się zatem chwile spędzone na budowaniu wymyślnych budowli z klocków, układania puzzli czy rysowania. Z pewnością chętnie będą bawić się w chowanego czy puszczać wspólnie latawce i bańki. Pamiętaj jednak, by jak najczęściej umożliwiać im kontakt i wspólną zabawę z grupą rówieśniczą. Z pewnością wiele się od nich nauczą!

Gry i zabawy grupowe

Jak zorganizować czas całej gromadce rozbrykanych dzieciaków? Gry i zabawy grupowe to przepis zarówno na urodziny dla dzieci, jak i rodzinne spotkanie pełne najmłodszych jej członków. Jakie zabawy dla dzieci uczynią każde spotkanie niezapomnianym?

 • Berek – potrzeba Wam trochę ruchu? Pograjcie w berka! Jeden z graczy, będący tytułowym berkiem, musi dotknąć pozostałego z grających. Osoba dotknięta przez berka sama się nim staje i złapać musi kolejną osobę. To gra, dzięki której z pewnością uda się zmęczyć nawet najbardziej wytrwałe dzieciaki!
 • Podchody – gra w podchody jest niezmiennie jedną z ulubionych gier młodzieży! Podziel grupę na dwa zespoły – jedna ucieka, zostawiając po drodze wskazówki, strzałki czy listy naprowadzające drugą grupę. Zadaniem „goniącej” drużyny jest odnalezienie pierwszej gromadki dzieci.
 • Gorące krzesło – ustaw krzesła w kole siedzeniami na zewnątrz. Pamiętaj, by zawsze było o jedno mniej, niż jest uczestników zabawy. W trakcie trwania muzyki dzieci mają za zadanie tanecznym krokiem obchodzić okrąg. Gdy ta ucichnie, należy jak najszybciej zająć miejsce na jednym z wolnych krzeseł. Uczestnik, który nie zdąży zająć miejsca, odpada z gry i w następnej rundzie zajmuje się sterowaniem muzyką. To wielka odpowiedzialność!

Pomysły na zabawy dla dzieci z pewnością mnożą się w Twojej głowie i wprost nie możemy doczekać się, aż wykorzystasz je podczas kolejnego rodzinnego popołudnia czy leniwego, deszczowego wieczoru. Koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie! Dzięki temu nie przegapisz naszych kolejnych porad i trików oraz najlepszych inspiracji dla pięknego domu. Miłej zabawy i do zobaczenia!