jak zachęcić dziecko do nauki w domu

Bez odpowiedniej motywacji na nic zdadzą się nasze błagania – choćbyśmy „przykuli” dziecko do biurka, nauka i tak będzie szła opornie. Dlaczego tak się dzieje? Maluch uczy się pilnie tylko wtedy, gdy nauka sprawia mu przyjemność! Wrodzona ciekawość pcha go w stronę tych dziedzin wiedzy, które on sam uznaje za interesujące. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie jak zachęcić dziecko do nauki tak, by szybko i chętnie siadało do podręczników i książek. A może są na to inne sposoby? 

Jak zachęcić dziecko do nauki: skąd bierze się brak motywacji? 

Niechęć do nauki może mieć różnorodne podłoże – przed przystąpieniem do działania warto, więc zweryfikować, co może się pod nią kryć. Nie chodzi absolutnie o to, że dzieci są leniwe czy mało pojętne. Często problem leży w samych dorosłych. Dlaczego? Nasz nacisk położony na efekty nauki często utożsamiany jest przez dziecko z pracą. Nikt przecież nie lubi, gdy się go do czegoś zmusza!  

 • Zamiast tego pokaż mu, jak cenisz rozwijanie pasji, robienie researchu, zaszczepiaj zamiłowanie do wiedzy – na przykład poprzez weekendowe wizyty w muzeach. Nawet wakacje z dziećmi mogą okazać się pretekstem, by nauczyć się czegoś ciekawego. Pokaż, że wiedza może być również rozrywką. Z pewnością pomoże mu to w odnalezieniu motywacji. 
 • Pamiętaj również, by nie wyręczać swojego dziecka w codziennej nauce. Skąd ma ono brać motywację do odrabiania pracy domowej, skoro wie, że i tak zrobi to za niego rodzic? Pozwól popełniać błędy, dzięki którym wdrożą się do samodzielnej pracy. Pamiętaj, by starannie wykonaną pracę odpowiednio nagrodzić! 

Jak rozmawiać z dzieckiem? 

Na nic jednak zdadzą się nasze starania, jeśli wciąż nie będziemy znali odpowiedzi na pytanie: jak rozmawiać z dzieckiem. Młody i pełen energii umysł jest zupełnie inny od umysłu dorosłych, należy jednak podejść do niego z odpowiednim szacunkiem i wyrozumiałością. Od tego, w jaki sposób rozmawiamy z nimi teraz, zależeć będzie to, jak one kiedyś rozmawiać będą z nami. 

Rodzice są pierwszymi autorytetami i nauczycielami dzieci. To właśnie z nimi chcą dzielić się swoimi przeżyciami i przemyśleniami. Od naszej umiejętności słuchania zależy więc to, jak w przyszłości dzieci słuchać będą zarówno nas, jak i innych ludzi. Jeśli więc na ich opowieści o sytuacjach z przedszkola, czy historiach z podwórka reagować będziemy znudzeniem, czy zniecierpliwieniem, możemy być pewnie, że podobnych emocji doświadczymy od nich w późniejszych latach – na przykład przy nauce. 

Ta obronna postawa rodziców w psychologii nazywana jest językiem szakala. Cóż to znaczy? Szakal na wszystko ma gotowe rozwiązania i zawsze ma rację. Jest pełen osądów i ocen, brak w nim zrozumienia. W odbiorcach wzbudza strach i poczucie winy. Co więc powinniśmy robić? Zdaniem amerykańskiego psychologa dr. Marshalla Rosenberga

w rozmowie z dzieckiem wybrać powinniśmy tak zwany język żyrafy, czyli ten skoncentrowany na uczuciach i potrzebach. Czemu akurat to zwierzę zostało wybrane, by zobrazować to podejście? Żyrafa, dzięki swojej długiej szyi, widzi znacznie więcej niż większość zwierząt, a jej serce jest największym tego typu organem wśród ssaków. Ta wiedza pozwala jej dostrzec to, co ukryte i nastawić się na potrzeby i uczucia odbiorcy – w tym przypadku dziecka. 

To właśnie akceptacja i szacunek, troska o emocje i empatia są fundamentem, na którym buduje się nie tylko zdrową relację pomiędzy maluchem, a rodzicem, ale także kształtuje się jego umiejętność komunikacji z otoczeniem w późniejszym życiu. 

Jak zachęcić dziecko do nauki: 3 sposoby na motywację przedszkolaka 

Dziecko w wieku przedszkolnym bardzo szybko się rozwija. To właśnie w tym czasie nabiera coraz większe świadomości samego siebie, zaczyna rozumieć emocje zarówno własne, jak i innych osób. Dostrzega potrzeby innych ludzi, ucząc się poszanowania ich woli. To okres, w którym maluchy są bardzo wybuchowe – gwałtownie i krótkotrwale przeżywają targające nimi emocje, by pod koniec wieku przedszkolnego wejść w etap rozwoju uczuć intelektualnych, estetycznych czy moralnych. To bardzo energetyczny i ważny czas! 

Nie ma się więc co dziwić, że dzieci w tym wieku mają problem z motywacją do nauki. W ich otoczeniu jest tyle interesujących bodźców, które mogą je od niej oderwać! Zwiedzają i obserwują otaczający świat pełen niespodzianek i zaskoczeń. Szybko zapamiętują to, co ma dla nich ładunek emocjonalny – na tym warto więc oprzeć sposób na ich motywację. Pamięć dowolna, czyli zdolność świadomego zapamiętywania, przypominania i odtwarzania danych fragmentów rzeczywistości wykształca się dopiero pod koniec tego burzliwego okresu.  

 1. Ucz przez zabawę 

  Przedszkolaka nie namówisz do cierpliwego siedzenia z książkami. Co innego, gdy cenną wiedzę przemycić można w sposób atrakcyjnej zabawy dla dzieci. Jak to zrobić? Informacje o świecie przekażesz, wykorzystując ciekawe gry planszowe dla dzieci, a interesującą dyskusję o podstawach dodawania przeprowadzisz na ulubionych klockach lego. Komputerowe gry logiczne ćwiczyć będą pamięć czy koncentrację. Ciekawe prace plastyczne dla dzieci czy własnoręcznie wykonywane zabawki diy dla dzieci to również znakomity sposób na domową naukę koordynacji i koncentracji. 
 2. Pozwól popełniać błędy 

  Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż samodzielne próbowanie wykonania jakiejś czynności. I chociaż kusi, by widząc nieporadność dziecka, z miejsca go w niej wyręczyć, starajmy się powstrzymać. To właśnie możliwość popełnienia błędów jest kluczowa w nauce. Ta nauka samodzielności będzie dla dziecka z pewnością ciekawym doświadczeniem! 
 3. Nie zbywaj 

  Pytania dzieci w wieku przedszkolnym potrafią być męczące. Należy jednak pamiętać, że dla maluchów rodzice są nieskończonym źródłem wiedzy o świecie i prawdziwą księgą, z której czerpać chcą one garściami. Zbywane, stracą zainteresowanie zarówno rozmową z mamą czy tatą, jak i poszerzaniem swoich doświadczeń. 

Jak zachęcić dziecko do nauki: uczeń wczesnoszkoly 

Jeszcze przed momentem na Twojej liście zakupów widniała wyprawka do przedszkola, a już masz w domu dumnego ucznia? Czas leci nieubłaganie, a wraz z nim zmieniają się potrzeby, emocje i nawyki Twojego dziecka. 

Wraz z nadejściem roku szkolnego to nauka znajduje się na pierwszym miejscu. Czas na spotkania z grupą rówieśniczą, godziny spędzone w ławkach czy przy podręcznikach. U dzieci w tym wieku następuje doskonalenie procesów pamięciowych, rozwija się aktywność poznawcza, świadomość przemian zachodzących w otoczeniu, rozkwita ekspresja czy zdolność wyrażania własnych przeżyć czy potrzeb – również przez twórczość. 

Dzięki szkole, nauce i kontaktach z grupą, które stanowią bodźce rozwojowe, następują przeobrażenia w świadomości i osobowości dzieci. To wielka zmiana, dzięki której wykształca się zdolność świadomego kontrolowania swoim spostrzeganiem – umożliwia ona dążenie do określonego, długofalowego celu i odcięcia się od pozostałych bodźców. Dopiero w tym wieku możliwa jest prawdziwa, systematyczna nauka. Jak zachęcić do niej dziecko w wieku wczesnoszkolnym, któremu brak motywacji? 

Chwal i doceniaj 

Na nic zdadzą się nagany i okrzyki – te jeszcze bardziej zniechęcą dziecko do nauki, która od teraz kojarzyć im się będzie z zagrożeniem, zachęcając do buntu. Gdy jednak dziecko zobaczy, że włożony przez nie wysiłek nagradzany jest na co dzień miłym słowem, a duże cele po zrealizowaniu przynoszą ustaloną wcześniej nagrodę, łatwiej zmotywują się do pracy. Może to być ulubiona zabawka, wymarzona książka czy wycieczka. Widmo sukcesu na końcu drogi z pewnością ułatwi im skupienie się na pracy. 

Przyzwyczajaj do systematyczności 

Nauka systematycznej pracy to podstawa sukcesu – zarówno w wieku wczesnoszkolnym, jak i w późniejszym życiu. Łatwo to powiedzieć – niech pierwszy rzuci kamień ten dorosły, kto nie porzucił programu domowych ćwiczeń już po trzech dniach. Jak więc zmotywować dziecko do codziennej pracy? Zacznijmy od małych rzeczy. Rozdysponuj dziecku drobne zadania, które wykonywać będzie musiał codziennie. Może to być wynoszenie śmieci czy karmienie psa. Dzięki temu przyzwyczaisz je do codziennej aktywności, którą potem można przełożyć na naukę. 

Jak zachęcić dziecko do nauki poprzez odpowiednie warunki pracy?

Chociaż brzmi to prozaicznie, to środowisko pełne bodźców i rozpraszaczy nie jest odpowiednim miejscem do pracy dla dorosłych, a co dopiero dzieci. Trudno winić młodego człowieka za to, że chętniej skusi się na sprawdzenie wiadomości w telefonie czy na laptopie, niż na naukę. Nie przerywaj również skupienia ciągłymi pytaniami czy informacjami. Umówcie się na spokojne pół godziny nauki, po których nastąpi obiecana chwila z komputerem czy ulubionym komiksem. 

Połącz naukę z zabawą 

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym nie jest jednak uniwersyteckim studentem, który może spędzić długie godziny w bibliotece. By zmotywować je do nauki przydatne okażą się również edukacyjne gry i zabawy, które pomogą zrelaksować buzującą od wiadomości głowę. Wykorzystaj różnorodne quizy, grę w państwa-miasta czy popularnych Milionerów. Z pewnością mu się to spodoba! Jako przestrzeń do takiej „nauki” sprawdzi się nawet ulubiony domek na drzewieW sekrecie zdradzamy, że ta porada… tyczy się również studentów, którzy wbrew pozorom mają z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym wiele wspólnego! 😉 

Jak zachęcić dziecko do nauki i czytania? 

Książki są świetnym źródłem wiedzy, do których niektóre dzieci podchodzą jednak opornie. Co zrobić, by przekonać malucha do czytania? Literatura uczy przecież nowych rzeczy, pomaga radzić sobie z buzującymi emocjami, rozwija słownictwo oraz wyobraźnię. Badania dowodzą ponadto, że zaledwie 6 minut czytania pozwala zredukować poziom stresu nawet o 60%! To także świetna rozrywka, która jest sprawdzonym przepisem na nudę podczas deszczowego popołudnia. Z pewnością warto więc rozbudzać miłość do książek już u najmłodszych dzieci. Jak to zrobić?   

Wprowadź rytuał czytania 

By poznać radość płynącą z obcowania z książkami, należy poznać je od środka! Zacznijcie wspólnie czytać – nawet kilka minut dziennie. Jeśli da się dłużej, oczywiście należy z tego korzystać. Wprowadź zasadę, według której Ty czytasz, a dziecko uważnie słucha. Nawet jeśli jest już starsze, wspólnie spędzone chwile z pewnością będą atrakcyjne dla Was obojga. To jak audiobook, w którym czytasz głośno, z radością i wcielasz się w role bohaterów.  

U młodszych dzieci proces ten z powodzeniem można połączyć z nauką samodzielnego czytania i pisania. Wystarczy podążać palcem lub długopisem za fragmentem, który właśnie czytasz. Dziecko obserwuje i się uczy! Nawet wakacje nad morzem z dziećmi nie stoją na przeszkodzie tej wieczornej aktywności. 

Dawaj dobry przykład 

Ciężko jest namówić do czytania dziecko, które widzi, że jego rodzic sam nie spędza czasu z książką. Co jakiś czas sięgnij po lekturę dla dorosłych. Dzieci uczą się przez naśladowanie, a więc samemu należy zatopić nos w papierze. Takie wzorce wyniesione z domu z pewnością pomogą przekonać mu się do książek. 

Wybierz odpowiednią książkę 

Dziecko, które nie miało wcześnie kontaktu z czytaniem, łatwo zniechęcić ogromnymi książkami pełnymi bloków tekstu. Zamiast tego wybierz książkę dla poczatkujących i najmłodszych. Często zawierają dużą ilość obrazków, proste zdania i dużą czcionkę. Najlepsze bajki często mają swoje czytelnicze adaptacje – są idealne dla młodocianych adeptów sztuki czytania! 

Zapewnij warunki do nauki czytania 

Dzieciom dopiero uczącym się płynnie czytać należy zapewnić warunki, które umożliwią całkowite skupienie. Dzięki nim bez przeszkód zanurzą się w świecie książki i wciągną w interesującą fabułę. Wyłącz brzęczący telewizor, zamknij okno, zza którego dobiega gwar czy zapal jasne światło, które pozwoli na dobre dostrzeganie liter. Możliwe, że już niedługo będziesz mieć w domu małego czytelnika, dzięki czemu podróż autem na wakacje minie mu w mgnieniu oka. Przewożenie dzieci w samochodzie właśnie przestało być problemem! 

Cytaty motywacyjne dla dzieci

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.” 

Stefan Żeromski 

„Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym.” 

Heraklit z Efezu

„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.” 

Isaac Newton

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” 

Paulo Coelho

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” 

Benjamin Franklin 

Inspirujące książki dla dziecka 

Poszukując książek dla dziecka, które lubi lub czytać, postaw na te dostosowane do jego wieku. Te, które pomogą mu uporać się z buzującymi w nim emocjami, przekażą interesującą wiedzę o świecie czy uwrażliwią na zupełnie inny punkt widzenia. Oto nasza lista ulubionych, wrażliwych książek dla dzieci. 

 • Czy wojna jest dla dziewczyn? – Paweł Baręsewicz 
 • I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach – Karolina Grabarczyk 
 • Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi 2 – Ben Brooks 
 • Była sobie dziewczynka – Piotr Dobry 
 • Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy – Berry Marshal, Lorna Hendry 
 • O ósmej na arce – Ulrich Hub 
 • Piaskowy Wilk – Asa Lind 
 • Potwór z Arktyki – David Williams 
 • I masz to pod kontrolą – Anna Williamson 

Pierwszy bunt nastolatka – jak zachęcić dziecko do nauki?

Okres dorastania i pierwszego buntu z pewnością nie jest łatwy zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. To moment, w którym beztroskie dzieciństwo zmienia się powoli w odpowiedzialną dorosłość. Nastolatek ceni sobie przede wszystkim swoją autonomię, samodzielność, sprawdza granice stawiane przez rodziców i zawiera nowe znajomości. Co z nauką? Cóż, ta schodzi na dalszy plan, zastąpiona przez wiele ciekawszych aktywności. Pojawia się więc pytanie: jak zachęcić dziecko do nauki, w którym aż buzuje elektryzująca adolescencja? Jak wykształcić w nim motywację? 

Zapewnij autonomię 

Dorastający nastolatek nie cierpi, gdy z góry narzuca mu się styl pracy czy organizuje czas. Chociaż rodzicom ciężko jest przyjąć, że nauka dziecka nie jest już obszarem ich odpowiedzialności, należy pozwolić dziecku na samodzielną decyzję kiedy i ile uczyć się będzie do sprawdzianu. To jednak nie wszystko – z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność, więc to właśnie ono ponosić będzie konsekwencje, jeśli nie poświęci na nią wystarczającej ilości czasu. Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki, ale samodzielne decydowanie i odpowiedzialność za stopnie może być dla dorastającego nastolatka ekscytująca i motywująca do pracy.

Dodatkowo, dopóki rodzic sprawuje silną kontrolę nad obszarem nauki dziecka, nastolatek nie ma możliwości wykształcenia w sobie potrzebnych umiejętności planowania nauki i ponoszenia konsekwencji działania. Ty oczywiście możesz mu pomagać. Wykorzystaj technologię, podsyłając inspirujące filmiki czy materiały edukacyjne. To dyskretna pomoc, która może zdjąć z jego ramion nieco odpowiedzialności! 

Pokaż korzyści 

Głowa dorastającego dziecka pełna jest pytań. Bywa tak, że nie dostrzega on sensu nauki lub buntuje się przed doborem tematyki. To rolą rodziców jest w tym okresie życia uświadomienia celu, który powinien być na tyle osiągalny i atrakcyjny, by zmotywować dziecko do nauki. Może być do świadomość możliwości dostania się na wymarzone studia czy możliwość podróżowania po świecie w przypadku języków obcych. 

Szczera rozmowa 

Nastolatkowie to samoświadome osoby, w których buzują wielkie emocje. Jeśli nauka jest powodem spięć między nim, a rodzicami, warto poświęć chwilę na szczerą rozmowę na ten temat. Być może dzięki takiej bezpiecznej przestrzeni dowiesz się, co stoi za niechęcią dziecka do nauki, a niektóre z problemów będzie można szybko rozwiązać. To odpowiedni moment na to, by wyznaczyć jasny podział tego, kto za co odpowiada. To na nastolatku spoczywać będzie przecież ostatecznie wybór studiów czy przygotowywanie się do sprawdzianów. Rodzic w tym układzie pełnić będzie organ doradczy, organizacyjny czy wspierający. 

Najlepsze książki dla nastolatków 

Chcesz polecić swojemu dorastającemu dziecku jakąś książkę, która może go zainteresować i oderwać od konsoli? A może Twoja nastolatka kocha czytać, lecz „przerobiła” już cały materiał swojej biblioteczki? Oto tytuły, które poruszą młodzież! 

 • Trzy kroki od siebie – Rachael Lippincott 
 • Gwiazd naszych wina – John Green
 • Król kruków – Maggie Stiefvater 
 • Wybacz mi, Leonardzie – Matthew Quick 
 • Księga kłamstw – Teri Terry 
 • Strrraszna historia – Terry Deary 
 • SupercepcjaPoczątek – Katarzyna Gacek 
 • Maybe Someday – Colleen Hoover 
 • Fangirl – Rainbow Rowell 
 • Fanfik – Natalia Osińska 

Motywacja do nauki to twardy orzech do zgryzienia – zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Na szczęście wiesz już, jak zachęcić dziecko do nauki tak, by czerpało z niej przyjemność. Czas na ogrom wiedzy, salwy radości i inspirujące książki! Po większą dawkę najlepszych porad koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie. Nie przegapisz dzięki temu najlepszych ofert, poradników dla stworzenia pięknego domu i najciekawszych aranżacji. Do zobaczenia!