Kuchnia błotna na trawie

Wyobraź sobie, że w spokoju pijesz kawę, a z ogrodu dochodzi głośny śmiech Twojego dziecka. Również samodzielna zabawa malucha trwa zdecydowanie dłużej niż pięć minut i nie jest to zasługa żadnego urządzenia elektronicznego. Z tego artykułu dowiesz się, jak spełnić marzenie każdego rodzica: stworzyć naturalne miejsce zabawy dla dziecka, które rozwinie jego umiejętności, długo się nie znudzi, a przy okazji nie wymaga dużych nakładów finansowych. Kuchnia błotna to mądry przepis na szczęśliwe dziecko i zrelaksowanego rodzica! 

Co to jest kuchnia błotna? 

Kuchnia błotna jest małym placem zabaw, w którym główne role odgrywają błoto i woda. Trend wychowywania dzieci w zgodzie z naturą rozpowszechnił się przede wszystkim w krajach skandynawskich – pierwsze przedszkole leśne powstało w Danii w 1952 r. Założenia tej filozofii są proste: dzieci przebywają jak najwięcej na świeżym powietrzu, korzystają z naturalnych zabawek i mogą – a nawet powinny! – się ubrudzić. W Polsce popularne stały się naturalne place zabaw, które wykorzystują elementy przyrodyna przykład pagórki czy drzewa. Takie miejsca, szczególnie w miastach, zapewniają dzieciom kontakt z przyrodą. Mali odkrywcy obserwują dzikie pszczoły, a potem wskakują do domku na drzewie. Co najlepsze, kuchnię błotną możesz łatwo zbudować w swoim ogrodzie! 

Kuchnia błotna: plusy 

 • Wzrost odporności dziecka, ponieważ dobrze ubrany maluch przebywa na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.
 • Rozwój  dziecięcej sensoryki i kreatywności – dziecko ma kontakt z różnymi materiałami, tworzy nowe zastosowania dla przedmiotów – poznaj więcej pomysłów na DIY dla dzieci, jak nasz pomysł na tablicę manipulacyjną DIY.    
 • Bycie w zgodzie z ekologią – maluch jest bliżej natury, a do stworzenia kuchni nie potrzeba plastikowych, jednorazowych elementów.  
 • Niski koszt wykonania – do stworzenia kuchni błotnej możesz wykorzystać niepotrzebne rzeczy pozostałe po remoncie lub kupić je tanio w markecie budowlanym.  
 • Darmowa zabawa – woda, piasek czy błoto to materiały dostępne naturalnie, które zdobędziesz za darmo lub za symboliczną opłatą. 
   

„Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj je do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody.”  

Maria Montessori

Szukasz inspiracji? Przeczytaj najpiękniejsze cytaty dla dzieci! 

Do czego służy kuchnia błotna? 

Kuchnia błotna jest wielofunkcyjnym stanowiskiem do zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu. Wykorzystaj ją jako pracownię malucha podczas wszystkich brudnych zabaw – to o wiele więcej frajdy dla dziecka i o wiele mniej sprzątania w domu! Kuchnia błotna przyda się podczas: 

 • malowania obrazów
 • robienia ceramiki lub figurek z masy solnej (odkryj nasze pozostałe pomysły na ciekawe prace plastyczne dla dzieci
 • przeprowadzania szkolnych eksperymentów 

Szukasz pomysłów na inne zabawy z dziećmi? Poznaj najlepsze bajki oraz nasz sposób na piżama party

Jak zbudować prostą kuchnię błotną: krok po kroku 

Lista potrzebnych rzeczy 

 • Blat – kup w markecie budowlanym kawałek sklejki o długości min. 70 cm. Pamiętaj, że powinien być dość szeroki – ok. 70 cm – tak, by dzieci miały dużo miejsca do zabawy i zmieściła się na  nim miska 
 • 4 kantówki o wybranej długości, dopasowanej do wzrostu dziecka, o grubości ok. 50 mm – będą stanowić nogi blatu 
 • 4 grube listewki o długości takiej jak krótszy bok stołu i grubości ok. 30 m 
 • 4 grube listewki o długości takiej jak dłuższy bok stołu i grubości ok. 30 mm
 • Duża miska ze stali nierdzewnej 
 • Wyrzynarka, wkrętarka, śruby i papier ścierny
 • Opcjonalnie: skrzynie lub pudełka, które umieścisz pod blatem 

Co musisz zrobić? 

 1. Kantówki, które będą podstawą blatu, połącz ze sobą listewkami – po dwie na każdy bok blatu. Listewki przywierć na dwóch wysokościach: na środku kantówki i kilka centymetrów nad jej końcem. W ten sposób stworzysz stabilną podstawę. 
 2. Połóż na blacie odwróconą do góry dnem miskę i obrysuj ją ołówkiem.
 3. Znajdź talerz, którego średnica jest o ok. 2 cm mniejsza niż średnica miski i obrysuj go ołówkiem w środku pierwszego koła. 
 4. Wytnij mniejszy kształt za pomocą wyrzynarki.
 5. Wyszlifuj ostre krawędzie i włóż miskę do środka. Uwaga – powinna trzymać się stabilnie, ale nie dociskaj jej na siłę, żeby później łatwo było ją wyjąć. 
 6. Połóż blat na podstawie z kantówek i przywierć go. 
   
 7. Pod blatem możesz umieścić skrzynię, w której schowasz potrzebne akcesoria. 

Gdzie zbudować kuchnię błotną? 

Kuchnię błotną możesz zbudować w ogrodzie lub na działce. Konstrukcję możesz oprzeć o ścianę budynku – w ten sposób będzie bardziej stabilna. Dobrze, żeby w wybranym przez Ciebie miejscu było trochę cienia – kuchnia będzie mogła być wtedy wykorzystywana nawet w ciepłe, letnie dni. 

Skąd wziąć wodę? 

Woda to podstawa! Dlatego najprościej zbudować kuchnię błotną tam, gdzie znajduje się kurek z wodą. Jeśli to niemożliwe, kup duży termos (koniecznie z pompką, żeby łatwo było nalewać wodę) lub prysznic turystyczny i zamontuj go w pobliżu zlewu. Wodę użytą do zabawy warto wykorzystać np. do podlewania grządek – kiedy miska się napełni, wyciągnij ją i opróżnij. 

Co potrzeba do kuchni błotnej? 

Mamy dobrą wiadomość – większość wyposażenia kuchni błotnej masz w swoim domu, a resztę… znajdziesz w ogrodzie. Przydadzą Ci się: 

 • ziemia, piasek, woda – to podstawowe materiały do zabawy
 • niepotrzebne kubki, foremki, słoiki, łyżki, wałki – i wszystkie inne akcesoria kuchenne, których już nie używasz
 • patyki, kamienie, kasztany, żołędzie, szyszki, kwiaty
 • konewka i wiaderko – w bezdeszczowe dni posłużą do tworzenia błota
 • zmiotka, szufelka, bawełniane szmatki – wyrobią w dziecku nawyk sprzątania.

Przykłady zabaw w kuchni błotnej 

Twoje dziecko szybko się nudzi? W kuchni błotnej codziennie można bawić się w coś innego! To idealny pomysł na wakacje z dziećmi spędzone w domu. Maluch może tworzyć zabawkowe potrawy z błota lub piasku, bawić się w sklep, kuchnię albo restaurację, robić figurki z kasztanów. Możecie wspólnie eksperymentować z konsystencją różnych materiałów, uczyć się o ekologii oraz suszyć zioła, związku z tym kuchnia błotna jest doskonałym polem do nauki.

Podczas wspólnej zabawy nie zapomnij o rozmowie z dzieckiem – to naturalny moment, żeby dowiedzieć się, co sprawia radość Twojej córce lub synowi, a co jest źródłem stresu.

Kuchnia błotna sprawi, że Twój maluch stanie się dzikim dzieckiem – takim, które kocha przyrodę, jest kreatywne i samodzielne. A Ty będziesz mieć w końcu czas na zmianę swojego wnętrza z Westwing