Mama czytająca dziecku najlepsze bajki

Pamiętasz to uczucie sprzed wielu, wielu lat, kiedy gasło światło, a rodzice lub dziadkowie zaczynali opowiadać Ci piękne historie na dobranoc? Teraz czas na Ciebie – zabierz w tę niezwykłą podróż swoje dzieci! Wkrocz z nami w fascynujący świat dzieciństwa i poznaj najlepsze bajki, które zostaną z Twoją pociechą na całe życie.  

Jak zachęcić dziecko do czytania w 4 krokach? 

Jak przekonać dziecko, że książka może przynieść więcej frajdy od smartfona? Z tym wyzwaniem mierzy się większość współczesnych rodziców. Koniecznie przeczytaj nasze porady! 

 1. Zacznij od upodobań

  Niech dziecko samodzielnie wybierze, co czytać. Zaplanujcie wspólną wyprawę do sklepu lub biblioteki i pozwól, by maluch samodzielnie zdecydował, którą książkę zabierzecie do domu. 
 2. Czytajcie razem

   Niech ta czynność nie będzie karą, tylko kojarzy się ze wspólnie spędzonym czasem. Zacznij od czytania na głos, a potem zaproponuj, że każde z was będzie czytać swoją własną lekturę. W ten sposób zyskasz czas dla siebie i dasz dziecku dobry przykład. 
 3. Postaw na wciągające serie

  Gwarantujemy, że mały czytelnik za wszelką cenę będzie chciał dowiedzieć się, co wydarzy się w następnej części przygód. Najlepsze bajki dla dzieci wciągają niczym serial! 
 4. Niech czytanie będzie zalążkiem do późniejszej zabawy

  Umówcie się, że po przeczytaniu kilku stron narysujecie bohatera książki, będziecie zachowywać się tak jak on lub stworzycie domowy teatrzyk na podstawie przeczytanej historii. 

Sprawdź nasze inne pomysły na zabawy z dziećmi! Pokażemy Ci, jak zorganizować piżama party albo jak zbudować domek na drzewie

Książeczki dla maluchów (6-12 miesięcy) 

Dla małych dzieci idealnym wyborem będą obrazkowe książeczki z twardymi stronami. Zadbaj o to, żeby nie tylko ich treść stymulowała rozwój małego czytelnika, ale i wykonanie – strony mogą wydawać delikatne dźwięki lub być wykonane z materiałów o różnej fakturze (książeczki dotykowe). 

 • „Pucio uczy się mówić” Marta Galewska-Kustra  
 • „Przesuń paluszkiem. Na nocnym niebie” Gabriele Clima 
 • Książeczki filcowe polskiej marki Felt For Fun 

Książkowe hity dla przedszkolaków (3-6 lat) 

Czytelnik w tym wieku jest bardzo wymagający. Szybko się nudzi i ciężko usiedzieć mu w miejscu. Na szczęście polecane przez nas najlepsze bajki skupią jego uwagę! Szczególnie, jeśli podczas wspólnego czytania wykażesz się kreatywnością – wciel się w bohaterów, zmieniając głos, szepcząc albo głośno się śmiejąc. Mały słuchacz na pewno to doceni! 

 • Seria „Charlie i Lola” Lauren Child 
 • „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyna Bednarek 
 • „Wielka księga supermocy” Susanna Isern, Rocio Bonilla  

Najlepsze bajki dla dzieci w wieku szkolnym (7-13 lat) 

Przez szkolne lektury łatwo można zapomnieć, że czytanie to przede wszystkim przyjemność! Przypomnij o tym swojemu dziecku, proponując mu prawdziwe hity dla młodych czytelników. 

 • „Tajemnica szkoły” Martin Widmark 
 • „Mapy” Aleksandra i Daniel Mizielińscy 
 • „50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat” Pierdomenico Baccalario i inni 

Poznaj ciekawe techniki plastyczne dla dzieci, które zwiększają kreatywność i przykłady na diy dla dzieci. 

Polecane książki dla nastolatków (14-17 lat) 

Masz wrażenie, że Twoje nastoletnie dziecko zamyka się w swoim świecie, do którego nie masz wstępu? Mądra książka często potrafi zastąpić rodzicielskie monologi i pomoże nastolatkowi w uporaniu się z trudnymi emocjami. 

 • „Lato Adeli” Agnieszka Wolny-Hamkało 
 • „Fanfik” Natalia Osińska 
 • „W pułapce myśli – dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” Louise Hayes i inni 

Jak zachęcić dziecko do nauki? – przeczytaj porady ekspertów! 

3 najciekawsze animacje dla dzieci  

Nie tylko książki rozwijają wyobraźnię najmłodszych. Wybraliśmy najlepsze filmy animowane dla dzieci, które uczą i bawią jednocześnie. Gwarantujemy – czas przed ekranem nie będzie stracony! 

 • „Król lew” Jon Favreau 
 • „Odlot” Pete Docter 
 • „W głowie się nie mieści” Pete Docter 
 • „Wolfwalkers – Sekret wilczej gromady”

Jeśli planujesz urodziny dla dzieci, zobacz nasze najfajniejsze pomysły na wspólne świętowanie! A na kartce z życzeniami koniecznie umieść inspirujące cytaty dla dzieci. 

Filmy familijne dla całej rodziny: ponadczasowe hity! 

Czy to możliwe, żeby przy filmie bawiła się świetnie cała rodzina? Jak najbardziej! Filmy familijne, które proponujemy, to przykład zabawy dla dzieci i dla dorosłych. Uważni rodzice znajdą w nich zaszyfrowane żarty! Przygotuj popcorn i zdrową lemoniadę, a potem zaproś najbliższych na domowe kino.  

 • „Coco” Adrian Molina, Lee Unkrich 
 • „Shrek” Andrew Adamson 
 • „Charlie i Fabryka Czekolady” Tim Burton
 • „Soul – Co w duszy gra” 

Często największą próbą dla rodziny są… wakacje z dziećmi. Zaplanuj je sprytnie dzięki naszym wskazówkom! 

Co dają dziecku bajki? 

Najlepsze bajki pomogą Twojemu dziecku lepiej zrozumieć świat – wszystkie piękne i niechciane emocje, z którymi mierzy się każdy z nas. Wykorzystaj wspólną lekturę jako bazę do rozmów o trudnych tematach. Jak rozmawiać z dzieckiem? Główna zasada amerykańskiego psychologa, dr. Marshalla Rosenberga, brzmi: mów językiem żyrafy, a nie szakala. Te dwa zwierzęta symbolizują ludzkie zachowania: szakal krytykuje i ocenia, żyrafa przysłuchuje się z empatią i próbuje wybrać najlepsze rozwiązanie. Pomóż dziecku wskazać morał, płynący z przeczytanej historii i wspólnie spróbujcie znaleźć przykład podobnej sytuacji z waszego życia. 

Bajki dla nieśmiałych dzieci 

Jeśli Twoje dziecko jest zamknięte w sobie i wstydzi się nawiązywać nowe znajomości, książki mogą pełnić funkcję terapeutyczną. Przede wszystkim pokażą, że dookoła mnóstwo jest innych nieśmiałych osób! Oprócz tego podsuną pomysły – również Tobie –  jak można pracować nad większą otwartością dziecka. Najlepsze bajki osiągną to wszystko bez kreowania poczucia winy i zbytniego moralizowania.  

 • „Chyba jestem nieśmiały” Barbara Cain 
 • „Uczucia. Co to takiego?” Oscar Brenifier 
 • „Sto porad dla nieśmiałych” Eva Susso 

Dziewczynki pokochają te książki!  

Idolkami współczesnych dziewczynek są już nie tylko bajkowe księżniczki, ale także polityczki, artystki i wszystkie inne kobiety, które nie boją się spełniać swoich marzeń. Zainspiruj Twoją córkę i pokaż jej, że może być tym, kim chce – bez żadnych ograniczeń! 

 • „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Francesca Cavallo, Elena Favilli  
 • „Dziewczynki mogą wszystko” Caryl Hart 
 • DamyDziewuchyDziewczyny. Historia w spódnicy Anna Dziewit-Meller 

Najlepsze bajki dla chłopców 

Żyjemy w świecie, w którym nawet superbohaterowie nie ukrywają swoich słabości. Dzięki wybranym przez nas książkowym hitom nauczysz swojego syna, że mężczyźni powinni być wrażliwi, empatyczni i mogą śmiało mówić o swoich emocjach. 

 • „Mój cień jest różowy” Scott Stuart 
 • Seria „Najfutbolniejsi” Roberto Santiago 
 • „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” Ben Brooks 

Najlepsze bajki to nie tylko historie, które dziecko pamięta przez całe życie. To także wspólnie spędzony czas z tymi, których kocha najmocniej. Jeszcze więcej inspiracji dla całej Twojej rodziny znajdziesz na Westwing