Wyprawka do przedszkola: co warto kupić?
Twój maluch z niecierpliwością czeka na pierwszy dzień przedszkola, za to Ty jesteś kłębkiem nerwów? Świetnie to znamy! I nie chodzi tylko o towarzyszące temu wydarzeniu naturalne emocje, ale o poczucie, że o czymś zapomnieliśmy. Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby wyprawka do przedszkola była doskonała – Ty odetchniesz z ulgą, a Twój maluch będzie miał piękne wspomnienia z przedszkola!

Spis treści
- Co to jest wyprawka do przedszkola?
- Wyprawka do przedszkola dla 3 latka: co powinno się w niej znaleźć?
- Jakie artykuły higieniczne kupić do przedszkola?
- Przybornik plastyczny dla przedszkolaka: niezbędne rzeczy
- Wyprawka do przedszkola dla starszaka
- Dodatki do wyprawki
- Jak oznaczyć rzeczy dziecka w przedszkolu?
- Pierwsze tygodnie w przedszkolu: reakcja dziecka
Twój maluch z niecierpliwością czeka na pierwszy dzień przedszkola, za to Ty jesteś kłębkiem nerwów? Świetnie to znamy! I nie chodzi tylko o towarzyszące temu wydarzeniu naturalne emocje, ale o poczucie, że o czymś zapomnieliśmy. Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby wyprawka do przedszkola była doskonała – Ty odetchniesz z ulgą, a Twój maluch będzie miał piękne wspomnienia z przedszkola!
Co to jest wyprawka do przedszkola?


Wyprawka do przedszkola to nic innego, jak rzeczy, które będą potrzebne Twojemu dziecku na co dzień podczas pobytu w przedszkolu. Kupuje się ją zazwyczaj raz w roku, zanim rozpocznie się wrzesień. Warto wiedzieć, że potrzebne produkty różnią się w zależności od placówki. W przedszkolach publicznych to rodzice są odpowiedzialni za zakup większości rzeczy, podczas gdy w prywatnych część produktów gwarantuje placówka. Przed rozpoczęciem roku skontaktuj się z wybranym przedszkolem i zapytaj o obowiązujące zasady, a najlepiej porozmawiaj z wychowawczynią Twojego malucha. Z pewnością podpowie Ci, o jakich rzeczach nie możesz zapomnieć!
Wyprawka do przedszkola dla 3 latka: co powinno się w niej znaleźć?
Twoje dziecko za niedługo po raz pierwszy dołączy do grupy maluchów? Dzięki tej liście pomożemy Ci stworzyć praktyczną wyprawkę do przedszkola!


-
Plecak
Wybierz materiałowy worek lub nieduży plecaczek. Przyda się wtedy, kiedy w przedszkolu będą organizowane zabawy dla dzieci, na które trzeba coś przynieść. To także dobre oswojenie z tornistrem, który dziecko będzie nosić w szkole. -
Ubranie na zmianę
Wypadki zawsze się zdarzają, na przykład podczas jedzenia. Stresu na pewno będzie mniej, jeśli w szatni lub w szafce dziecka zawsze będzie czekać zapasowe ubranie – koszulka, spodenki i bielizna. W ten sposób rodzice nie będą musieli przyjeżdżać do przedszkola, żeby ugasić nagły pożar. -
Buty na zmianę
Po drodze do przedszkola mogą zdarzyć się różne rzeczy, takie jak nagła ulewa albo rosa. Żeby maluch nie wracał do domu w mokrych butach lub nie musiał chodzić w nich podczas zabaw na wolnym powietrzu, zapasowe obuwie powinno czekać na niego w szafce. -
Kapcie i worek na buty
Najważniejsze zasada dotycząca butów, w których maluch będzie chodził w przedszkolu, jest banalnie prosta. Wybierz takie obuwie, które można szybko zakładać i ściągać (może być także zapinane na rzepy), za to zdecydowanie unikaj sznurówek. Wygodne, lekkie, niezbyt ciepłe – to przepis na kapcie doskonałe! -
Strój sportowy
Bawełniana koszulka i leginsy lub krótkie spodenki sprawdzą się podczas zajęć tanecznych, sportowych lub podczas rytmiki. -
Mały ręcznik
Przyda się do wytarcia rąk i utrzymania higieny. -
Komplet pościeli
W zależności od grupy wiekowej, niektóre dzieci odpoczywają po obiedzie. Nie muszą koniecznie spać, jednak to moment, żeby odpocząć i zregenerować siły do dalszej zabawy! -
Piżamka
Wymagana podczas leżakowania. Twoje dziecko nie chce spać? Pokaż mu, że spanie może być… przyjemne. W weekend zorganizuj piżama party z członkami Waszej rodziny lub z przyjaciółmi dziecka. W ten sposób zachęcisz dziecko do ubierania piżamki i udania się do łóżka.
Jakie artykuły higieniczne kupić do przedszkola?
Przede wszystkim, w niezbędniku przedszkolaka na pewno musi się znaleźć szczoteczka, pasta i kubek, ponieważ dzieci myją zęby po obiedzie. Oprócz tego, w zależności od wybranego przedszkola, możesz zaopatrzyć swoje dziecko w chusteczki higieniczne i chusteczki nawilżane – mogą przydać się podczas nieoczekiwanych sytuacji.
Przybornik plastyczny dla przedszkolaka: niezbędne rzeczy


W niektórych przedszkolach wszystkie produkty na zajęcia plastyczne są zapewnione, jednak w większości placówek dziecko musi posiadać swoje. Podpytaj, co jest potrzebne lub skorzystaj z naszej listy na najbardziej potrzebne akcesoria plastyczne. Nawet jeśli dziecko nie wykorzysta ich w przedszkolu, możecie zrobić z nich użytek w domu. Ciekawe prace plastyczne dla dzieci to świetny pomysł na kreatywne spędzenie weekendu! A co powiesz na warsztaty diy dla dzieci? Mali majsterkowicze będą zachwyceni!
Do podstawowych produktów plastycznych, których dzieci używają w przedszkolu, należą rzeczy do rysowania i malowania, takie jak kredki, farby plakatowe, bloki (techniczny i rysunkowy), a także przybory, które przydadzą się podczas prac kreatywnych. Do tej drugiej kategorii należy plastelina, klej w sztyfcie oraz nożyczki. Nie zapomnij także o teczce w formacie A4, do której maluch włoży swoje prace plastyczne – i będzie mógł pochwalić się nimi w domu!
Zachęcaj swoje dziecko do kreatywnych działań. A najlepiej… pokaż mu dobry przykład! Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak zrobić domek na drzewie!
Wyprawka do przedszkola – checklista do wydrukowania
By ułatwić Ci kompletowanie wszystkich niezbędbych materiałów do wyprawki, stworzyliśmy checklistę, którą możesz pobrać i wydrukować. Wystarczy kliknąć na nią prawym klawiszem myszy i zachować na Twoim komputerze.

Wyprawka do przedszkola dla starszaka
Jeśli Twoje dziecko nie chodziło do młodszych grup, zgodnie z prawem w wieku 6 lat musi pójść na rok do przedszkola. Chociaż dzieci w tym wieku są już dużo bardziej samodzielne, to wyprawka dla starszaków nie różni się zbytnio od tej, która przeznaczona jest dla maluchów. Z jednym wyjątkiem – starszaki nie potrzebują już piżamy ani kołdry, ponieważ w starszych grupach nie ma leżakowania.
Dodatki do wyprawki


Pamiętasz, jak pakujesz się na wakacje z dziećmi? Zawsze zabierasz dla Twojego dziecka coś, co przypomni mu o domu i uspokoi w nerwowych momentach. To samo zrób w przypadku wyprawki do przedszkola! Może to być np. ulubiona maskotka, książka lub kocyk, które dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób maluch przełamie nieśmiałość i chętniej włączy się do zabawy z dziećmi. Pójście do przedszkola możecie także uczcić kupnem nowego pluszaka. Niech będzie symbolem nowego etapu w życiu malucha! Warto pamiętać, że niektóre przedszkola nie pozwalają na przynoszenie osobistych zabawek. Nie zapomnij dopytać o to wychowawczyni!
Jak oznaczyć rzeczy dziecka w przedszkolu?
Zadbaj o to, żeby wyprawka do przedszkola szybko się nie pogubiła. Podpowiadamy – ten punkt możesz przemienić w świetną zabawę! Przygotujcie kolorowy, wodoodporny marker i wspólnie wybierzcie symbol, którym oznaczycie wyprawkę. Może to być owoc lub prosty kształt – pozwól dziecku oznaczyć nim swoje rzeczy, a oprócz tego napisz na wewnętrznych metkach ubrań imię i nazwisko malucha. Buty możesz oznaczyć na podeszwie. To dobry pretekst, żeby zastanowić się, jak rozmawiać z dzieckiem – i zmierzyć się z tematami takimi jak własność, dzielenie się z innymi i odpowiedzialność.
Pierwsze tygodnie w przedszkolu: reakcja dziecka


Ciężko przewidzieć, jak pójście do przedszkola wpłynie na Twoje dziecko. Czy będzie podekscytowane nowymi przyjaźniami czy też nieznana sytuacja będzie dla niego źródłem stresów? Uważnie obserwuj malucha i zachęcaj go do rozmowy – niech dzieli się z Tobą tym, co podobało mu się w przedszkolu i co danego dnia go zasmuciło.
Zastanów się także, jak zachęcić dziecko do nauki. Spraw, by edukacja była połączona z zabawą – pomogą Ci w tym filmy i książki. Jeśli maluch boi się pierwszego dnia w przedszkolu, wspólnie przeczytajcie najlepsze bajki, które poruszają ten problem. Do pójścia do przedszkola możecie także przygotowywać… ulubioną maskotkę dziecka. W ten sposób maluch poczuje się w tym temacie przewodnikiem i doda mu to odwagi. Przede wszystkim jako rodzic możesz zadbać o integrację nowych znajomych Twojego dziecka – wypraw przyjęcie lub urodziny dla dzieci z przedszkola. Będzie to także doskonała okazja, żeby poznać ich rodziców. W czasie kiedy dzieci będą się bawić, możesz zaprosić dorosłych na kawę.
Wyprawka do przedszkola gotowa? Z naszym poradnikiem znalazło się w niej wszystko, co najważniejsze, a Ty i Twoje dziecko możecie cieszyć się nowym etapem życia. Daj się zainspirować Westwing również podczas urządzania Twojego wnętrza i zrób to jak prawdziwy profesjonalista!