Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Krzesło w stylu Arne Jacobsena

Arne Jacobsen był jednym z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. To być może jednak złe określenie – szczególnie z racji tego, że sam artysta słowa „projektant” nie lubił i nie używał. Sam nazywał się po prostu architektem, ale według nas odpowiedni przydomek to tylko: duński mistrz modernizmu! Jego krzesła, fotele, zastawa stołowa czy lampy należą do klasyki designu. Proste, uniwersalne meble i przedmioty codziennego użytku do dziś nie przestają inspirować twórców na całym świecie, a dla wielbicieli stylu skandynawskiego są spełnieniem marzeń. Poznajcie Arne Jacobsena!

Najważniejsze są proporcje. To proporcje odpowiadają za klasyczne piękno greckich świątyń. 

Arne Jabocsen

Kim był Arne Jacobsen?

Arne Jacobsen urodził się w 1902 roku w Kopenhadze. W młodości marzył o zostaniu malarzem, jego ojciec przekonał go jednak do wybrania bezpieczniejszej kariery architekta. Po krótkim okresie pracy w warsztacie kamieniarskim w Niemczech udało mu się dostać na wydział architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował tam w latach 1924-1927.

W 1930 roku architekt założył w Kopenhadze własne biuro, za którego sterami zrealizował wiele prestiżowych projektów – między innymi niezwykle nowoczesny, wyprzedzający swoje czasy kompleks budynków w miejscowości wypoczynkowej Klampenborg.

Niestety, w latach 40. XX wieku, z racji swojego żydowskiego pochodzenia w dramatycznych warunkach – za pomocą łódki wiosłowej – musiał uciekać z ojczystego kraju. Udało mu się przeżyć wojnę, a jego pomysły i rozwiązania pomogły odbudować zniszczoną przez II Wojnę Światową Danię. W latach 50. cieszył się już niesłabnącym uznaniem najważniejszego duńskiego projektanta, a jego meble i przedmioty codziennego użytku stały się prawdziwą designerską legendą. Arne Jacobsen zmarł nagle 24 marca 1971 roku w Kopenhadze. 

Inspiracje stylu Jacobsena

Każdy z wielkich mistrzów skądś czerpie swoje inspiracje. Dla naszego dzisiejszego bohatera to czas studiów był czasem podróży, podczas których poznać mógł pomysły z całej niemalże Europy. Arne Jacobsen odwiedził między innymi Francję, gdzie miał okazję zetknąć się z pracami Le Corbusiera czy Niemcy, gdzie poznał dokonania Miesa van der Rohe i Waltera Gropiusa. To właśnie Ci modernistyczni architekci wywarli wielki wpływ na jego późniejsze projekty

Duński projektant wytworzył swój wyjątkowy, niepowtarzalny styl. Stał się prawdziwym architektem przyszłości, a jego dzieła często wyprzedzały swój czas, spotykając się z niezrozumieniem krytyków. Teraz wiemy, że odbiegał o całe lata świetlne od swojej konkurencji, jednak ówcześnie wzbudzał niemałe kontrowersje.

Nie ma wątpliwości, że styl Jacobsena pełnymi garściami czerpie z modernizmu. To zachowawczość, prosta forma połączona z najnowszymi technologiami. Jego budynki wpatrzone są w przyszłość, zamiast zwracać się do przeszłości. Jego minimalizm, surowość i prostota połączona z funkcjonalnością z czymś Ci się kojarzy? Tak, projekty Arne Jacobsena uznaje się za podwaliny tak popularnego dzisiaj stylu skandynawskiego!

Arne Jacobsen: najważniejsze projekty architektoniczne

Dom przyszłości – House of Future

Po ukończeniu studiów, w 1929 roku, Jacobsen wygrał wspólnie z Flemmingiem Lassenem konkurs Duńskiego Stowarzyszenia Architektów na projekt „Domu przyszłości”. Projekt został zrealizowany w skali 1:1 podczas wystawy w Forum Kopenhaskim. Był to niezwykle nowoczesny budynek o kształcie spirali ze stali i szkła. Wyposażony w wiele zautomatyzowanych udogodnień, a nawet w lądowisko dla helikopterów (warto mieć w pamięci rok, w którym budynek powstawał!) oraz okna opuszczane tak, jak te samochodowe.

Rothenborg House

To projekt prywatnego domu w Klampenborg na północ od Kopenhagi, zaprojektowany na specjalne zamówienia prawnika Maxa Rothenborga. Podobnie jak większość dzieł Jacobsena, jest produktem kompletnym. Podczas jego tworzenia autor zwracał uwagę nie tylko na sam budynek, ale także na jego wnętrze i wyposażenie. Projekt przykuł uwagę prasy, która porównywała go z dziełami samego Le Corbusiera. Nowoczesny wygląd miesza się z elementami tradycyjnymi. Inaczej niż w większości projektów architekta, wykonany jest z cegły, a nie z żelbetu. Obecnie rezydencja przeszła szereg przebudów, przez co odbiega od swojego pierwotnego kształtu.

Plaża Bellevue

Plaża w wypoczynkowym kompleksie w Klampenborg to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miejsc w całej Danii! Arne Jacobsen z pewnością miał w tym swój wkład – kompleksowo zaprojektował przestrzeń, która przeszła do historii rekreacyjnego designu. W całym kompleksie z pewnością najbardziej charakterystyczne są wieże ratownicze w niebieskie paski, kojarzące się niemalże z filmami animowanymi. Każdy obiekt na plaży wyszedł spod jego pióra – nawet kioski z biletami, kabiny kąpielowe czy… uniformy dla personelu!

SAS Royal Hotel

Ten zabytkowy hotel zaprojektowany dla sieci linii lotniczych Scandinavian Airlines to swojego czasu największy hotel w Danii i pierwszy wieżowiec w Kopenhadze! Otwarta przez samego króla w 1960 roku budowla została całkowicie zaprojektowana przez Jacobsena. Mówiąc całkowicie, mamy to na myśli – stworzył on wszystkie jej elementy, od fasady, aż po specjalne komplety sztućców. W całym projekcie dominują odcienie zieleni, a niektóre projekty mebli, oświetlenia czy tekstyliów trafiły do masowej produkcji i zostały klasykami wzornictwa, wystawianymi w muzeach na całym świecie. Inne pozostały unikatami, spotykanymi jedynie w tym niezwykłym hotelu. Wrażenie lekkości budynku emanuje z jego inspirowanej manhattańskim Lever House formy z dwupiętrową podstawą podtrzymującą jego wyniosłą wieżę. Mało? Projekt tak inspirował twórców różnorodnych dziedzin, że pod koniec lat 60. Stanley Kubrick zdecydował się nakręcić tam fragmenty swojego legendarnego filmu „2001: Odyseja kosmiczna”!

Ratusz miejski w Arhus

Mimo tego, że budynek oddano do użytku w 1942 roku, do dzisiaj wzbudza wielkie emocje. Wnętrze wykonane z lśniącej miedzi bywa przez swoich krytyków nazywane „złotą klatką”. Inni zaś zachwycają się jego prostą formą i minimalistyczną bryłą. Trzy główne, ułożone asymetrycznie bloki ozdobione są czarno-białą, włoską mozaiką podłogową, płynnie łączącą się z drewnianą jodełką. Wszystko kompletuje przewijająca się przez cały projekt, połyskująca na złoto miedź. Wykonane są z niej poidełka, balustrady czy popielniczki w windach. 

Poznaj innych architektów i projektantów, którzy na zawsze zapisali się na kartach architektury. Są nimi między innymi:

Projekty nieskończone

Niestety, Arne Jacobsen zmarł niespodziewanie w 1971 roku. Jak to zwykle w historii wielkich mistrzów bywa, pozostawił w trakcie realizacji kilka dużych projektów. Obejmowały one między innymi:

  • nowy ratusz w niemieckiej Moguncji i w Castrop-Rauxel,
  • Duński Bank Narodowy czy
  • Ambasadę Królestwa Danii w Londynie.

Niestety, w zastępstwie Jacobsena projekty te zostały zrealizowane przez Dissing + Weitling, firmę założoną przez jego byłych kluczowych pracowników: Hansa Dissinga i Otto Weitlinga.

Arne Jacobsen i jego użytkowy design w projektach

Większość mebli zaprojektowanych przez Arne Jacobsena pochodzi z lat pięćdziesiątych i stanowi część wyposażenia jego budynków. Ogromny wpływ na te projekty wywarła twórczość Charlesa i Ray Eamesów i innych amerykańskich designerów. Krzesła, sofy, lampy i inne przedmioty szybko zaczęły funkcjonować niezależnie od projektów architektonicznych Jacobsena i stały się jednymi z symboli XX-wiecznego designu. Oto najważniejsze z nich!

Krzesło „Mrówka” (1951)

Zostało zaprojektowane jako element wyposażenia stołówki w rozbudowanej przez Jacobsena fabryce środków farmaceutycznych Novo. Inspiracją do powstania tego projektu było krzesło „LCW” Charlesa i Ray Eamesów, które podobno stało w pracowni duńskiego architekta. Wykonane z forniru i oparte na trzech nogach krzesło zawdzięcza swoją nazwę formę, która ma naśladować tułów mrówki.

Krzesła z serii „7” (1955)

To prawdopodobnie najczęściej naśladowany projekt mebla ostatniego stulecia. Wykonane ze sklejki, wyprofilowane siedzisko opiera się na czterech chromowanych nóżkach. Mebel ten stał się szczególnie popularny, gdy w 1963 roku Lewis Morley sfotografował na nim nagą modelkę Christine Keeler. Poza, w której Keeler siedzi na krześle, była wielokrotnie naśladowana, a samo zdjęcie stało się równie rozpoznawalne jak krzesło Jacobsena.

Sztućce do hotelu SAS Royal (1957)

To minimalistyczny zestaw sztućców z matowej stali. Podobnie jak wnętrza hotelu SAS, również sztućce trafiły na plan filmu „2001: Odyseja Kosmiczna” w reżyserii Stanleya Kubricka.

Fotel „Jajo” (1958)

Został zaprojektowany do lobby hotelu SAS Royal – organiczny kształt mebla miał kontrastować z ostrymi kątami budynku. Tapicerowany obrotowy fotel do dziś można zobaczyć w wielu programach telewizyjnych, biurach i modnych mieszkaniach. Często towarzyszy mu podnóżek.

Fotel „Łabędź” (1958)

Również należał do wyposażenia lobby hotelu SAS Royal. Nieco mniej masywny niż „Jajo”, „Łabędź” składa się ze skórzanego siedziska i obrotowej podstawy. Jacobsen zaprojektował do hotelu również sofę „Łabędź”.

Lampy „AJ” (1960)

To seria lamp zaprojektowanych do hotelu SAS Royal. Dominuje w ich wykonaniu stal nierdzewna. Lampy stojące i stołowe oraz kinkiety posiadają ruchowe abażury, które pozwalają na dowolne regulowanie kierunku światła. Wyprodukowała je firma Louis Poulsen.

Zastawa stołowa i zestaw koktajlowy „Cylinda Line” (1964)

Zostały zaprojektowane dla firmy Stelton, założonej przez Petera Holmbla, przybranego syna Jacobsena. Wszystkie elementy zestawów wykonane są w całości ze stali nierdzewnej i mają formę cylindrów. Projekt początkowo nie cieszył się popularnością wśród klientów Steltona, z czasem doczekał się jednak wielu nagród, między innymi od Duńskiego Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego oraz Amerykańskiego Instytutu Projektów Przemysłowych.

Arne Jacobsen to jeden z wielkich mistrzów designu, niezwykle ważny z perspektywy dzisiejszych trendów aranżacyjnych. To on rzucił podwaliny pod tak uwielbiany przez nas styl skandynawski. Jeśli interesują Cię figury pozostałych architektonicznych mistrzów i chcesz pozostać na bieżąco z najświeższymi wieściami z świata wnętrz, koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie. Do zobaczenia!