Zdjęcie kamionkowej zastawy stołowej

Kamionka wraca do łask. Ceramiczne naczynia sprawdzą się zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w tych urządzonych w stylu rustykalnym. Wprowadzają dużo uroku i na stole świetnie komponują się z naturalnymi dekoracjami: linianymi serwetkami lub świeżymi kwiatami. Dowiedz się, jaka jest ich historia i poznaj marki tworzące najmodniejsze naczynia z kamionki.

Tradycyjny proces wypalania

Kamionka została wynaleziona w Anglii już w XVIII wieku i stała się tanią alternatywą dla porcelany. Dziś jest szczególnie popularna ze względu na swój naturalny wygląd. Ale czym dokładnie jest kamionka? To grupa wyrobów ceramicznych, które składają się głównie z gliny, kwarcu lub minerałów, takich jak kalcyt. W procesie odlewania w wysokich temperaturach powstają z nich naczynia i przedmioty dekoracyjne, takie jak wazony, donice i miski. Jest bardziej trwała niż glina ze względu na wysokie temperatury podczas procesu wypalania, jest także mniej przezroczysta niż porcelana. Posiada charakterystyczny, naturalny wygląd. Ponieważ w stanie początkowym nie jest wodoodporna, wyroby ceramiczne są często szkliwione. Dzięki temu zyskują dodatkowe właściwości.

Półka z kamionkowym wazonem i innymi dekoracjami.

Ceramika na stół i nie tylko

Wyroby z kamionki szkliwionej są idealne do codziennego użytku, ponieważ są trwałe, wodoodporne i łatwe w pielęgnacji. Ale naczynia tego rodzaju mogą również wyglądać bardzo elegancko, co potwierdzają produkty wielu firm, na przykład duńskiej marki Bitz. Talerze i miski z ciemno szkliwionej kamionki o prostym designie sprawdzą się nawet w najmodniejszych restauracjach! Na WestwingNow znajdziesz niezwykłe kamionkowe produkty, wśród nich wazony oraz wiele innych przedmiotów dekoracyjnych, które inspirują swoim naturalnym urokiem.

Naturalne akcenty dla miłej atmosfery

Z natury kamionka ma szary lub brązowy kolor. Jednak dzięki szkliwieniu możliwe są także niezliczone kombinacje kolorystyczne na przykład pastelowe odcienie. Kamionka może posiadać zarówno jednolity kolor jak i ekscytujący gradient z naturalnym ziarnem. Ten nierównomierny motyw idealnie nadaje się do modnego stylu vintage. Uwielbiamy także eleganckie warianty w ciemnoniebieskich lub antracytowych odcieniach. Naczynia kamionkowe z romantycznymi motywami, takimi jak kwiaty, nadają stołowi uroczy wiejski styl. To właśnie ten daleki od ideału, naturalny wygląd sprawia, że ​​wyroby ceramiczne są świetnym, wyborem do każdego wnętrza. Kamionkowe naczynia w dyskretnych kolorach, takich jak beż lub delikatna zieleń, idealnie pasują do prostych aranżacji opartych na naturalności. Oprócz talerzy i filiżanek, z gliny wykonuje się także wazony. Piękne akcesoria produkuje na przykład marka Broste Copenhagen. Sprawdź jednak, czy wyroby z kamionki są szkliwione. Jeśli nie, oznacza to, że nie są wodoodporne. W tego typu wazonach najlepiej jest umieszczać suche rośliny lub sztuczne kwiaty ozdobne.

Kamionkowe wyroby ze względu na swój naturalny urok wprowadzą dobry nastrój do każdego wnętrza!