Konsola ze ścianą lastriko w tle

Lastriko, znane również jako terrazzo, to kamienny materiał budowlany w kolorowe wzory przypominające plamki wraca do łask! Mimo, że posadzki tego typu mają długowieczną tradycję, te solidne i wytrzymałe podłogi ostatnio bardzo zyskały na popularności. Lastriko z zapomnianego materiału, staje się ponownie trendem i inspiracją! Doskonale prezentuje się nie tylko na posadzkach eleganckich klatek schodowych, jak często można go zobaczyć we Włoszech. Sprawdzi się równie dobrze na przedmiotach dekoracyjne oraz akcesoriach domowych. Dowiesz się, czym jest ten wyjątkowy materiał oraz jak wykorzystać go we wnętrzach jako posadzkę, wzór tapety oraz dekoracje!

Co to właściwie jest lastriko?

Słowo lastriko pochodzi z języka włoskiego i oznacza pokrycie podłogowe, które charakteryzuje się brakiem fug. Ten materiał składa się z wielu małych kamieni, zazwyczaj w różnych kolorach. W przeciwieństwie do mozaiki, lastriko nie ma przedstawia żadnych kształtów ani wzorów – kamienie wyglądają, jakby były losowo wymieszane. 

Jak powstaje lastriko?

Lastriko w swojej tradycyjnej formie jest rodzajem betonowego podłoża, które jest produkowane w postaci mokrej i składa się ze spoiwa, czyli cementu oraz kolorowych kruszyw marmuru, wapienia lub dolomitu. W rezultacie uzyskuje się duże płyty, które układa się bez użycia fug. Może on równie dobrze składać się z twardszych materiałów, takich jak odłamki granitu lub żwir rzeczny. Tego typu produkt stosuje się w przypadku bardziej wymagających podłoży. 

Po wyschnięciu tzw. jastrychu, rozpoczyna się szlifowanie i polerowanie podłogi. Dopiero na tym etapie lastriko uzyskuje swój typowy wygląd, a dodanie do mieszanki kolorowe kruszywa zaczynają nabierać charakterystycznego koloru. W ten sposób, każda płyta wygląda naprawdę unikatowo. Z uwagi na dość skomplikowany proces produkcji, ten materiał budowlany jest stosunkowo drogi. Jednak ta inwestycja niezaprzeczalnie się opłaca! Wybierając lastriko do swojego domu uzyskasz nie tylko stylowy wygląd, zgodny z najnowszymi trendami wyposażenia wnętrz, lecz również trwałą i wytrzymałą podłogę, która prezentuje się świetnie nawet wraz z upływem czasu!

Ciekawostka: tradycyjna posadzka tego typu nosi we Włoszech specjalną nazwę: „terrazzo alla veneziana”.

Podłoga terrazzo – zacznijmy od początku

Podłoga lastriko ma swoje korzenie już w czasach starożytnych. Wówczas wykonywano ją przy użyciu mieszanki wapna oraz zaprawy wapiennej. W szczególności w starożytnym Rzymie używano tego materiału do dekoracji okazałych budynków. Jednak dopiero renesans można określić mianem okresu prawdziwego jego rozkwitu. Ten trend dominował we Włoszech – zdobił głównie rzymskie wille oraz prywatne posiadłości położone w Wenecji. Dzięki wykorzystaniu lastriko przy ozdabianiu budynków użyteczności publicznej, ten materiał zyskał popularność również w całej Europie Środkowej

Zbliżenie na podłogę na tarasie wykonaną z lastriko, na której są ustawione krzesła

Wytrzymała i trwała podłoga lastriko, choć znana głównie z elewacji budynków użyteczności państwowej, wraca do łask! Ten trend, z uwagi na wysoką trwałość materiału, był również wykorzystywany w prywatnych budynkach mieszkalnych. Zdobił głównie schody, wejścia do domów, kuchnie oraz łazienki. W drugiej połowie XX wieku, podłogi wykonane z tego materiału coraz częściej zastępowano tańszymi wykładzinami, takimi jak PCV lub płytkami z tym motywem. Jednak w ostatnich latach lastriko ponownie stało się modne. Nie tylko jako materiał wykończeniowy do podłóg, ale również jako wzór tapet, mebli czy dekoracji! Ale o nich przeczytasz w dalszej części artykułu.

Główne zalety posadzek lastriko:

 • Po pierwsze: Współcześnie, ten materiał oferuje naprawdę szeroki zakres możliwości, jeśli chodzi o design. Poza oryginalnym matowym wykończeniem, równie trendy są posadzki o wysokim połysku, piaskowane lub młotkowane.
 • Po drugie: Posadzki tego typu są trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu, ten wysokiej jakości materiał wykorzystuje się w budynkach użyteczności publicznej
 • Po trzecie: Ślady użytkowania i zniszczenia na posadzce można łatwo naprawić poprzez ponowne szlifowanie i polerowanie. 
 • Po czwarte: Każda płyta jest unikatowa ze względu na charakterystyczną metodę produkcji. Jeśli przywiązujesz wagę do luksusu i oryginalności w aranżacji wnętrza swojego domu, lastriko to strzał w dziesiątkę!

Tapety z motywem lastriko

Osoby, które zakochały się w posadzce z lastriko, będą zachwycone również ścianami ozdobionymi tym efektownym materiałem. W mgnieniu oka uzyskasz nietuzinkowy wygląd tego materiału budowlanego, wykorzystując tapetę z motywem lastriko. W ten sposób z łatwością rozjaśnisz całe pomieszczenie.

Tapeta z motywem lastriko z półłką z dekoracjami

Tapety z motywem lastriko są znajdziesz w różnych wzorach i kolorach: od naturalnych odcieni, aż po kolorowe wersje w żółtych, różowych i zielonych barwach. Możesz nimi rónież zastąpić nadruk fotograficzny lub wzór graficzny na ścianie tapetą z motywem tego materiału. W ten sposób wnętrze Twojego domu będzie zgodne z najnowszymi trendami!  

Takie tapety wyglądają szczególnie dobrze w zestawieniu z monochromatycznymi meblami w różnych kolorach drewna. Polecamy użycie neutralnego odcienia tapety w połączeniu z monochromatycznymi barwami mebli. W ten sposób, we wnętrzu Twojego domu, z łatwością uzyskasz nowoczesny i harmonijny efekt.

Akcesoria domowe i meble z motywem lastriko

W międzyczasie, motyw lastriko przestał zdobić wyłącznie włoskie posadzki. Coraz bardziej modne stały się meble oraz akcesoria do domu z tym motywem. Już w latach 80. ubiegłego wieku, projektanci wnętrz, zamiast odłamków kamieni, zaczęli wykorzystywać szkło, aby uzyskać wygląd zbliżony do lastriko. Najnowsze trendy wyposażenia wnętrz skupiają się również na stołach i meblach zdobionych tym motywem. 

Miłośnicy designu używają tego motywu nie tylko w przypadku mebli wypoczynkowych, ale również przy projektowaniu kuchni oraz łazienek. 

Możesz też wybrać elementy dekoracyjne z motywem lastriko. Świetnie sprawdzą się wazony lub zastawa stołowa z tym motywem w zestawieniu z neutralnymi barwami. Ale co więcej, ten wzór spotkasz również na dekoracyjnych poduszkasz oraz pościeli. Będą one dobrze wyglądać w nowoczesnym salonie i sypialni.

Marzysz o podłożu z motywem terazzo, ale nie jesteś pewnien, czy się ona sprawdzi w Twoim wnętrzu? A co powiesz na jasny dywan z motywem lastriko? W szczególności, sprawdzi się on w jasnych wnętrzach, urządzonych na styl boho lub etno!

Salon boho z beżową sofą, pomarańczowym sotelem, drewnianym stolikiem i dywanem z motywm terazzo

Sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie innych, modnych materiałów we wnętrzach:

Chciałbyś samodzielnie stworzyć akcesoria do domu z tym motywem? Podpowiadamy, co należy zrobić, aby osiągnąć ten wzór. 

Zrób to sam: akcesoria do domu z motywem terrazzo

 1. Przygotuj glinę polimerową w białym kolorze. Zagnieć ją i rozwałkuj do pożądanego rozmiaru, wykorzystując w tym celu pręt akrylowy.
 2. Przygotuj kolorową glinę polimerową. Rozwałkuj ją na płasko i potnij na małe kawałki.
 3. Rozłóż równomiernie kolorowe kawałki gliny polimerowej na białej masie i ponownie rozwałkuj całość przy użyciu akrylowego pręta. Dopilnuj, aby kolorowe części nie odstawały.
 4. Teraz możesz owinąć przygotowaną masę lastriko wokół szła i dopasować rozmiar.
 5. Na koniec wygładź całość przy użyciu palców.
 6. Nagrzej piekarnik do temperatury 110 °C. Piecz przez 30 minut.

Twoje małe dzieło sztuki jest już gotowe!

Jak wyczyścić lastriko? Wskazówki i porady

Jest to niewątpliwie łatwy w utrzymaniu materiał. Sprawdź nasze porady, jak o nie dbać.

 • Czyszczenie. Przy użyciu wody i środka czyszczącego, w mgnieniu oka wyczyścisz posadzkę i pozbędziesz się widocznych zabrudzeń.
 • Odświeżenie. Jeśli jednak po latach użytkowania lastriko wygląda na zużyte, z łatwością możesz je odnowić. Ponownie wyszlifuj wierzchnią warstwę i wypoleruj powierzchnię. Pamiętaj jednak, że ten sposób sprawdzi się wyłącznie, jeśli Twoje lastriko zostało wyprodukowane przy użyciu mokrego jastrychu, a nie płytek ani płyt podłogowych. 

Poszukaj pięknych przedmiotów z lastriko na Westwing. Zarejestruj się, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz swój piękny dom!