Szary wazon z obramowaniem ze szczotkowanego złotego metalu obok szklanych wazonów i świeczników

Szczotkowany metal podbija obecnie wnętrza wielu miłośników dobrego designu jako nowy trend. Niezależnie od tego, czy jest to miedź, chrom, stal nierdzewna czy aluminium: każdy metal może wyglądać inaczej dzięki specjalnemu uszlachetnieniu powierzchni. Podczas gdy polerowane metale bardzo błyszczą, szczotkowany metal jest bardziej subtelny. Od etapu produkcji aż po etap aranżacji wnętrza — dzięki WestwingNow dowiesz się więcej o tym materiale.

Jak powstaje szczotkowany metal?

Akcesoria barowe ze szczotkowanego metalu

Jaka jest różnica między szczotkowanym metalem a polerowanymi lub szlifowanymi powierzchniami? Szczotkowana stal nierdzewna lub aluminium mają ziarnistą powierzchnię i są chropowate w dotyku. Szczotkowanie metalu powoduje liczne, bardzo drobne wgłębienia, co nadaje mu charakterystyczny wygląd.

Wykończenie powierzchni powoduje rozbicie światła, dlatego szczotkowany metal wydaje się mniej błyszczący niż jego wersje polerowane lub szlifowane. Przypomina metal malowany proszkowo, chociaż proces produkcji jest inny. Matowy efekt jest subtelny i elegancki, dlatego można go łączyć z wieloma różnymi aranżacjami.

Cechy szczotkowanego metalu:

 • Fakt 1: Szczotkowany metal ma matowy wygląd i jest mniej błyszczący niż metal polerowany.
 • Fakt 2: Charakterystyczne wykończenie wynika z obróbki powierzchni metalu.
 • Fakt 3: Do szczotkowania metalu potrzebujesz specjalnych szczotek metalowych.
 • Fakt 4: Stal nierdzewna powinna być szczotkowana i obrabiana pod umiarkowanym ciśnieniem, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

Szczotkowane powierzchnie metalowe do Twojego wnętrza

Metal jest stosowany we wnętrzach z wielu powodów, ale to jego szczególny wygląd ma kluczowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz nowoczesną miedź, luksusowe złoto czy chłodny chrom, każdy metal będzie pasował do innej aranżacji. Ponadto meble i przedmioty dekoracyjne wykonane z metalu nie tylko modnie się prezentują, ale są również wyjątkowo wytrzymałe i trwałe, dlatego można je stosować w dowolnym miejscu.

Nawet w łazience, na tarasie lub w ogrodzie można bez problemu wykorzystać szczotkowaną stal nierdzewną. Materiał nie rdzewieje, a zatem jest odporny na warunki atmosferyczne. Wiele pozytywnych właściwości powoduje, że szczotkowany metal jest stosowany w wielu obszarach domu. Rozróżniamy dwie kategorie szczotkowanego metalu we wnętrzach.

Meble ze szczotkowanego metalu

Pozytywne właściwości szczotkowanego metalu sprawiają, że ten materiał może być wykorzystany w procesie tworzenia mebli. Zamiast polegać na klasycznym drewnie, odkryj szeroki wybór półek, kredensów, stolików pomocniczych, taboretów i krzeseł wykonanych ze szczotkowanego metalu. Możesz wybierać między różnymi metalami. Na przykład detale mebli tapicerowanych wykonane są ze złota, a sofy i fotele lśnią dzięki ekstrawaganckim wstawkom z miedzi. W kuchni nie może z kolei zabraknąć srebrnych elementów ze stali nierdzewnej.

Ozdoby ze szczotkowanego metalu

Również w dziedzinie dekoracji polegamy na niezwykłym efekcie szczotkowanego metalu. Uszlachetnia on takie ozdoby jak świeczniki, ramki do zdjęć, lustra lub tace. Szczotkowane aluminium nadaje się szczególnie do małych figurek dekoracyjnych. Również praktyczne akcesoria, takie jak wieszaki na ubrania lub tablica na klucze w korytarzu, mogą być wykonane ze szczotkowanego metalu — w ten sposób przyciągną wzrok.

Pielęgnacja szczotkowanego metalu

Aby cieszyć się meblami ze szczotkowanego metalu przez długi czas, podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zalecamy użycie specjalnego środka czyszczącego, ale także płyny alkaliczne są odpowiednie dla zanieczyszczeń i można zrobic je samodzielnie niewielkim kosztem. Pokażemy Ci, jak łatwo czyścić szczotkowany metal za pomocą domowego środka.

Jak prawidłowo czyścić szczotkowany metal:

 1. Krok

  Rozcieńcz jedną część sody trzema lub czterema częściami wody i wymieszaj całość.
 2. Krok

  Rozprowadź pastę sodową na stali nierdzewnej za pomocą pędzla. Uważaj, aby nie nakładać pasty w poprzek.
 3. Krok

  W zależności od stopnia zabrudzenia pozostaw mieszankę sodową na kilka minut.
 4. Krok

  Umyj szczotkowany metal czystą wodą, aż ślady zabrudzeń przestaną być widoczne.
 5. Krok

  Osusz metal delikatną ściereczką. To ważny krok ponieważ w przeciwnym razie drobne włókna włóknistej ściereczki mogą osiadać we wgłębieniach szczotkowanego metalu.

Szczotkowany metal w industrialnym wnętrzu

W stylu industrialnym surowy wygląd spotyka się z przytulnością: wnętrza pierwotnie przeznaczone dla ubogich artystów teraz są prawdziwym trendem! Szczególnie ważne dla spójnego wyglądu całości są właśnie meble ze szczotkowanego metalu.

Przede wszystkim nie można zapomnieć o stołach, krzesłach, półkach i lampach o przemysłowym wyglądzie. Większość mebli ze szczotkowanego metalu jest w kolorze srebrnym lub czarnym, ale warto dodać również elementy w złocie lub miedzi.

Aby wnętrze było przytulne, zalecamy połączenie ciepłych materiałów, takich jak drewno, futro lub aksamit, z metalowymi meblami. Na industrialnym krześle futro wygląda dekoracyjnie i przytulnie. Z drugiej strony miękką aksamitną sofę można połączyć z metalowym stolikiem i dużą loftową lampą podłogową.

Odważna mieszanka różnych materiałów tworzy ciekawy kontrast, który zapewnia zrównoważoną atmosferę w każdym pomieszczeniu. Wypróbuj, a będziesz zaskoczony, jak zmieni się Twój wystrój dzięki kilku wybranym elementom!

Meble ze szczotkowanego metalu w stylu industrialnym charakteryzują ślady zużycia, niewielkie pęknięcia, a także nierówności — podkreśla to ich autentyczny wygląd i sprawia, że ​​wyglądają niepowtarzalnie.

Zainspiruj się produktami ze szczotkowanego metalu z oferty WestwingNow i wprowadź je do swojego wnętrza!