poduszki w sypialni w jesiennych barwach z wzorem tartan

Światy mody i wystroju wnętrz są ze sobą nierozerwalnie związane, często posiłkując się tymi samymi motywami czy wzorami. Nie inaczej jest w przypadku tartanu klanowego, znanego szerzej pod nazwą szkockiej kraty. To wzór, który świetnie sprawdza się zarówno w marynarkach, jak i w najmodniejszych wnętrzach – nie tylko od święta i gdy za oknem mróz. Oto tartan, jakiego nie znacie!

Czym jest tartan?

Zacznijmy od podstaw, czyli od poznania naszego dzisiejszego bohatera. Tartan jest charakterystyczną, wełnianą tkaniną o bardzo rozpoznawalnym wzorze: symetrycznej, kolorowej kracie złożonej z pasów przebiegających tak samo wzdłuż osnowy i wątku, przypominającej szachownicę. Cóż, tak przynajmniej odbywało się to w klasycznej, szkockiej, klanowej kracie, która determinowała przynależność do jednej z wielkich kaledońskich rodzin. Dzisiaj staliśmy się jednak bardziej liberalni – swobodnie stosuje się różnego rodzaju kraty: jedne wąskie, inne szerokie, małe czy duże. Kolorowe i monochromatyczne czy nawet… niesymetryczne! Wybór jest ogromny, więc łatwo znaleźć coś na każdą okazję. 

Co właściwie znaczy tartan? Kiedyś termin ten przypisany był po prostu do stroju, który nosili mieszkańcy gór. Prawdopodobnie jednak wywodzi się od francuskiego słowa tertaine, które oznacza po prostu mieszankę lnu i wełny, lub, jak wolą sami Szkoci – od gaelickiego tan, które oznaczało „obszar”, na którego terenie nosiło się tartan klanowy w konkretnych kolorach. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy odpowiedzi!

Szkocka krata, czyli skąd wziął się tartan?

Pochodzenie tartanu owiane jest legendą. Słynny tartanowy wzór znali już Celtowie, ale w siedemnastym i osiemnastym wieku stał się narodowym symbolem Szkocji. Materiał zaczął charakteryzować poszczególne klany szkockiej arystokracji. Kilt, czyli tradycyjna spódnica z tartanu, stał się symbolem Szkocji na równi z zamkami, dudami, whiskey i zapierającymi dech w piersiach pejzażami.

Szkocka krata w modzie

Moda, meblarstwo, rewolucje kulturalne i muzyczne w dużej mierze eksploatowały wszechstronność i elegancję tej tkaniny, wykorzystując ją w kontekstach dalekich od oryginalnego. Po drugiej wojnie światowej tartan zaczął podbijać świat mody – gwiazdy Hollywood, takie jak Audrey Hepburn i Marilyn Monroe, wybierały ubrania w szkocką kratę. W latach osiemdziesiątych tartan podbijał wybiegi, a na początku lat dziewięćdziesiątych, w erze grunge’u, był modny… bo alternatywny i zbuntowany. Dziś ważni projektanci mody, tacy jak Ralph Lauren i Vivienne Westwood, świętują powrót tartanu na znaczącą pozycję. Ten szkocki deseń często spotykamy obecnie na szalach, płaszczach czy marynarkach, na których, musimy przyznać, prezentuje się olśniewająco.

Odkryj inne modne tkaniny i materiały:

Tartan w przytulnych wnętrzach

Klasyczny wzór i roztaczane przez niego ciepło sprawia, że tartan idealnie sprawdza się w przytulnych wnętrzach. Chociaż bardzo często wykorzystuje się go w dekoracjach na Święta Bożego Narodzenia, równie pięknie prezentuje się w jesiennych aranżacjach, które wprost zapraszają na chwilę relaksu przy kubku gorącej herbaty. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu angielskim, rustykalnym czy nawet… scandi, któremu potrzeba nieco domowego ciepła. Aż słychać radosny trzask kominka! 

Tartan w aranżacjach świątecznych

Klasyczny, świąteczny tartan w czerwono-zieloną kratę znakomicie komponuje się z tradycyjnymi, bożonarodzeniowymi dodatkami. By dodać za jego pomocą nieco magii, wystarczy na ulubionym fotelu ułożyć przystrojony w niego przyjemny koc czy zaopatrzyć się w tartanową pościel. Z pewnością dobrze zaprezentuje się razem z ozdobami, które już posiadasz – błyskającymi czerwienią girlandami czy ozdobnymi, złotymi gwiazdkami. To prosty zabieg, który pozwoli jeszcze głębiej poczuć magię Świąt! Mało? Spróbuj wykorzystać go na obrusie, czy, jeśli obawiasz się zbytniej ekstrawagancji – na czarujących serwetkach. 

Tartan nie tylko na święta

Szkocka krata to wybór nie tylko na Święta! Jeśli chcesz, z powodzeniem wykorzystasz go we wnętrzach przez cały rok, na przykład w formie tapety na ścianie, dywanu czy ściereczek w kuchni. Stylowy tartan pomoże stworzyć w domu przyjazną, przytulną atmosferę. Z łatwością można go zaadaptować do pomieszczeń w wielu stylach, w zależności od potrzeby wybierając różne kolory i tekstury. Najlepiej łączyć tartan z jasnymi meblami i tkaninami tak, by uspokajały nieco te mocne barwy tkaniny. Niestety, krata potrafić być nieco kapryśna w aranżacji!

Wzór i kolory tartanu najbardziej pasować będą do domów wiejskich lub górskich, ale równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Na przykład w subtelnej, monochromatycznej kuchni świetnie sprawdzi się szkocka krata na ścianie w delikatnych odcieniach, na przykład bieli i szarości. Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza wiele zyskają również dzięki wprowadzeniu do nich subtelnej kraty o wzorze Windowpane, czyli złożonej z jednobarwnych i cienkich linii, pozostającej w pastelowych odcieniach.

Krata we wnętrzach

Poruszyliśmy już wyżej temat kraty Windowpane, zapowiadając poniekąd kolejny ważny paragraf. Szukając idealnej kraty do wnętrza, należy pamiętać, że tartan tartanowi nierówny! Bez obaw – przychodzimy w sukurs z krótką listą naszych ulubionych wzorów wykorzystywanych na szkockiej kracie. Na pewno znajdziesz taki, który dopasuje się do Twojego wnętrza!

  • Windowpane – ta zapowiedziana przez nas krata to idealnie rozwiązanie do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Zazwyczaj jest jednobarwna i poprzecinana cienkimi liniami w pastelowych kolorach, tworząc spore, delikatne kwadraty.
  • Pepitka – pod tą niepozorną nazwą kryje się niezwykle popularny wzór! Pepitka jest wyjątkowym rodzajem szkockiej kraty który jest… przekrzywiony, stając się dzięki temu ulubieńcem wielu poważanych domów mody. Zazwyczaj spotyka się ją w monochromatycznym, czarno-białym wydaniu. 
  • Vichy – kratka Vichy to prawdziwa klasyka! Ten radosny, lekki wzór przywołuje wspomnienia gorących lat 50., w czasie których był zabójczo popularny. To równomiernie rozmieszczone kwadraty o takiej samej wielkości, kontrastujące ze sobą nasyceniem swoich kolorów. Wśród barw najczęściej spotykamy niezwykle popularny dzisiaj biały błękit, czerwień (będącą puszczeniem oczka w stronę niegdysiejszych obrusów włoskich restauracji) czy minimalistyczną czerń. 

Jesteśmy pewni, że tartan już niebawem zagości w Twoim domu – niezależnie, czy na Święta Bożego Narodzenia, czy na stałe. Szkocka krata to ponadczasowy sposób na dodanie przestrzeni przytulności i interesującego akcentu. Dzierżąc w dłoni kubek gorącej herbaty i przykryty tartanowym kocem nie zapomnij jednak zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych poradników, dawek inspiracji i najlepszych ofert dla pięknego domu. A potem… możesz udać się na zasłużoną drzemkę, otulony nowym kocem! Słodkich snów!