Aranżacja wnętrz i mural w Bistro Słodowa

Połączenie nowoczesności i wrocławskiej tradycji, industrialne wnętrza wypełnione sztuką, zielenią i naturalnym światłem. Przestrzeń, która ma służyć zarówno rozwojowi lokalnych firm, jak i dostarczać wyszukaną rozrywkę i pyszne jedzenie w najpiękniejszej okolicy Wrocławia. Położona na malowniczej Wyspie Słodowej, zrewitalizowana kamienica Concordia Design to wyjątkowe miejsce, w której mieści się Słodowa Bistro. Odkryj miejsce, które integruje i aktywizuje lokalną społeczność i środowiska kreatywne Wrocławia, oraz zachwyca pysznym jedzeniem. Odwiedź je razem z nami!

Concordia Design – koncepcja

Concordia Design to miejsce, które nie sposób scharakteryzować w zaledwie kilku słowach. Jest to budynek otwarty zarówno dla mieszkańców, firm i turystów; nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm, start-upów, przestrzenią coworkingową dla freelancerów oraz otwartą strefą kulinarną i klubo-kawiarnią.

Budynek Concordia Design został zaprojektowany przez MVRDV – jedną z najbardziej uznanych pracowni na świecie. Projekt reprezentuje ciągłość tradycji oraz przyszłość. Tworzą go dwie różne, ale organicznie uzupełniające się części. Z jednej strony budynek zachował wygląd i charakter przedwojennej kamienicy, gdzie zobaczyć można jego odrestaurowaną fasadę, z jedynego ocalałego po II wojnie światowej domu na Wyspie. Z drugiej strony natomiast wita nas nowoczesna, przeszklona ściana, w której widzimy zielone wnętrze restauracji Słodowa, gdzie punktem kulminacyjnym jest największy w Europie wewnętrzny mural.

Twórcom zależało na tym, by budynek reprezentował ciągłość tradycji i jednocześnie był otwartą, patrzącą w przyszłość przestrzenią. W rezultacie powstało to szczególne miejsce, gdzie trend biofilii łączy się z przeszłością w inspirującej przestrzeni w stylu industrialnym.

Miejsce z historią: Wyspa Słodowa

Wyspa Słodowa to wyjątkowe miejsce, kojarząca się nie tylko mieszkańcom jako miejsce wolności i nieskrępowania. Położone w sercu miasta, na archipelagu wysp na Odrze, którego historia sięga wczesnego średniowiecza, miejsce to należało niegdyś do zakonu klarysek. Kiedy w XVIII wieku włączono wyspę w obręb miasta, szybko stało się ono jednym z najpopularniejszych miejsc do spotkań i odpoczynku mieszkańców Wrocławia. Trwało to do II wojny światowej, kiedy to prawie wszystkie budynki na wyspie zostały zniszczone.

Po wojnie zaczęto jej powolną odbudowę, dzięki której teraz wyspa odzyskała rangę jednego z najbardziej ulubionych miejsc we Wrocławiu. Wiosną piknikują tu studenci, a latem lokalni mieszkańcy i turyści ściągają na ciekawe wydarzenia artystyczne organizowane oddolnie przez lokalnych artystów oraz muzyków.

Słodowa – wnętrze strefy kulinarnej

Wnętrze bistro Słodowa

Strefa kulinarna kamienicy to chyba najefektowniejszy aspekt budynku oraz jej serce. Do jej zaprojektowania została zaproszona pracownia mode:lina™. Void, w którym mieści się część restauracyjna, to z każdej strony wycięta przestrzeń, która podkreśla skalę architektury i jednocześnie wykorzystuje piękne widoki na otaczającą wyspę.

Zależało nam aby pozostawić możliwość maksymalnego doświadczania skali architektury, przy jednoczesnym zapewnieniu przytulnych, intymnych przestrzeni do spotkań, rozmów oraz pracy.

Paweł Garus, architekt i partner w mode:lina™


Zwieńczeniem strefy kulinarnej rozdzielonej na przytulne strefy zapewniające odwiedzającym sporą dawkę prywatności, dzięki zasłonom podwieszonym na stalowej konstrukcji, jest efektowny mural pokrywający ściany i sufit całej strefy kulinarnej. We wnętrzu Słodowej dominują butelkowe odcienie zieleni mające podkreślać bliski kontakt z przyrodą wyspy.

Słodowa Bistro: przyjemność ze smakiem

Zielona zasłony w bistro Słodowa

W Słodowa Bistro można spróbować dań stworzonych ze składników z całego świata, ponieważ jego koncept kulinarny nie ogranicza się do jednej kuchni, a do różnorodności smaków. W nowym, pełnym menu Słodowej, skomponowanym przez szefa kuchni Aleksandra Strusia, które będzie miało swoją premierę 30 października 2020, znajdą się klasyczne dania z kreatywnym podejściem. Karta obfituje w różnorodne przystawki, aby goście mogli próbować różnych smaków i dzielić ze znajomymi przyjemność jedzenia.

Architektonicznym focal point bistro jest długa lada pokryta ciemnymi płytkami, dla której tłem jest perforowana blacha i ściany będące płynną kontynuacją muralu. W przestrzeni ciekawie przenikają się kolory, tekstury i kształty.

Wnętrze Słodowa Bistro ma minimalistyczny wystrój z industrialnym sznytem. Otwarta przestrzeń została zaprojektowana tak, aby była funkcjonalna i gotowa na różne scenariusze. Zasłony podwieszone na metalowej konstrukcji pozwalają na szybką zmianę układu wnętrza w zależności od potrzeby. Ich zastosowanie jest też ciekawym trickiem aranżacyjnym, bo dzięki nim, nawet w tak dużym wnętrzu można stworzyć bardziej kameralne i przytulne przestrzenie. Drewniane solidne stoły-ławy, mniejsze nowoczesne stoliki, ażurowe metalowe krzesła oraz drewniane krzesła łączą styl industrialny i styl skandynawski. A ich lekkie formy budują nieprzytłaczające, zrównoważone wnętrze.

Bar DOJUTRA

Bar Dojutra w bistro Słodowa

Centralne miejsce w strefie kulinarnej Bistro Słodowa zajmuje duży bar w postaci efektownej wyspy. Jego częścią jest również surowa stalowa konstrukcja, na której zostały wyeksponowane nie tylko kolorowe butelki przeróżnych trunków, ale też wszechobecne rośliny. Dzięki nim, zwłaszcza latem, przy otwartych drzwiach, bar staje się przedłużeniem tarasu.

Taras z widokiem: Słodowa na Dachu

Na dachu budynku mieści się całkowicie otwarty bar koktajlowy pod gołym niebem, z którego rozpościera się fantastyczny widok na panoramę Wrocławia. Ta imponująca przestrzeń jest nie tylko miejscem do relaksu, gdzie można napić się kawy, podziwiając dachy wrocławskiej starówki, skąd widać organiczną rzeźbę „Nawa” Oskara Zięty. Odbywają się tu również imprezy, koncerty, kino plenerowe czy poranne ćwiczenia z jogą.

Centralnym elementem tarasu jest bar nawiązujący do voidu Słodowa Bistro oraz duże siedziska w formie trybun, które pomalowane zostały we wzory, które pojawiają się na głównym muralu strefy kulinarnej. Całość nawiązuje do nadmorskiego kurortu.

Taras ten mieści również największą zieloną ścianę w Polsce, o powierzchni 360m2 z wykorzystaniem ok. 10 tysięcy roślin. Ta „żyjąca” płaszczyzna doskonale wpisuje się w trend biofilii, gdzie rośliny przejmują funkcję wystroju wnętrz, czy wręcz architektury, jak w tym przypadku. Tak jak restauracja, balustrada tarasu wybarwiona jest na jasnozielony kolor otaczającej przyrody. Umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” przechodzi płynnie w „życie parku”.

Największy mural wewnętrzny w Europie

Mural w bistro Słodowa

Zwieńczeniem przestrzeni Słodowa Bistro jest imponujący mural autorstwa Alicji Białej, artystki wizualnej, absolwentki Via University College i The Copenhagen School of Design and Technology, obecnie studentki prestiżowej The Royal College of Art w Londynie. Mural ma powierzchnię około 500 metrów kwadratowych, gdzie spora jego część znajduje się na sufitach, co wymagało malowania na leżąco. Było to największe wyzwanie dotychczasowej kariery Alicji. Praca wymagała wspinania się po rusztowaniu piętnaście metrów w górę i w dół, kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Do tego dochodziła walka z grawitacją i kapiącą na twarz farbą.

Przesłanie mojej pracy niezamierzenie stało się samospełniającą się przepowiednią. Chciałam skonfrontować widza z pytaniami, po co się spieszy i biegnie i czy na pewno wie za czym. Teraz rzeczywistość zapewniła tej pracy zupełnie nowy kontekst.

Alicja Biała, artystka wizualna

Artystka podkreśla, że na muralu nie znajdziemy konkretnej opowieści. To alegoria zachęcająca do refleksji, pokory, powolności i uwagi oraz zaproszenie do tworzenia własnych historii w duchu tych wartości.

Myślą przewodnią tego współczesnego fresku jest szacunek do codzienności i uważność wobec drugiego człowieka i przyrody. Dzieło artystki to list miłosny do Wyspy Słodowej, dla wielu synonimu wolności i nieskrępowania. Dzieło powstało m.in. na kanwie zdjęć archiwalnych, gdzie prawdziwe postacie towarzyszą stworzeniom mitycznym, zwierzętom i postaciom religijnym, jak święta Klara – ważna postać dla Wyspy, która teraz symbolicznie wraca na wyspę.

PROJEKT: Concordia Design Wrocław – restauracja na Wyspie Słodowej oraz taras na dachu
DESIGN : www.modelina-architekci.com
ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Anna Kazecka-Włodarczyk, Joanna Lenart
ZDJĘCIA: Patryk Lewiński
WSPÓŁPRACA:ICON Concept / INTERIOR Group / DEMIURG / Q2 Studio

Odkryj inne modne miejsca, a jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi kampaniami i inspiracjami wnętrzarskimi, dołącz do klubu Westwing.