Kobieta pracująca przy laptopie z kawą

Daleko Ci do pracy w korporacji i sztywnych ram godzinowych oraz dress codu? Jesteś freelancerem, który potrzebuje miejsca do spokojnej pracy nad zleceniami? Coworking jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie! Sprawdź co to i czy warto z tego korzystać w Twojej profesji!  

Co to jest coworking? Wyjątkowe rozwiązanie dla freelancerów! 

Home office to zjawisko na które decyduje się coraz większa ilość osób. Jednak work life balance, potrafi być wówczas zaburzony. Dodatkowo ludzie potrzebują miejsca gdzie mogą pracować w komfortowych warunkach, bez poczucia izolacji. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie coworkig. To nowoczesne rozwiązanie między pracą w biurze, a domem. Biuro coworkingowe jest wspólną przestrzenią, w której każdy może wynająć biurko i pracować nad swoim projektem lub przedsięwzięciem.  

Co ciekawe, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w roku 2005, kiedy w San Francisco powstała przestrzeń coworkingowa o nazwana Space Spiral Muse. Od tego momentu coworking zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. 

Jak działa coworking?  

W przestrzeniach coworkingowych świetnie odnajdują się przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów, a więc programiści, graficy, copywriterzy, pisarze, architekci, tłumacze, handlowcy i specjaliści od marketingu. Biuro w domu to rzadki luksus, a zjawisko digital nomad coraz częstsze! Coworking oferuje im możliwość wynajęcia biurka do pracy na godziny, co jest rozwiązaniem zarówno tanim, jak i niezwykle wygodnym. Te nowoczesne biura dostępne są już praktycznie w każdym większym mieście. Masz dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest tzw. hot desk, czyli praca przy biurku, które każdy może zająć i nie jest dla nikogo zarezerwowane. Po skończonej pracy zabierasz swoje rzeczy i wychodzisz. Drugą opcją jest praca przy biurku dedykowanym. Możesz wtedy zawsze zostawić swój sprzęt i nie martwić się o to czy ktoś zajmie twoje miejsce. Jeśli masz kilku osoby biznes, weź pod uwagę wynajem biura, lub dedykowanego pokoju. Wówczas cała aranżacja biura może być wykonana wedle Twojego uznania.  

Coworking, a praca z domu lub z kawiarni  

Coworkingowa przestrzeń to nie tylko puste biurko i krzesło. Standardem jest nielimitowany dostęp do bezpłatnego Internetu i pełnego wyposażenia biurowego. A dla tych, którzy lubią pracę przy kubku herbaty lub kawy znajdzie się także kompleksowe zaplecze kuchenne i sanitarne. Niektóre biura oferują także dostęp drukarek, a nawet drukarek 3D! Tego zdecydowanie nie znajdziesz w kawiarni. Co więcej, przestrzeń coworkingowa zrzesza w sobie mikro przedsiębiorców. A więc każdy z Was idzie tam z założeniem pracy – do kawiarni niekoniecznie, przez co często jest bardzo głośno. Dzięki różnorodności firm działających w coworkingu osoby korzystające z tego typu biur mają dużą szansę na pozyskanie nowych klientów. Przykładowo, jeśli nie masz zespołu, a chcesz go stworzyć, coworki dadzą Ci do tego doskonałą okazję. Pracują tam freelancerzy z różnych branż, których poznasz w trakcie swojej pracy.  

Jak wyglądają biura coworkingowe? 

Jeśli zastanawiasz się jak urządzi biuro sprawdź jak wygląda przestrzeń coworkingowa!  Biura coworkingowe to specjalne miejsca, do których ludzie przychodzą popracować. Organizatorzy zapewniają w nich komfortowe warunki, wygodne krzesła, przestronne biurka (gdzie możesz regulować wysokość biurka), dobre oświetlenie i miłą, profesjonalną atmosferę, a także zaplecze gastronomiczne, najczęściej w postaci aneksu kuchennego. Często również, organizowane są tak by zachować odpowiednie zasady feng shui w pracy. Ważna jest również ergonomia pracy przy komputerze. Biura te coraz częściej posiadają również pomieszczenia do relaksu z TV, konsolą lub dmuchanymi poduszkami. Wszystko po to byś mógł poruszyć swoją kreatywność i być jeszcze bardziej produktywnym!  

Networking – jak nawiązać nowe kontakty w przestrzeni coworkingowej 

Networking to swojego rodzaju sieci zależności. Tym co najistotniejsze dla tego typu relacji jest jej wielokierunkowość. Networking to wytworzenie sieci kontaktów, które zaowocują współpracą na różnych płaszczyznach i w różnych konfiguracjach. Coworking jest miejscem gdzie crossują się te relacje. To przestrzeń  w której pracują przedsiębiorcy i freelancerzy, a więc źródło różnych branż i możliwości biznesowych. Mają tak różny zasób ludzki możesz wymieniać się wiedzą, doświadczeniami biznesowymi, polecać się wzajemnie, aż w końcu współpracować.  

Jak coworking wygląda na polskim rynku? 

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna i elastyczne formy zatrudnienia były w Polsce dostępne jedynie dla nielicznych. Teraz sytuacja się mocno zmienia. Dużym wstrząsem okazała się pandemia COVID-19, która przyspieszyła trend zdalnej pracy. Przestrzeń coworkingowa może być ratunkiem dla indywidualnych pracowników, ale odgrywa również dużą rolę w strategii każdej firmy zmierzającej do przejścia na bardziej elastyczny sposób pracy. Obecnie Polska posiada ponad 300 przestrzeni coworkingowych, a według przewidywań Coworkingpoland.pl ich liczba w naszym kraju będzie rosnąć o 20% rocznie.  

Ile kosztuje wynajem biurka? 

Miejsce do pracy w przestrzeni coworkingowej możesz wynająć na godziny, dni lub płacąc miesięczny abonament, który pozwala pracować, ile chcesz i kiedy chcesz. Jego ceny wahają się przeciętnie między 400 a 800 zł miesięcznie. W porównaniu do kosztów utrzymania własnego biura, w które wchodzą między innymi czynsz i opłaty za media, koszt stanowiska w biurze coworkingowym jest znacznie niższy.  

Czym jest wirtualne biuro? 

Rozpoczynając własną działalność bardzo często wystarczy Ci telefon, komputer i drukarka. Co z miejscem do pracy? Podczas rejestracji własnej działalności gospodarczej, należy podać adres siedziby firmy. Musi być to lokal do którego masz prawo własności. Podczas pracy zdalnej, gdy większość pracy wykonujemy w domu, idealnym rozwiązaniem byłoby biuro, z którego skorzystamy wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy. Wirtualne biuro to koncepcja, która w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności. Wirtualnym biurem jest realnie istniejąca firma, która udostępnia (za opłatą) adres potrzebny do rejestracji działalności i do korespondencji. Z oferty wirtualnego biura możesz skorzystać, kiedy nie chcesz prowadzić działalności pod adresem domowy. Co najważniejsze – korzystanie z biura wirtualnego to w pełni legalna forma adresu siedziby firmy.  

Współpraca z coworkiem może pomóc podnieść renomę firmy i całkowicie oddzielić życie firmowe od prywatnego. Coworking to rozwiązanie dla ceniących sobie niezależność i swobodę działań. Jeśli szukasz dalszych pomysłów na stworzenie swojego idealnego biura – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie promocje oraz dedykowane kampanie i całą gamę inspiracji!