Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Drewinany nocny stolik z wazone z gałęźmi, plecione kosze i łózko

Trend lagom sprawi, że wreszcie wprowadzisz skandynawski styl aranżacji wnętrz do własnego domu. Nie za dużo, nie za mało, a w sam raz – coś Ci to mówi? To typowe szwedzkie rozwiązanie, które charakteryzuje ten trend. Po duńskiej filozofii szczęścia hygge nadszedł czas na szwedzkie lagom! Czy można nazwać to nowym obliczem hygge? Niekoniecznie! Już tłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi.

Co oznacza lagom? 

Lagom style – vad är det? Słowo „lagom” w języku polskim tłumaczy się, jako… „lagom”. To nie żart! Niestety nie mamy polskiego odpowiednika tego szwedzkiego słowa, dlatego już spieszymy z wytłumaczeniem. Jest to optymalny styl życia, w którym zachodzi równowaga między dawaniem, a braniem oraz między indywidualnością, a grupową dynamiką. To zrównoważone szwedzkie podejście do życia, które opiera się na zachowaniu złotego środka. Ten skandynawski trend odzwierciedla wewnętrzną równowagę i porządek i wpisuje się w szerszy nurt slow life, który zakłada świadome podejście do życia w którym “less is more.” Przypona też w głównych założeniach japońską filozofię ikigai, która polega na docenianiu codzienności oraz dążeniu do życia pełnego pasji.

Nadaj harmonii swojemu życiu, zgodnie z tym trendem. W ten sposób osiągniesz wewnętrzną satysfakcję! Jednocześnie lagom sugeruje odejście od pragnienia czegoś więcej. To, co posiadamy jest wystarczające do szczęścia!

Cechy charakterystyczne trendu lagom

Co lagom wnosi do Twojego życia? Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej: ani nie za dużo, ani nie za mało. Jednak czasami z trudem przychodzi nam znalezienie złotego środka. To, co dla jednych stanowi już zbyt wiele, dla drugich jest wystarczające. To nowy trend, który skupia się na zdrowym podejściu do życia – świadomego życia, które sprowadza się do istotnych kwestii. Oto kilka głównych zasad lagom:

 • Życie w społeczności jest tak ważne jak życie jednostki
 • Życie ma głębszy sens, walczymy z apatią
 • Otwartość i współpraca raczej niż współzawodnictwo
 • Dzielenie się dobrami i umiar w konsumpcji
 • Odpowiedzialność osobista i odpowiedzialność wobec ogółu

Lagom w pracy

W Szwecji nikt nie zwróci Ci uwagi, jeśli skończysz pracę trochę wcześniej, nie mówiąc już o rytualnych wręcz przerwach na kawę i herbatę. Mają one nawet swoją nazwę: fika. W założeniu przeciętnego szwedzkiego pracodawcy regularne przerwy w pracy mogą tylko pomóc zwiększyć Twoją produktywność. Ufają oni też, że umiesz zarządzać własnym czasem, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrową równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem, w zgodzie z zasadą work-life balance. To kolejna odsłona lagom w kraju, w którym pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że wypalenie zawodowe pracowników może kosztować ich więcej niż regularne przerwy w pracy. Tak ja w innych sferach życia, chodzi tu o równowagę i wspólne dobre ogółu.

Stoliki boczne i akcesoria charakterystyczne dla trendu lagom

Jak umeblować mieszkanie zgodnie z trendem lagom?

Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze Twojego domu zgodnie z tym trendem, unikaj nadmiaru. Minimalizm spotyka hygge, tak w trzech słowach można opisać lagom we wnętrzach. Dotyczy to zarówno mebli, dekoracji, jak i kolorów. Polecamy skorzystać z naszych wskazówek dotyczących wyposażenia wnętrz:

 • Naturalnie: W większości przypadków powinieneś skupić się na neutralnych i stonowanych barwach, takich jak biel, szarości i naturalne odcienie. Nie zapomnij o naturalnych materiałach! Oczywiście możesz zestawić je z kolorowymi, przyciągającymi wzrok elementami dekoracyjnym – po prostu nie przesadź!
 • Minimalizm light: Unikaj przesadnego minimalizmu. Aranżacja zgodna z trendem lagom nie oznacza wcale, że Twój dom powinien być tak minimalistyczny, jak to tylko możliwe. Wręcz przeciwnie – ten szwedzki trend oznacza harmonię i wzajemne uzupełnianie się, co powinieneś przenieść do wyposażenia wnętrza swojego domu.
 • Równowaga: Unikaj również nadmiaru! Pewnie szybko zorientujesz się, że znalezienie złotego środka nie jest dziecinnie proste. Ale pamiętaj: praktyka czyni mistrza!
 • Funkcjonalność: Postaw na praktyczne i eleganckie akcesoria oraz wielofunkcyjne meble! Wybierz ponadczasowe, klasyczne rozwiązania, które posłużą Ci na długie lata. Inwestycja w takie meble i artykuły dekoracyjne z pewnością Ci się zwróci! 
 • Wygoda: Jedną z najważniejszych dla Szwedów zasad aranżacji wnętrz jest fakt, że dom powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również wygodny. Zgodnie z lagom, oba te aspekty nie wykluczają się, lecz stanowią wzajemne uzupełnienie.
 • Organiczne kształty: Przejrzyste, liniowe kształty to doskonała podstawa wyposażenia wnętrza w trendzie lagom, którą z łatwością uzupełnisz dopasowanymi dodatkami. Szczególnie polecamy stylowe rośliny domowe lub robiące wrażenie aranżacje ścian.
 • Łagodna oaza: Zbyt błyszczące style oraz zbyt pstrokate wzory są zakazane! Ważne jest, abyś zapewnił sobie uczucie komfortu we własnych czterech ścianach.
 • Bliskość natury: Naturalne i zrównoważone materiały to klucz do sukcesu podczas aranżacji wnętrz w trendzie lagom. Wybierz meble, które posłużą Ci przez lata. Ponadczasowe klasyki, które zawsze prezentują się doskonale, to najlepszy wybór! 
Mały rozkładany stolik w kuchni

Zainspiruj się lagom – lampy w stylu skandynawskim i szwedzkie trendy dekoracyjne

Lampy lagom to przede wszystkim oświetlenie LED, z tego względu, że jest bardziej energooszczędne więc ma mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Decydując się na lampę w stylu lagom, weż pod uwagę oświetlenie LED o minimalistycznym praktycznym designie.

W WestwingNow znajdziesz wszystkie rodzaje elementów wyposażenia wnętrz, dzięki którym stworzysz aranżację zgodną z tym trendem. Niezależnie, czy wybierzesz lampy w stylu skandynawskim, czy meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno – w mgnieniu oka stworzysz harmonijną atmosferę. Pozwól nam Cię zainspirować i znajdź swoje ulubione produkty do aranżacji wnętrza zgodnie z trendem lagom. 

Wprowadź lagom do swojego domu! Postaw na minimalizm, przytulność oraz równowagę między tym, co stare, a tym, co nowe!

Czy zainspirowaliśmy Cię do wcielenia w życie zasad lagom? Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do podobnych inspirujących kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!