Minimalistyczny stolik pomocniczy, kanapa, stojak na gazety

Minimalizm jest uniwersalny, a jednocześnie bardzo nowoczesny. Przejrzyste struktury, proste formy graficzne, stonowane kolory i dekoracje w stylu skandynawskim tworzą spokojną, ponadczasową i schludną atmosferę. Minimalizm ma wielu zwolenników, a oparty na jego zasadach trend slow life jest szeroko rozpowszechniony. Czy chciałbyś wcielić trend minimalizmu również we wnętrzu własnego domu? Nasi eksperci od aranżacji wnętrz podpowiadają, jak w mgnieniu oka, dzięki prostym wskazówkom, wdrożyć perfekcyjny, minimalistyczny styl aranżacji wnętrz w każdych czterech ścianach. Nie obawiaj się pustych ścian, gładkich powierzchni i otwartych przestrzeni. Choć minimalizm wymaga pewnej redukcji, absolutnie nie jest bezosobowy ani nudny! Minimalistyczny trend to o wiele więcej niż życie pełne wyrzeczeń!

Przedstawiamy: minimalizm

Minimalizm oznacza po prostu pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. To refleksja nad tym, co tak naprawdę jest istotne. Koncepcja minimalizmu odnosi się do wszystkich dziedzin życia. Ma na celu zapewnienie maksimum szczęścia i zadowolenia przy minimum rzeczy materialnych. Cechy charakterystyczne minimalizmu we wnętrzach to wyraźne formy, powściągliwe kolory, pokaźne przestrzenie i ograniczone dekoracje. Minimalizm w czterech ścianach wiąże się z koniecznością regularnych porządków. Ale nie martw się – im mniej rzeczy posiadasz, tym mniejszej ilości zabrudzeń będziesz musiał stawić czoła. 

Najważniejsze aspekty minimalizmu:

 • Styl życia: Osoba żyjąca zgodnie z trendem minimalizmu wciela jego zasady również w swój styl życia. Dla wielu z nas może okazać się to trudne, ponieważ ten krok często utożsamiamy ze stratą. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, stwórz listę, w której wypiszesz wszystko, czego chciałbyś pozbyć się ze swojego życia. Mogą to być banalne drobiazgi lub większe urządzenia, na przykład samochód. Nie musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do rzeczy materialnych! Pozbądź się kontaktów towarzyskich, które nie sprawiają Ci przyjemności lub odejdź z pracy, która wprawia Cię we frustrację. 
 • Umysł: Konsekwentne przygotowanie do wprowadzenia zasad minimalizmu w Twoim życiu nie powinno ograniczać się tylko do czterech ścian. Nadszedł czas, aby zminimalizować ilość towarów cyfrowych i uporządkować swój smartfon. Przeanalizuj, które towary cyfrowe, takie jak aplikacje czy kontakty, są Ci niezbędne, a które po prostu wprawiają Cię w zły nastrój. Często po prostu wywołują one stres, a zatem rygorystycznie powinieneś pozbyć się ich ze swojego życia. W ten sposób uwolnisz swój umysł!
 • Ekologia: Minimalizm jest również ekologiczny, dlatego ograniczenie konsumpcji to jedna z najważniejszych podstaw minimalizmu opierająca się na zasadzie 3R czyli reduce – zredukuj, reuse – użyj ponownie, recycle – recyklinguj. Dlatego zgodnie z filozofią minimalizmu, powinnyśmy kupować rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. Dlatego też, minimaliści stawiają na trwałe rzeczy, które będą im służyć przez lata.
 • Gospodarstwo domowe: Tutaj również należy dokładnie posprzątać. Nie zapomnij o rezygnacji z subskrypcji niechcianych biuletynów otrzymywanych zarówno w formie listownej, jak i mailowej. Posortuj lekarstwa, przyprawy, gazety, listy oraz kosmetyki. Uporządkuj szuflady. Pozbądź się dekoracji, które nie są bliskie Twojemu sercu.

Zalety: minimalizm we wnętrzach

Wiele rzeczy, które posiadamy symbolizuje nie tylko o naszym powodzeniu finansowym, ale również stanowi  niepotrzebny balast. Wdróż zasady minimalizmu w swoich czterech ścianach. Porządek i przejrzystość zapewnią Ci prawdziwą satysfakcję. 

Twoje minimalistyczne wnętrze

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym wnętrze Twojego domu będzie zgodne z trendem minimalizmu:

 • Ograniczaj – Posprzątaj: Mniej znaczy więcej, prawda? Redukcja to pierwszy krok, który pozwoli Ci cieszyć się wnętrzem domu zgodnym z trendem minimalizmu. Uporządkuj każdy pokój i pozbądź się wszystkiego, czego już nie potrzebujesz – niepotrzebne koce oddaj do schroniska dla zwierząt, zabawki przekaż do domu dziecka, pobliskiego przedszkola, a odzież przekaż potrzebującym. Tworzenie przestrzeni to klucz do sukcesu.
 • Minimalizm w domu – Ogranicz kolory i formy: Postaw na prostotę. Nie obawiaj się jednak łączyć ze sobą różnych kształtów. W przypadku wzorów i dekoracji, najlepiej będzie skupić się na jasnych, neutralnych barwach, takich jak beżowy, jasnoszary i biały. Chciałbyś podkreślić konkretny obszar w pokoju? W tym celu doskonale sprawdzą się tkaniny i różnorodne tekstury, które świetnie zastąpią akcenty kolorystyczne.
 • Minimalistyczna aranżacja – Wykorzystaj rośliny i akcesoria: Pomimo minimalistycznego stylu umeblowania, nie musisz odmawiać sobie wszystkiego. Postaw na rośliny! Zastąp różnokolorowe bukiety kwiatów prostymi zielonymi roślinami: trawa pampasowa, kaktusy lub sukulenty zapewnią niezbędną świeżość w Twoim domu.

Kompozycja zgodna z zasadami minimalizmu

Minimalizm to nie tylko trend wyposażenia wnętrz. To przede wszystkim styl życia. Niemniej jednak, minimalizm z łatwością wprowadzisz we własnym domu dzięki odpowiedniemu umeblowaniu i kompozycji. Jeśli zastosujesz się do poniższych zasad, stworzenie aranżacji zgodnej z zasadami minimalizmu okaże się dziecinnie proste.

 1. Stwórz przestrzeń.
 2. Postaw na proste kolory i kształty.
 3. Dodaj przytulne elementy.
 4. Zredukuj i ponownie zaaranżuj dekoracje.
 5. Ozdób całość roślinami.
 6. Zachowaj puste ściany.
 7. Stwórz przestrzeń do przechowywania, która umożliwi Ci pozbycie się zbędnych rzeczy z widoku. 

Minimalizm w salonie

Salon zaaranżowany zgodnie z trendem minimalizmu wcale nie musi wyglądać pusto i bezosobowo. Przytulność to klucz do sukcesu! Dekoracyjne poduszki, miękkie koce i przyjemne w dotyku tkaniny są niezastąpione. Wybieraj takie, które odpowiadają zasadom minimalizmu. Dzięki temu, we własnych czterech ścianach nie utracisz czynniku stanowiącego o dobrym samopoczuciu. Udekoruj wnętrze swojego domu odpowiednimi akcesoriami i stwórz przytulną atmosferę. Pamiętaj jednak, że nadmiar akcesoriów przeczy zasadom minimalizmu. Stwórz strukturę i ułóż wybrane akcesoria na kontrastującej ozdobnej tacy. W ten sposób uzyskasz schludny efekt WOW!

Minimalizm w kuchni

Zasady minimalistycznego wyposażenia wnętrza możesz również stylowo wdrożyć w swojej kuchni. Nie musisz całkowicie rezygnować z dekoracji. Po prostu zachowaj prostotę. Wybieraj kształty geometryczne, wyciszone kolory i czarno-białe nadruki dopasowane do zasad minimalizmu. Baw się typografią, wyraźnymi liniami i odcieniami wybranych kolorów. Zastanów się, co w Twojej kuchni jest Ci niezbędne. Czy na pewno używasz sokowirówki i wszystkich czterech szpatułek? Zredukuj swoje naczynia i akcesoria kuchenne i zachowaj tylko te, które naprawdę są Ci potrzebne. Minimalizm nie polega na posiadaniu tak małej ilości rzeczy, jak to tylko możliwe, ale na posiadaniu tego, co niezbędne!

Zainspiruj się: minimalizm w czterech ścianach

Jak zachować styl minimalistyczny w domu?

Uporządkowałeś już swoje cztery ściany? Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoisz jest odpuszczenie szaleństwa zakupów i zachowanie stylu minimalistycznego w domu. Dzięki naszym prostym sztuczkom jest to dziecinnie proste! 

 • Wymieniaj i naprawiaj sprzęt na bieżąco
 • Jeśli chcesz wprowadzić nowy element do domu, pozbądź się czegoś starego
 • Trzymaj książki i ubrania na widoku – w ten sposób nie zapomnisz o ich istnieniu!