Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta czytająca w łóżku

Czy można mieć więcej robiąc mniej? Wyznawcy filozofii slow life zapytają, co dla oznacza dla Ciebie „więcej”. Według filozofii „powolności”, jeśli mówiąc więcej masz na myśli dobra materialne, to nie. Jeśli natomiast więcej to dla Ciebie czas z bliskimi, dbanie o zdrowie i radość życia, na każdym kroku starają się udowodnić, że owszem, można. Czy chciałbyś wprowadzić ten sposób patrzenia na świat do swojego życia? 

Co to jest filozofia slow life i skąd pochodzi? 

Slow life to idea, która ma swoje początki… w McDonald’s. W 1986 roku włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini, stanowczo zaprotestował przeciwko dominacji słynnej sieciówki i temu, że serwuje szybkie i nie zawsze najzdrowsze jedzenie typu fast food. O oburzeniu Włocha stało się głośno, a restauratorzy z całego świata w odpowiedzi na fast food zaczęli mówić o slow food i takie właśnie dania serwować. Slow food to świeże, naturalne składniki, bez półproduktów i mrożonek, czasochłonne przygotowywanie posiłku zamiast kilkuminutowego odmrażania czy smażenia. Dzisiaj slow life to nie tylko slow food, ale i slow fashion, slow travel, slow parenting, a nawet slow business. 

Trend slow life czy też slow living w aranżacji wnętrz idzie w parze z innymi popularnymi stylami wyposażenia domu, takimi jak chociażby minimalizm, wabi sabi, hygge, czy lagom. Wszystkie te trendy łączy jedna idea – „liczy się jakość, a nie ilość”. Odpuść dążenie do perfekcji! Skup się na prostocie i autentyczności. Aranżując wnętrze, wybierz harmonię i funkcjonalność w zestawieniu z minimalizmem i naturalnością. 

3 mity na temat slow life 

Slow life w gruncie rzeczy polega na byciu bardziej uważnym na swoje potrzeby. Często nasza wrodzona ciekawość świata i umiejętność cieszenia się nim schodzi na dalszy plan – przyzwyczajamy się do codzienności, rutyny i przestajemy zauważać to, co piękne. O tej filozofii powstało też kilka mitów, które postanowiliśmy wyjaśnić poniżej. 

 1. Slow life to powolne życie. Wcale nie polega na życiu w ślimaczym tempie, ale na odnalezieniu niezbędnego balansu i harmonii w tym, co robimy i w tym, kim jesteśmy. 
 2. Slow life to to samo co ascetyczne życie. Filozofia ta nie polega na odmawianiu sobie przyjemności i pełnym ograniczeniu konsumpcjonizmu. Ważne jest abyś odnalazł radość z poszczególnych rzeczy, które w danym momencie wykonujesz i skupił się na nich w 100%. 
 3. Slow life to życie bez technologii. Ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu i granicy, której nie powinieneś przekraczać. Technologia poinna ułatwiac nam codziennie funkcjonowanie ale nie przejmować kontrolę nad naszym życiem. Odłóż telefon, zgodnie z teorią JOMO i skup się jak pięknie jest dookoła Ciebie. 

Jak mogę zwolnić? 8 elementów slow life 

Zastanów się, dlaczego ciągle żyjesz biegu. Czy rzeczywiście nie jesteś w stanie oddelegować części zadań? Czy wszystkie rzeczy, nad którymi codziennie się pochylasz są naprawdę ważne i warte Twojej cennej energii? Postaraj się spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy. 

Powolna codzienność 

Kobieta odpoczywająca w łóżku

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w świecie korporacji – lub po prostu próbowałeś zebrać przyjaciół na kawę – znasz pospolity refren: „Jestem taki zajęty”, “Mam tyle na głowie”. To stwierdzenie jest czasami wypowiadane wręcz z nutą dumy, ponieważ w naszej kulturze „bycie zajętym” oznacza „bycie ważnym”. Społeczeństwo redukuje naszą wartość do tego, co możemy wyprodukować – i co możemy konsumować. W świecie symboli statusu, marek drukowanych na koszulkach i niekończących się calli firmowych, spowolnienie to „grzeszna przyjemność”. Zatrzymaj się i zacznij szanować swoje ciało i przede wszystkim umysł. 

Znajdź dla siebie czas i odkryj nasz pomysł na jesienne spa!

Powolne jedzenie 

Zbliżenie na zdrowe jedzenie i imbryk do herbaty

Zaplanuj posiłki na cały tydzień. Wypisz na kartce dania, które chcesz ugotować i zrób listę rzeczy potrzebnych do ich przyrządzenia. Wybierz się jedne duże zakupy w tygodniu, zamiast biegać do sklepu codziennie. Spróbuj ograniczyć się do lokalnych produktów sezonowych z mniejszym śladem węglowym, a najlepiej uprawiaj własne warzywa i owoce i to od nasionka. Oszczędzisz czas, zdrowie, pieniądze i środowisko. 

“Powolne Hobby” 

Kobieta medytująca na tarasie

Chodzi o to, aby nauczyć się grzecznego odmawiania i bezwzględnie pilnować swojego wolnego czasu. Chodzi o spędzanie wolnego czasu na robieniu tego, co Cię pasjonuje. 

Często jesteśmy zalewani obowiązkami: przyjęcia urodzinowe dla kolegów, których tak naprawdę nie lubimy, lekcje tenisa, ponieważ bierze ich też nasz najlepszy przyjaciel. Powolne podejście do czasu wolnego oznacza zdefiniowanie tego, co naprawdę sprawia Ci radość. Możesz spróbować także sztuki nic nie robienia czyli holenderskiego niksen. To wbrew pozorom bardzo trudne do opanowania. 

Powolne czytanie 

Osoba czytająca książkę w łóżku

Zamiast starać się pochłonąć ogrom wiadomości, uspokój się i zacznij czerpać przyjemność z samego procesu czytania. Rozkoszuj się każdym słowem i opowiadaną historią. Wychwycisz dzięki temu dużo więcej wartościowych informacji i niuansów, które w przeciwnym razie mogłyby uciec Twojej uwadze. 

Powolne podróżowanie 

Kobieta na szczycie góry

Instagram bombarduje nas zdjęciami pięknych widoków i pejzaży. Aż chce się podróżować, ale czy potrafisz faktycznie zatrzymać się i poczuć miejsce, w którym jesteś? Poznawaj świat, każdym zmysłem, bez telefonu, w myślą zasady JOMO. Zejdź z głównej ścieżki, unikaj wielkich hoteli oferujących masowe rozrywki i podających masowe jedzenie. Doświadcz kraju, w którym jesteś, od podstaw. Nie skacz z miejsca na miejsce zaliczając wszystkie miejscówki. Odkryj jego kulturę i naucz się podstaw języka. Poznaj lokalne dania i ludzi, zejdź głębiej, nie na pokaz, ale dla siebie.

Świadoma konsumpcja – slow fashion i sustainability 

Kobieta siedząca na łóżku

Ile razy zdarzyło Ci się kupić ubranie, które po sezonie schowałaś głęboko do szafy, stwierdzając, że jego czas bezpowrotnie przeminął razem z modowymi hitami zeszłego sezonu? Świadome kupowanie jest bardzo ważne, jeśli zależy Ci na zrównoważonym rozwoju, które pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, ale ma również znaczenie ze względów etycznych. Wielu producentów tanich ubrań wytwarza rzeczy w fabrykach z bardzo niskim standartem bezpieczeństwa, co czasem prowadzi do tragedii. Warto także zastanowić się nad rekonstrukcją starych rzeczy. W myśl filozofii kintsugi, w której u podstaw leży przekonanie, że piękno tkwi w niedoskonałości, w tym co kruche, ulotne, zużyte, nadszarpnięte zębem czasu. 

Samo-współczucie i wellness

Bardzo ważną zasadą slow life jest życie w zgodzie ze sobą, w którym na pierwszym planie stawiamy własne zdrowie psychiczne. Zamiast brać udział w niekończącym się wyścigu, w którym to porównujemy siebie do innych, w filozofii slow life priorytezujemy współczucie wobec samego siebie, bycie otwartym i wrażliwym na własne cierpienie, które z kolei otwiera nas na cierpienie innych. Znajdź czas dla siebie i uwierz, że masz do niego prawo. Naucz się stawiać granice w relacjach z innymi i odkryj (przez terapię i medytację), kim jesteś i co jest dla Ciebie najważniejsze, tak by wiedzieć, jak świadomie zainwestować Twój czas. To pomoże Ci też odkryć autentyczną przyjaźń, jak i ułatwi Ci doceniać chwile, spędzone z najważniejszymi osobami w Twoim życiu.

Kontakt z naturą

Wracamy do podstaw, czyli do natury. Zamiast błąkać się w sobotę po sklepach w poszukiwaniu kolejnej rzeczy, która ma nas sztucznie uszczęśliwić, idź na długi spacer do lasu. Zdejmij buty, poczuj trawę pod stopami, usiądź nad rzeką i wsłuchaj się w jej szum lub zbuduj karmnik w ogrodzie i obserwuj ptaki. Może załóż mały ogródek w ogrodzie lub na balkonie albo postaw tam ul dla pszczół? Znajdź pomysł na regularny, bliższy kontakt z naturą w Twoim życiu.

Slow life i mindfulness czyli uważne życie w wolnym tempie 

Beżowa naturalna sypialnia

Bycie obecnym w życiu codziennym oznacza kultywowanie nawyków, takich jak prowadzenie dziennika lub medytacja, które wprowadzają cię w chwilę obecną. Te nawyki pomogą Ci uciec od niekończącego się wewnętrznego dialogu na temat martwienia się o przyszłość lub analizowania przeszłości. Życie w pośpiechu jest przeciwieństwem filozofii slow living – oznacza pędzenie przez dzień bez intencji i przyjemności. Nasze codzienne życie staje się wówczas przeszkodą do pokonania, zanim nadejdzie upragniony weekend. 

Gdy skupisz się na teraźniejszości bardziej prawdopodobne jest, że docenisz małe przyjemności życia i zyskasz perspektywę na swoje problemy. Mindfulness ma również niezliczone korzyści zdrowotne. Może pomóc radzić sobie ze stresem, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć chroniczny ból i poprawić sen. 

6 zalet slow life – Dlaczego życie „powoli” jest lepsze?

 1. Oszczędność pieniędzy: niezależnie od tego, czy chodzi o porządkowanie i zwracanie większej uwagi na zakupy, czy też skupianie się bardziej na doświadczeniach z rzeczami materialnymi, życie w stylu slow life, jest dobrą decyzją finansową, gdy priorytetowo traktujesz to, co jest ważne i przestaniesz wydawać pieniądze na to, co ważne nie jest. 
 2. Więcej szczęścia: uważne i świadome życie, sprawia że doceniasz małe rzeczy występujące w ciągu całego dnia i dostrzegasz ich ogromną wartość. 
 3. Lepsze zdrowie: zwalniając, lepiej poradzisz sobie z lękiem i stresem, które towarzyszą wściekłemu harmonogramowi dnia. Postaw także na wolne i świadome jedzenie oraz  ruch – to przynosi jeszcze więcej korzyści. 
 4. Lepszy sen: spokojny sen to czas na regenerację organizmu i walkę z wszelkiego rodzaju chorobami. Zwalniając tempo dajesz organizmowi pomocną dłoń podczas regeneracji i przyspieszysz ładowanie baterii. 
 5. Silniejsze relacje: spędzanie więcej czasu z bliskimi i stawianie relacji ponad pracą lub mediami społecznościowymi wzmacnia prawdziwą komunikację i relacje. 
 6. Zwiększona produktywność: od rezygnacji z wielozadaniowości do skupienia się na sensownej pracy, spowolnienie w pracy może zwiększyć Twoją produktywność. Work life balance to jedna z istotnych kwestii slow life. 

Slow life i życie, które ma znaczenie 

Powolne życie oznacza skupienie się na wpływowej pracy i świadomym życiu. Oznacza to wykreślenie z kalendarza żmudnych „zaleceń”, skupiając się na pracy, która motywuje Cię do dalszej jazdy. Eliminuje też zbędne zadania, aby znaleźć czas na to, co ważne, w myśl filozofii ikigai, która uczy o istocie i przyjemności życia oraz pracy. Ale chodzi również o cel. Wszelkie wybory, których dokonujemy, są zamierzone. Nie trzeba podążać za tłumem ani iść za tym, co popularne. Powolne życie polega na znajomości swoich zasad i pozwoleniu im kierować swoimi decyzjami. Oznacza to, tak jak w idei JOMO, używanie technologii do określonego celu, a nie tylko pobieranie najnowszych newsów, ponieważ nie chcesz ich przegapić. Oznacza to wyeliminowanie skomplikowanych zadań, które nie prowadzą do większego celu. A to oznacza wzbogacanie hobby i dobrze spędzony czas wolny. 

Dom w stylu slow life – jak wygląda? 

Minimalizm 

jasny minimalistyczny salon z sofą modułową

Warto postawić na minimalizm w domu, decydując się na meble o prostych kształtach, symetrycznie rozmieszczonych w pokojach. Dobrą decyzją będzie zwrócenie się ku monochromatycznym lub stonowanym kolorom, bieli, czerni, szarości, beżu które emanują spokojem. Ale jeśli wolisz inne kolory, nie ma problemu, ale pamiętaj, żeby nie było ich za dużo. Dwa kolory dominujące i kilka wyrazistych dodatków w zupełności wystarczą. 

Wabi sabi 

naczynia w stylu wabi sabi

Odpuść dążenie do perfekcji! Skup się na prostocie i autentyczności. Aranżując wnętrze, wybierz symetrię i perfekcję w zestawieniu z asymetrią i naturalnością. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Wszystkie meble i dodatki, które mają duszę to doskonałe uzupełnienie tego wyjątkowego stylu. Uwolnij się od niechcianych rzeczy, które przestały wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Postaw na delikatne i stonowane kolory, nawiązujące do żywiołu ziemi. 

Hygge 

Przytulny fotel otoczony świeczkami

Hygge to przede wszystkim jasne i naturalne kolory z dużą ilością światła. Postawcie na nastrojowe wieczory i romantyczne aranżacje – nieograniczona ilość świec i świeczników rozmieszczonych w każdym domowym zakamarku z pewnością wam w tym pomoże.Domowe akcesoria, takie jak tekstylia, meble, gadżety kuchenne, powinny być wykonane z naturalnych materiałów – mile widziani są: bawełna, len, drewno, czy też wełna. 

Biofilia 

Sypialnia z monsterą

W projektowaniu naturalnym, biofilicznym, kolory odgrywają niezwykle istotną rolę. Idealnie sprawdzą się tu odcienie występujące w przyrodzie, czyli kolory ziemi, różne odcienie zieleni, błękity, rudości czy ochry. Meble i dodatki z drewna będą odgrywały tu szczególną rolę. aby powstała biofilia we wnętrzach, albo chociaż jej namiastka, wcale nie musisz każdej wolnej przestrzeni zawalić roślinami. Możesz też wykorzystać roślinne i zwierzęce motywy na wszelkich materiałach. Może to być tapeta, pościel, nowe obicie fotela, narzuta, kilka poduszek lub zasłony. 

Cocooning 

Beżowa sofa modułowa w naturalnym salonie

Mieszkanie w nurcie cocooning staje się naszym azylem – oazą, której nie mamy ochoty opuszczać. Jest sposobem życia, manifestem indywidualności i ucieczką od świata zewnętrznego. To wnętrze bardzo przytulne z najwygodniejszymi sofami i meblami w jasnych kojących kolorach. Widok miękkich, miłych w dotyku tkanin sprawia, że każde wnętrze wręcz zaprasza, aby zostać w nim na dłużej, dużo dłużej… 

Odkryj nasz pomysł na przytulny i minimalistyczny salon w stylu slow life.

Smart living 

Biały regał na któym znaduje się walon z kwiatami oraz system inteligentnego domu

Smart living to optymalizacja życia, skupianie się na tym, co robimy dobrze. To optymalizacja przestrzeni i projektowanie wnętrz w taki sposób, by jak najbardziej ułatwiało one nam nasze codzienne życie, wykorzystując do tego zarówno technologię jak też wielofunkcyjne meble. Na szczęście inteligentne funkcje naszego wyposażenia mogą działać także bez internetu, bo na przykład rozkładana sofa oferuje wygodne siedzenia w ciągu dnia i dodatkową przestrzeń do spania w nocy. Pamiętaj, że każdy mebel może stać się dodatkową powierzchnią magazynową. Stoliki kawowe, szezlongi czy łóżka z dodatkowymi pojemnikami, na których położysz koce, poduszki i książki. 

Niezbędnik slow life 

 1. Miej świadomość, jak spędzasz czas. Śledź swoje działania w kalendarzu przez kilka dni i zapisuj, co się wydarzyło. Bardzo często po prostu nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu spędzamy na oglądaniu telewizji lub przewijaniu Facebooka. Kiedy mamy do czynienia ze statystykami, często patrzymy na nie z niedowierzaniem. 
 2. Usuń harmonogram w powolnym życiu. Robienie tego, co kochasz (na przykład oglądanie filmów ze swoim partnerem lub malowanie akwarelami) to rzeczy, na które nie możesz się doczekać. Planowanie ich wydaje się trudne – jakby zabijało spontaniczność i czyniło z niej obowiązek. Jednak rzadko spędzamy czas na robieniu tego, co kochamy, ponieważ nie mamy na to miejsca. 
 3. Zmniejsz swoje oczekiwania. Często planujesz medytować lub zapisywać historię w dzienniku, ale potem dzieje się prawdziwe życie i mija kilka dni, kiedy po prostu nie miałeś czasu. Zniechęcasz się i poddajesz. Jednak często przyczyną problemu są wysokie oczekiwania. Poświęcanie się 5 minutom jogi dziennie wydaje się śmieszne. Dlatego zaplanowaliśmy godzinny trening przekrojowy, który przez chwilę idzie świetnie, ale potem staje się niemożliwy do utrzymania. Ustaw sobie niskie minimum dla wszystkich swoich nawyków. Jeśli chcesz rozpocząć jogę, zrób 5 minut rozciągania i już. Jeśli chcesz prowadzić dziennik dzienny, pisz codziennie jedną linię i rozwijaj ją. Kiedy jesteś wyczerpany lub zajęty, zredukuj swój nawyk do ustalonego minimum. Zrób 5 minut jogi, nawet jeśli normalnie robisz pełną godzinę. To utrzyma Twoje przyzwyczajenia. 

Wprowadź do swojego życia spokój i harmonię inspirując się filozofią slow life. Zarejestruj się na Westwing a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.