Jadalnia w stylu skandynawskim

Jadalnia w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jadalnia w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Kuchnia i jadalnia to centralne pomieszczenia w każdym domu. To tu spożywa się posiłki, biesiaduje z przyjaciółmi i wyprawia świąteczne kolacje. Aranżacja tych pomieszczeń jest, więc niezwykle ważna. Bardzo popularnym stylem aranżacyjnym wykorzystywanym przez wielu dekoratorów wnętrz jest styl skandynawski, który idealnie sprawdza się w jadalni. Charakteryzuje się on prostotą i naturalnością. Dominują w nim jasne barwy i surowe materiały. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać zachwycająca i funkcjonalna jadalnia w stylu skandynawskim.

Jadalnia w stylu skandynawskim — stół

W każdej jadalni stół to najważniejszy mebel. W pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim zwykle jest on masywny i duży, prawie zawsze wykonany z litego drewna. Czasem do produkcji stołów w stylu skandynawskim wykorzystuje się także elementy metalowe. Stalowa rama stołu bardzo dobrze komponuje się z drewnianym blatem w naturalnym kolorze. Bardzo dobrze, kiedy na blacie widoczna jest faktura materiału, a słoje drewna są odpowiednio wyeksponowane. Taki mebel prezentuje się niezwykle efektownie, dlatego rzadko przykrywa się go obrusem. Żeby osłonić go w trakcie posiłków, można użyć wiklinowych lub filcowych podkładek pod talerze i kubki.

Jadalnia w stylu skandynawskim — krzesła

Krzesła w jadalni w stylu skandynawskim niejednokrotnie stanowią bardzo atrakcyjną dekorację całego pomieszczenia. Często są to designerskie meble, które wykonane są z tworzyw sztucznych, drewna, metalu lub naturalnej skóry. Zwykle połączenie ze sobą kilku z tych materiałów jest na tyle umiejętne, że całość prezentuje się niezwykle efektownie.
Jadalnia w stylu skandynawskim to miejsce, w którym powinno się zmieścić co najmniej kilka osób, dlatego popularnym siedziskiem na północy Europy jest ława. Ława może być prosta, wykonana z jednego pnia drzewa, ale także może być to bardzo wygodny i praktyczny drewniany mebel z oparciem i schowkiem ukrytym pod siedzeniem. Doskonale prezentować się na niej będą owcze skóry lub lniane poduszki, dzięki którym mebel będzie jeszcze bardziej komfortowy.
W skandynawskim wnętrzu dobrze sprawdzają się także stołki i taborety drewniane lub ze skórzanym obiciem i metalową podstawą. Miłośnicy kolorowych akcentów mogą dopasować do naturalnego, drewnianego stołu krzesła o jaskrawych, nasyconych barwach, które będą idealnie współgrać z jasnym, surowym, skandynawskim wnętrzem.

Jadalnia w stylu skandynawskim — oświetlenie

Oświetlenie jadalni może stworzyć atmosferę całego pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się tu żyrandol wiszący bezpośrednio nad stołem. Może to być druciana lampa lub niezwykle modny ostatnio żyrandol składający się z kilku żarówek na kolorowych, materiałowych kablach. Jadalnia w stylu skandynawskim to miejsce, w którym również dobrze będzie prezentować się stojąca lampa z płóciennym abażurem lub metalowa, podłogowa lampa w kształcie dużego łuku. Nastrojowy klimat można stworzyć stawiając na stole i komodach drewniane świeczniki i metalowe latarenki, które będą dawać ciepłe światło.

Jadalnia to pomieszczenie, w którym jedynie kilka prostych elementów wystroju wnętrza może stworzyć aranżację w skandynawskim stylu.