Jak uszyć narzutę na łóżko

Jak uszyć narzutę na łóżko

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak uszyć narzutę na łóżko-poradnik Westwing

Jak sprawić, żeby dom wyglądał wyjątkowo? Trzeba zadbać o to, by znalazły się w nim niepowtarzalne meble, dekoracje i dodatki. Taką oryginalną dekoracją może być własnoręcznie uszyta narzuta, którą można przykryć łóżko w sypialni. Jak uszyć narzutę na łóżko? Wystarczy skompletować odpowiednie tkaniny i uzbroić się w cierpliwość.

Patchwork — ekologiczne szycie

Najpopularniejszą techniką szycia narzut jest patchwork. Technika ta polega na zszywaniu fragmentów kolorowych materiałów, zazwyczaj o równych kształtach. Skąd wziąć materiał na narzutę? Wykorzystać można stary obrus, prześcieradło lub niemodną bluzkę – to sposób, dzięki któremu można dbać o czystość planety i nie zaśmiecać jej niepotrzebnymi już materiałami. Materiały najlepiej dobierać tak, by pasowały do siebie kolorystycznie i pod względem grubości. Kapa, która powstanie po zszyciu różnych fragmentów, będzie niepowtarzalna!

Jak uszyć narzutę na łóżko — poradnik krok po kroku

Jak uszyć narzutę na łóżko? Oto poradnik, który w kilku prostych krokach odpowie na to pytanie.

  • Po pierwsze — rozmiar. Przed przystąpieniem do szycia, trzeba zdecydować, jaki rozmiar ma mieć narzuta i jakiej wielkości powinny być fragmenty materiałów oraz jaki będą miały kształt.
  • Po drugie — wykrój. Warto przygotować szablon, bo dzięki niemu fragmenty będą miały identyczny rozmiar, a wówczas ich zszywanie będzie prostsze. Jeśli fragmenty mają być tego samego rozmiaru, potrzebny będzie tylko jeden szablon. Jeżeli kawałki tkanin będą różnej wielkości, wówczas trzeba przygotować kilka różnych wykrojów z papieru i według ich rozmiaru wycinać potrzebne części.
  • Po trzecie — spód narzuty i wykończenie boków. Nim narzuta patchworkowa będzie gotowa, warto zawczasu przemyśleć sposób wykończenia boków i dobrać tkaninę na spód.

 

Jak uszyć narzutę na łóżko, która będzie ciepła?

Kapa może służyć nie tylko jako ozdobne nakrycie łóżka, ale również może pełnić funkcję ciepłej kołdry, którą można okryć się siedząc na kanapie w zimowy wieczór. W tym celu warto podszyć ją ciepłym materiałem (np. polarem lub anilaną). Nalezy wszysć go pomiędzy część wierzchnią i spód kapy, a całość przepikować,czyli przeszyć szwami przebiegającymi przez całą długość i szerokość nakrycia.

Samodzielne szycie nakrycia na łóżko lub kanapę to prawdziwa przygoda. To także doskonała zabawa, która jest jednocześnie relaksująca i twórcza.