Jak uszyć obrus

Jak uszyć obrus

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak uszyć obrus-poradnik Westwing

Stoły to jedne z najbardziej eksploatowanych mebli w całym domu. Przy nich spożywa się codzienne posiłki, odbywa się przy nich narady rodzinne i spotkania towarzyskie. Na blacie stołów dzieci tworzą piękne rysunki, odrabiają lekcje, a dorośli wspomagają się nimi jako dodatkowym miejscem roboczym. Dlatego ważne jest, żeby każdy stół był odpowiednio okryty. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju dekoracyjne tekstylia, wśród których najpopularniejsze są obrusy. Dzięki nim mebel będzie chroniony, a aranżacja stanie się jeszcze bardziej przytulna. Wprawdzie na sklepowych półkach można znaleźć przeróżne rodzaje obrusów, to jednak można uszyć go samodzielnie. Jak uszyć obrus? Przedstawiamy praktyczne porady!

Jak uszyć obrus: krok 1. – wybieramy materiał

Zanimim dowiemy się jak uszyć obrus, warto zdecydować się na materiał, z którego nakrycie ma być zrobione. Wybór materiałów jest duży, a poszczególne tkaniny różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale również innymi cechami. Oto najpopularniejsze rodzaje obrusów:

  • Obrus z bawełny jest trwały i elegancki. Bawełna łatwo przyjmuje barwienie, więc na sklepowych półkach można znaleźć materiał we wszystkich kolorach.
  • Obrus z lnu to modne ostatnio stołowe nakrycie. Lniane tekstylia są plamoodporne i bardzo trwałe. Najpopularniejsze są modele w naturalnym, lekko beżowym kolorze.
  • Obrus z poliestru ma nieco połyskującą powierzchnię i jest odporny na wszelkie zabrudzenia. Nowo powstałą plamę wystarczy zetrzeć wilgotną ściereczką i znika bez śladu. Warto dodać, że nowoczesny poliester dobrze imituje tradycyjne tkaniny, a uszyte z niego obrusy są równie eleganckie, co modele z bawełny.
  • Obrus z filcu to alternatywa dla podkładek i mat. Najlepiej wygląda model uszyty z kilku kawałków kolorowego materiału. Nie nadaje się do nakrycia stołu w jadalni, ale pięknie zdobi stolik kawowy lub konsolę.

Jak uszyć obrus: krok 2. – wybieramy ozdoby

Gładki, jednolity obrus jest elegancki i uniwersalny, jednak na specjalne okazje warto nakryć stół obrusem z delikatną ozdobą. Wprawdzie jego uszycie jest nieco trudniejsze, to jednak efekt jest znacznie lepszy. Jak uszyć obrus z dekoracją? Najprościej ozdobić go lamówką, czyli niewielkim, prostym pasem materiału doszytym na brzegach. Najładniej wygląda lamówka z materiału w innym kolorze lub z innym wzorem niż większa część obrusu. Inna, prosta do wykonania dekoracja to gipiura, czyli pas koronki, który doszywa się krawędzi obrusu. Dzięki niej stołowe nakrycie nabiera rustykalnego charakteru. Stosunkowo łatwo doszywa się także falbankę. Ta najczęściej jest zrobiona z tego samego materiału co obrus. Warto pamiętać, że obrus z falbanką pasuje tylko na stół, który ma taki sam wymiar jak jego gładka część – falbanka powinna zaczynać się od krawędzi blatu. Inna dekoracja stołowych tekstyliów to mereżka, czyli specyficzny ażurowy haft, który uzyskuje się poprzez usuwanie poszczególnych nitek z tkaniny. Jest to trudna technika, lecz dzieła wykonane z jej pomocą zachwycają eleganckim wyglądem. O to jak uszyć obrus z mereżką najlepiej zapytać osobę, która na co dzień zajmuje się tworzeniem dekoracyjnych tkanin.

Jak uszyć obrus: krok 3. – dopasowujemy wymiar

Elegancki obrus powinien być dobrze dobrany do wymiarów blatu, który ma zdobić. Dlatego przed rozpoczęciem szycia należy zmierzyć swój stół. Jeśli jest to model prostokątny, trzeba doliczyć minimum po 20 cm zwisu z każdej ze stron. W przypadku stołu kwadratowego, wystarczy zmierzyć jeden z boków i dodać do niego podwójną długość zwisu. Właściciele okrągłych stołów powinni zmierzyć ich średnicę i także dodać do niej podwójną długość zwisu. Te zasady nie dotyczą osób, które zastanawiają się jak uszyć obrus z filcu. To nakrycie może mieć dokładnie ten sam wymiar co blat, lub być od niego parę centymetrów mniejsze.

Jak uszyć obrus: krok 4. – szyjemy

Szycie to najprzyjemniejsza część procesu powstawania obrusu. Jak uszyć obrus? Oto krótka instrukcja:

  1. Odmierzamy i wycinamy kawałek tkaniny.
  2. Prasujemy materiał.
  3. Na dwóch równoległych krawędziach tkaniny robimy podwójne zawinięcie materiału o szerokości ok 2 cm, przypinamy je szpilkami i zaprasowujemy.
  4. Przeszywamy zawinięcie na maszynie (około 2 mm od wewnętrznej krawędzi zagięcia).
  5. Czynności nr 3 i 4 powtarzamy na dwóch pozostałych krawędziach obrusu.
  6. Gotowe! Można się cieszyć własnoręcznie zrobionym obrusem.

Dzięki powyższym poradom, wiemy nie tylko jak uszyć obrus, ale także jaki wybrać materiał i jak go ozdobić. Do dzieła!