Jak wyczyścić dywan?

Jak wyczyścić dywan?

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak wyczyścić dywan?-poradnik Westwing

Dywan to element wystroju niemal każdego domu. Łączy funkcje praktyczne z dekoracyjnymi. Każdego dnia chodzi po nim wiele osób, dlatego należy bardzo dbać o jego czystość. To szczególnie ważne, gdy dywan leży w przedpokoju. Istnieją jednak skuteczne metody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie atrakcyjnego wyglądu chodnika.

Jak to zrobić? Wbrew pozorom, domowe metody nie są skomplikowane i właściwie każdy może poradzić sobie z pielęgnacją dywanu. Wystarczy zastosować popularne środki czyszczące, aby chodnik przez cały czas wyglądał schludnie i pozostawał ozdobą mieszkania. Z jakich sposobów czyszczenia można bez problemu skorzystać w domu? Jakie środki nadają się do odplamiania, a jakie do konserwacji dywanu?

Jak wyczyścić dywan, czyli odplamianie i konserwacja

Wszelkiego rodzaju plamy muszą być czyszczone od razu po tym, jak zostały zauważone. Wylane płyny należy od razu zmyć szczotką lub papierem, zaś większe zabrudzenia – ściągnąć łyżką lub nożem. Dzięki temu, zanieczyszczenia nie będą miały szansy wsiąknąć zbyt głęboko w tkaninę. Po wstępnym usunięciu plamy czas na właściwe czyszczenie. Plamy na dywanie można wywabić domowymi sposobami, na przykład sodą lub skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są odplamiacze – szczególnie te, które przeznaczone są do usuwania plam konkretnego rodzaju, na przykład z wina lub kawy. Należy użyć odplamiacza i delikatnie szorować zabrudzone miejsce. Ważne jest tutaj wyczucie, ponieważ przy zbyt intensywnym tarciu łatwo jest o uszkodzenie włókien i zwiększenie powierzchni plamy. Warto pamiętać również, aby czyścić zabrudzenia od ich krawędzi do środka. Trzeba uważać, by nie przemoczyć dywanu, a po skończonym czyszczeniu pozostawić go w temperaturze pokojowej do czasu wyschnięcia i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, które mogą spowodować wyblaknięcie koloru. „Interwencyjne” czyszczenie dywanu z plam jest konieczne, ale należy również regularnie go pielęgnować. Częste odkurzanie oraz pranie dywanów za pomocą specjalnych środków pomoże zachować im piękny wygląd oraz intensywny kolor, który będzie utrzymywać się przez długi czas. Należy przy tym stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na odwrocie dywanu.

Różne rodzaje dywanów – różne sposoby pielęgnacji

Każdy dywan może potrzebować innego rodzaju pielęgnacji ze względu na materiał, z którego został wykonany. Wełniane dywany należy przecierać delikatną szmatką, nasączoną wodą z płynem do prania wełny. Można je także posypać sodą oczyszczoną, a potem odkurzyć. Do pielęgnacji dywanów syntetycznych idealnie nadaje się papka z trocin i octu. Wystarczy pozostawić ją do wyschnięcia i odkurzyć suche trociny. Z kolei chodniki ludowe popularnie zwane „szmaciakami”, należy przecierać szczotką nasączoną wodą z mydłem.

Czyszczenie dywanu – to nic trudnego

Czyszczenie dywanu w domu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Dzięki regularnej pielęgnacji możliwe jest zabezpieczenie dywanu przed powstawaniem nowych zanieczyszczeń.