Jak zrobić bukiet ślubny?

Jak zrobić bukiet ślubny?

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak zrobić bukiet ślubny?-poradnik Westwing

Jak zrobić bukiet ślubny?

Bukiet ślubny to jeden z najważniejszych elementów ceremonii zaślubin. Panny młode najczęściej wybierają go w zaprzyjaźnionej kwiaciarni. Wiązanka z katalogu ma swoje zalety. Wiemy, czego się spodziewać i mamy pewność, że przygotowaniem kwiatów zajmą się profesjonaliści. Dla osób ceniących oryginalność znacznie bardziej interesującym rozwiązaniem jest jednak zrobienie bukietu  ślubnego samodzielnie.

Własnoręczne ułożenie bukietu nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Wystarczy wybrać ulubione kwiaty i odpowiednio wcześnie je zamówić. Przygotowanie kolorowej kompozycji sprawia wiele satysfakcji i gwarantuje, że wiązanka, z którą pójdziemy do ołtarza, będzie jedyna w swoim rodzaju! Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zrobić bukiet ślubny.

Jak zrobić bukiet ślubny: wybór kwiatów

Komponując wiązankę ślubną, najlepiej kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Dyskretny bukiet z białych róż to uniwersalne i „bezpieczne” rozwiązanie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nieco wyłamać się z utartych schematów. Na początek warto przejrzeć zdjęcia w czasopismach ogrodniczych lub wybrać się na wycieczkę do pobliskiej kwiaciarni. Nigdy nie wiadomo, jakie gatunki kwiatów uda nam się odkryć, a widok egzotycznych roślin nierzadko okazuje się doskonałym źródłem inspiracji. Jedną z możliwości jest dobór kwiatów według klucza kolorystycznego. Poszczególne elementy kompozycji mogą nawiązywać do określonej symboliki lub tematyki wesela i wystroju sali. Miłośniczkom ekologicznych rozwiązań spodoba się też bukiet ułożony z kwiatów typowych dla danej pory roku:

  • Jesienią — hortensje, stokrotki, passiflory, róże
  • Zimą —storczyki, fiołki, azalie, gardenie, przebiśniegi
  • Wiosną — irysy, frezje, konwalie, hiacynty, żonkile
  • Latem — magnolie, piwonie, słoneczniki, lawenda

Niezależnie od podjętej decyzji lepiej wystrzegać się przesady. Nie jest wskazane łączenia ze sobą więcej niż trzech kolorów oraz różnych gatunków mocno pachnących kwiatów.

Jak zrobić bukiet ślubny: przygotowania

Przygotowanie bukietu ślubnego należy dobrze zaplanować. Jeżeli nie mamy doświadczenia z
układaniem wiązanek, zrobienie kompozycji może zająć trochę czasu. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie daty dostarczenia kwiatów na dzień przed uroczystością. Dzięki temu rośliny będą wyglądać świeżo, a jednocześnie w razie potrzeby będzie można wymienić uszkodzone okazy i zamówić nowe. Powinniśmy wziąć też pod uwagę, że podczas przycinania łatwo niechcący uszkodzić łodygę. W takich przypadkach dobrze mieć w zanadrzu kilka awaryjnych gałązek, zawsze warto więc zamówić kilka sztuk kwiatów więcej. Po odebraniu kwiaty należy dokładnie oczyścić z liści i umieścić na noc w wazonach z zimną wodą.

Jak zrobić bukiet ślubny: tworzenie wiązanki

  1. Zaczynamy od wybrania kwiatu, który będzie stanowił podstawę wiązanki. Powinien być długi i dobrze rozwinięty.
  2. Wokół centralnego kwiatu układamy kolejne elementy kompozycji, tak aby rośliny utworzyły wielobarwną kulę. Łodygi powinny jak najściślej do siebie przylegać.
  3. Dookoła kwiatów można dodać przybranie — na przykład ozdobne liście.
  4. Końce łodyg równo przycinamy i okręcamy drutem florystycznym. Drut zaklejamy taśmą.
  5. Łodygi owijamy ozdobną, atłasową wstążką, tak aby tworzyły ścisłą warstwę. Wstążkę mocujemy za pomocą szpilek.
  6. Końce wstążki można dodatkowo związać w kokardę.

Gotowe!