Jak zrobić hamak?

Jak zrobić hamak?

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak zrobić hamak?-poradnik Westwing

Słoneczne, letnie popołudnia w hamaku to chwile relaksu, których wyczekujemy z utęsknieniem przez cały rok. Przenośne łóżko, pozwalające ukołysać się do snu i zatopić w marzeniach jest niezastąpionym elementem wyposażenia ogrodu lub tarasu. W sklepach bez trudu można znaleźć model odpowiadający naszym gustom i pasujący do wybranej aranżacji. Najwięcej satysfakcji sprawiają jednak rzeczy zrobione samemu, dlaczego więc nie spróbować swoich sił w majsterkowaniu?

Skonstruowanie hamaka to nic trudnego. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie materiały i starannie wymierzyć tkaninę. Oto kilka porad, jak zrobić hamak do każdego ogrodu!

Jak zrobić hamak: wybór materiałów

Jak zrobić hamak do ogrodu lub na balkon

Jak zrobić hamak do ogrodu

Hamak często wieszamy w ogrodzie lub zabieramy ze sobą na piesze wycieczki. Materiał, z którego będzie wykonany musi być zatem bardzo dobrej jakości ― odporny na blaknięcie i łatwy w czyszczeniu. Tkanina powinna być też mocna, aby bez trudu wytrzymała duże obciążenie i drobne uszkodzenia, na które będzie narażona podczas transportu. Do zrobienia hamaka najlepiej wykorzystać grube płótno. Jeżeli ma on pełnić rolę mebla w salonie lub sypialni, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich kolorów, pasujących do reszty wystroju. Ważnym elementem hamaka jest też lina mocująca. Wytrzymały i odporny na przetarcia egzemplarz najłatwiej znaleźć w sklepie ze sprzętem alpinistycznym. Do zrobienia hamaka o wymiarach 200 x 120 cm wystarczy lina o długości 9 m. Na koniec nie należy zapomnieć o narzędziach służących do wycięcia otworów. Metalowy wycinak i nity można bez problemu dostać w marketach budowlanych lub sklepach dla majsterkowiczów.

Jak zrobić hamak: montaż krok po kroku

Po wybraniu odpowiedniej tkaniny, możemy przystąpić do pracy. Obecnie jednymi z najbardziej popularnych hamaków są hamaki brazylijskie. Te wygodne i kolorowe posłania to doskonały sposób na ożywienie wnętrza i urządzenie wygodnego miejsca do relaksu. Oto, jak zrobić hamak brazylijski w domowym warsztacie:

1. Przygotowaną tkaninę przycinamy do wymiarów 200 x 120 cm.
2. Na wszystkich krawędziach zaginamy 4 cm materiału do środka. Zagięte brzegi obszywamy na maszynie ― dzięki temu nie będą się strzępić.
3. Płótno układamy na sztywnym podłożu (najlepiej na drewnianej desce) i kredą oznaczamy miejsca przyszłych otworów. Otwory powinny znajdować się w odległości co najmniej 2,5 cm od siebie, a ich liczba powinna być parzysta (dla podanych wymiarów na jednej krawędzi może znajdować się dziesięć otworów).
4. Używając wycinaka i młotka wycinamy otwory w tkaninie i zabezpieczamy je za pomocą nitów. Linę tniemy na dziesięć równych kawałków o długości 3 m.
5. Pocięte sznurki składamy na pół i przewlekamy przez otwory.
6. Sznurki naciągamy i mocujemy do metalowej obręczy zawiązując mocny węzeł (np. wantowy).
7. Pozostałe kawałki liny przewlekamy przez obręcze i wykorzystujemy do przymocowania hamaka do drzew.

Miłego leniuchowania!

Jak czyścić hamak?

Hamaki, w szczególności te wiszące na świeżym powietrzu, dość szybko się brudzą. Aby zawsze prezentowały się nienagannie, warto czyścić je częściej niż raz na sezon, pamiętając o kilku zasadach.

  1. Hamak najlepiej prać ręcznie. Wystarczy przepłukać tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub delikatnego proszku do kolorów.
  2. Ze względu na ryzyko wstąpienia materiału nie zaleca się prania hamaków w temperaturze wyższej niż 30ºC. Przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze należy zapoznać się z oznaczeniami na metce.
  3. Producenci hamaków nie zalecają również prania ich w pralce lub odwirowywania.
  4. Mokrą tkaninę należy rozłożyć równomiernie na suszarce i suszyć w temperaturze pokojowej.