Jak zrobić ramki na zdjęcia

Jak zrobić ramki na zdjęcia

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak zrobić ramki na zdjęcia-poradnik Westwing

Dodatki i akcesoria przyprawiają aranżację i sprawiają, że jest przyjemniejsza dla oka. Aby dobrze czuć się w swoim domu, warto nieco zindywidualizować wnętrze, wprowadzając ulubione fotografie, pamiątki oraz podkreślając swoje zainteresowania. Pomagają w tym urocze i praktyczne dekoracje – ramki na zdjęcia. Choć oferta rynkowa tych produktów jest szeroka, równie dobrze można wykonać je samodzielnie. Wtedy bliskie sercu fotografie zyskają najlepszą oprawę! Majsterkowanie w zaciszu domowym dostarczy świetnej zabawy dla dzieci i dla dorosłych. Jak zrobić ramki na zdjęcia krok po kroku? Oto kilka inspirujących pomysłów.

Jak zrobić ramki na zdjęcia drewniane?

Na początek mała instrukcja, jak zrobić ramki na zdjęcia z drewna. Ten materiał zagwarantuje solidność dekoracji, można go też dowolnie pomalować albo subtelnie postarzyć – wtedy ramka doskonale sprawdzi się w romantycznym wystroju shabby chic. Co będzie potrzebne, by wykonać ramkę? Najpierw należy przygotować wąskie drewniane deseczki. Za pomocą linijki można wymierzyć ich pożądaną długość, zaznaczając ołówkiem miejsce cięcia. Drewno warto odpowiednio oszlifować, najprościej – papierem ściernym. Jeśli planuje się zrobić ramki subtelnie przecierane, warto zostawić chropowatą powierzchnię, pozbywając się tylko drzazg. Do cięcia drewna przyda się mała poręczna piła. Deseczek powinno być osiem – po cztery na stronę przednią i tylną ramki. Pomiędzy nie należy włożyć wymierzony i przycięty prostokątny fragment szkła albo innego przezroczystego tworzywa, na przykład pleksiglasu. Na tył ramki najprościej przykleić precyzyjnie dopasowany kawałek tektury. Wszystko wystarczy połączyć za pomocą kleju do drewna – et voilà, ramka gotowa!

Następnie drewnianą powierzchnię warto zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub pomalować kolorową farbą. Jeśli tak pokryte deseczki były chropowate, można je bardzo delikatnie przetrzeć papierem ściernym – wtedy powstaną efektowne przecierki. Do ramki stojącej trzeba jeszcze dokleić podpórkę, na przykład z twardej tektury, albo przymocować uchwyt do wieszania – w ten sposób powstania ramka ścienna.

Papierowa ramka na zdjęcie krok po kroku

Do samodzielnego tworzenia ramek na zdjęcia można wykorzystać też inne materiały. Warto więc wiedzieć, jak zrobić ramki na zdjęcia z papieru! Najlepiej użyć do tego twardej tektury, przynajmniej w tylnej części ramki. Przód można wykonać z bardziej miękkich materiałów, jak na przykład kolorowy brystol. Robiąc ramkę z papieru, warto trzymać się podobnych kroków jak w przypadku modelu z drewna. Tyle że pomija się umieszczanie w środku szkła czy pleksiglasu. Powód jest prosty: lekka ramka z papieru nie utrzyma takiego tworzywa, chyba że to będzie wyjątkowo lekki transparentny plastik. Tylna część ramki powinna mieć formę prostokątną lub kwadratową, wedle uznania. Przednia zaś musi mieć te same wymiary co tylna, ale, co oczywiste, przyjmuje formę ramki z wyciętym miejscem na zdjęcie. Dekorację z papieru wykonuje się o wiele łatwiej niż drewnianą, można użyć nawet zwykłego kleju do papieru!

Jak zrobić ramki na zdjęcia z passe-partout?

Ciekawym zabiegiem dekoracyjnym jest umieszczenie w ramce ozdobnego passe-partout. Najprościej mówiąc, jest to wewnętrzna ramka o powierzchni większej niż oprawa do zdjęcia. Passe-partout może być proste albo bogato zdobione. Pomaga też dodatkowo ochronić zdjęcie. Taką dekorację można włączyć zarówno do ramki papierowej, jak i drewnianej. Zatem jak zrobić ramki na zdjęcia z passe-partout? Przygotowaną ozdobę o wymiarach zewnętrznych takich samych jak oprawka fotografii należy umieścić pomiędzy przednią a tylną częścią ramki. Jeśli wykorzystuje się szklaną płytkę, passe-partout wkłada się za nią. Taką uroczę dekorację można wykonać zarówno z papieru, jak i innych materiałów – bibuły czy nawet maty bambusowej. Gwarantuje ona artystyczny, przyjemny efekt i jeszcze lepiej eksponuje bliską sercu fotografię.

Samodzielne wykonywanie dekoracji dostarcza wiele zabawy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Warto więc wiedzieć, jak zrobić ramki na zdjęcia krok po kroku. Kilka prostych czynności owocuje piękną, zindywidualizowaną oprawą dla bliskiej sercu fotografii!