Jak zrobić zakładkę do książki?

Jak zrobić zakładkę do książki?

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Jak zrobić zakładkę do książki?-poradnik Westwing

Każdy mol książkowy nie może się obejść bez zakładki do książek. Jednak jest ona niezbędna także dzieciom w domu i szkole oraz pracownikom w biurze. Każdy, kto ma do czynienia z książkami, ważnymi dokumentami i innymi papierami, powinien zaopatrzyć się w zakładkę do książki!

Zakładka do książki to niezbędny przedmiot, który w łatwy sposób można wykonać własnoręcznie. Dzięki temu będzie ona oryginalna i niepowtarzalna. Może być również wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby. Jak zrobić zakładkę do książki? Podpowiadamy!

Z czego zrobić zakładkę?

Zakładkę do książki można wykonać z:

Papieru – to materiał, z którego najczęściej wykonywane są zakładki. Papier warto zalaminować, aby zakładka mogła służyć przez długi czas. Papier daje wiele możliwości dekoracyjnych, ponieważ mogą być na nim umieszczone zdjęcia, drobiazgi, naklejki lub wzory graficzne.

Spinacz biurowy – znajduje się w każdej firmie i łatwo zrobić z niego oryginalną zakładkę. Wystarczy do wierzchołka kolorowego spinacza dokleić guzik. Pozwoli on sczepić dokumenty, dzięki czemu łatwo będzie do nich dotrzeć, a ponadto będzie atrakcyjnym dodatkiem wśród papierów.

Materiał z recyklingu – do stworzenia oryginalnej zakładki może posłużyć coś, co nadawało się do wyrzucenia. Mogą to być na przykład papierki po cukierkach! Należy ułożyć jeden pod drugim i przeszyć nitką. Można także zrobić ją ze starej, niepotrzebnej bluzki, na przykład jeansowej. Wystarczy wyciąć z materiału ciekawy kształt i umieścić w książce.

Jak zrobić zakładkę do książki?

Pomysły na utworzenie zakładki do książki można znaleźć w sztuce origiami. Pochodzi ona z Chin, lecz rozwinęła się w Japonii, dlatego też uznaje się ją za tradycyjną japońską sztukę. Polega ona na składaniu kwadratowej kartki papieru, którego nie wolno ciąć, kleić ani dodatkowo ozdabiać. Tworzone są z niego przestrzenne, wyjątkowe elementy. Zakładki do książek z origami zawsze wykonuje się ręcznie. Można je zakupić w sklepach lub zrobić samemu.

Coś dla zaawansowanych

Osoby, które chcą posiadać nietuzinkową, atrakcyjną zakładkę, również mogą wykonać ją własnoręcznie. Oto porady, które ukażą jak zrobić zakładkę do książki w kształcie serca. To wspaniały prezent na walentynki!

  • Na czerwonej tekturze należy narysować kształt serca.
  • Powinno się go bardzo starannie wyciąć.
  • W środku serca trzeba zrobić nacięcie w kształcie litery V.
  • Zakładka już jest gotowa! Teraz wystarczy wsunąć stronę między w nacięcie na sercu. Zakładkę można umieszczać zarówno u góry strony, jak i po boku.