Kącik do czytania

Kącik do czytania

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kącik do czytania-poradnik Westwing

Miłośnicy książek często marzą o domowej bibliotece, w której będą mogli w spokoju i ciszy pochłaniać kolejne strony ulubionej powieści. Tymczasem w większości mieszkań przeznaczenie jednego pomieszczenia wyłącznie na książki przeważnie nie jest możliwe. Ograniczony metraż nie musi jednak oznaczać rezygnacji z komfortowej lektury! Przytulny kącik do czytania zapewni odpowiednią oprawę wyprawom do krainy wyobraźni.

Aranżacja kącika do czytania nie wymaga wielkiego wysiłku. Przy odrobinie pomysłowości w każdym mieszkaniu znajdzie się ustronne miejsce, które idealnie nadaje się do relaksu z książką. Oto kilka porad, jak je wybrać i urządzić.

Najlepsze miejsce na kącik do czytania

Kącik do czytania powinien sprzyjać skupieniu i koncentracji. Hałasujący telewizor lub przechodzące obok osoby mogą skutecznie odwrócić uwagę od przygód książkowych bohaterów. Lekturą najlepiej rozkoszować się w cichej i ustronnej części mieszkania. Równie ważna jest odpowiednia atmosfera. Wybrane miejsce musi być jasne i przytulne, tak aby łatwiej było się odprężyć i oderwać od codziennych spraw. Oto kilka propozycji miejsc, które można przekształcić w atrakcyjny kącik do czytania:

Kąt przy oknie — róg pokoju to idealne miejsce na półki na książki i wygodny fotel. Ustawione z boku meble tworzą wyraźnie oddzieloną strefę i stanowią uzupełnienie pozostałej części aranżacji. Duże, jasne okno zapewnia naturalne oświetlenie, a pod parapetem można umieścić dodatkowy regał na książki.

Wnęka — wnęki i nisze w ścianie są przytulne, a w razie potrzeby umożliwiają szybkie zasłonięcie książek i akcesoriów do czytania. Wystarczy jedynie zamontować składane drzwi lub karnisze z zasłonami.

Antresola — zaciszne miejsce, które zapewnia odpowiednią dozę prywatności. Ze względu na niski sufit kącik do czytania najlepiej wyposażyć w miękkie poduszki do siedzenia lub wygodny materac.

Weranda — czytanie wśród zieleni nie musi odbywać się wyłącznie latem! Ustawione w doniczkach kwiaty i duża ilość naturalnego światła to wymarzone warunki do udanej lektury.

Kącik do czytania — dekoracje

Urządzając kącik do czytania, nie należy zapominać o jego odpowiednim udekorowaniu. W przypadku wnęki lub antresoli dobrym pomysłem jest zawieszenie zasłon. Tkaninę można dodatkowo fantazyjnie upiąć. Aby optycznie oddzielić wybrane miejsce od pozostałej części pomieszczenia, ściany można pomalować lub ozdobić fototapetą. Najlepiej sprawdzą się farby w naturalnym, ciepłym kolorze (na przykład zielonym). Na półkach biblioteczki warto wyeksponować ozdobne figurki, podpórki do książek i przywiezione z wakacji pamiątki. Jeżeli dysponujemy większą ilością miejsca, kącik do czytania można też wzbogacić o dekoracyjne lampy, poduszki i niewielki stolik. W sąsiedztwie domowego księgozbioru ciekawie prezentuje się też wbudowane w ścianę akwarium.

Kącik do czytania pozwoli ogrodzić się od codziennej krzątaniny i spędzić kilka miłych chwil z książką. Warto zadbać, aby i w naszym domu znalazło się przytulne miejsce sprzyjające koncentracji i skupieniu.