Kamienie ozdobne do ogrodu

Kamienie ozdobne do ogrodu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kamienie ozdobne do ogrodu-poradnik Westwing

Kamienie ozdobne do ogrodu to nietuzinkowa i oryginalna dekoracja, która będzie pasować do wielu aranżacji ogrodów. Niewielkimi otoczakami można wyznaczyć klomby lub strefy w ogrodzie. Natomiast duży głaz może podobnie jak rzeźba stanowić samodzielną dekorację. Kamień w ogrodzie ma szerokie zastosowanie, więc oprócz ozdobnych spełnia także liczne funkcje użytkowe. Podpowiadamy, jak zaaranżować ozdobne kamienie naturalne w swoim ogrodzie.

Kamienie ozdobne do ogrodu — ścieżka

W każdym większym ogrodzie warto zadbać o to, aby znalazła się w nim ścieżka. Dróżka wykonana z granitu lub piaskowca będzie znakomicie prezentować się w ogrodach w stylu rustykalnym. Ścieżka może być ułożona z płyt położonych od siebie w pewnej odległości, jakby od niechcenia. Wtedy będzie ona wyglądać na naturalną leśną dróżkę. Płyty piaskowca można także ze sobą połączyć za pomocą betonowego podkładu, co da efekt bardziej ustrukturyzowanej drogi, prowadzącej, na przykład z ogrodu na taras lub do strefy odpoczynku. Otoczakami mogą też służyć do ozdobienia otoczenia wokół oczka wodnego lub prowadzącego do niego strumyka. Kamienie do ogrodu dostępne są w różnych kolorach od śnieżnobiałych niewielkich kamyczków, przez duże szare lub rude głazy po całkiem czarne i błyszczące.

Kamienie ozdobne do ogrodu — gabiony

To bardzo ciekawe i niezwykle ostatnio popularne zastosowanie kamienia naturalnego. Gabion to kosz o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, wykonany z metalowej siatki wypełniony kamieniami, takimi jak różnego rodzaju otoczaki lub kamienie łamane. Bardzo często robi się z niego ogrodzenia, lub dekoracje ogrodowe. Początkowo były one używane do regulacji rzek i w konstrukcjach oporowych, ale z czasem zyskały popularność jako oryginalna dekoracja w architekturze.

Kamienie ozdobne do ogrodu — klomby i strefy wypoczynku

Za pomocą kamieni ozdobnych do ogrodu w różnych kolorach można także stworzyć interesujące, dekoracyjne wzory, na przykład w klombach gdzie rośliny posadzone są niezbyt gęsto. Różnorodność kolorów i rodzajów kamieni ozdobnych pozwala na stworzenie naprawdę oryginalnych i efektownych wzorów. Wystarczy na ziemi wysypać kamienie w kontrastowych kolorach według określonego projektu, żeby stworzyły one przepiękną ogrodową mozaikę. Za pomocą ozdobnych kamienii można również wyznaczyć w ogrodzie miejsce, gdzie wśród zieleni staną stół i krzesła oraz grill.

Duże kamienie ozdobne do ogrodu

Kamienie w dużych rozmiarach mogą stanowić dekorację ogrodu samą w sobie. Warto ustawić je w widocznym miejscu, żeby pełniły rolę efektownej ozdoby przestrzeni wokół domu. Takie głazy to najczęściej kamienie granitowe lub marmurowe. Bardzo ciekawie wyglądają także pokaźnych rozmiarów kamienie zwane kwiatem pustyni. Tą nazwę zawdzięczają zapewne swoim postrzępionym, nieregularnym kształtom, które szczególnie w ogrodzie prezentują się niezwykle oryginalnie.