Kartony

Kartony

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kartony-poradnik Westwing

W każdej aranżacji, bez względu na jej charakter, potrzebny jest porządek. Nawet jeśli stylizujemy dom na loft z artystycznym nieładem, musimy przecież wiedzieć, gdzie co się znajduje. Tutaj najprostsze rozwiązania mogą okazać się najlepsze. Dlatego zaproś do swojego domu różnorodne kartony – pomogą zachować porządek, a w niektórych wnętrzach mogą być nowoczesną dekoracją.

Kartony, choć często niezauważone, towarzyszą nam przez całe życie. Szczególnie w Finlandii, gdzie zamiast znanego u nas „becikowego” świeżo upieczeni rodzice dostają wyprawkę dla dziecka w kolorowym pudle. Na jego dnie znajduje się materacyk, dlatego te wesołe kartony często służą maleństwu jako pierwsze łóżeczko. Kartony są oczywiście nieodłącznym elementem każdej przeprowadzki. Babcine strychy nierzadko pękają od nich w szwach. Proponujemy jak włączyć je do swojej aranżacji, żeby pomagały w utrzymaniu ładu i cieszyły oko.

Kartony dekoracyjne

Takie kolorowe pudła bardzo zyskują na popularności. Pomieszczą różne drobiazgi. Dodatkowo są niedrogie, więc można je często zmieniać. W ten sposób możemy nadać zupełnie nowy klimat całemu pomieszczeniu. Dzięki nim monochromatyczne meble staną się wesołe i pełne kolorów. Wielką zaletą kartonów jest też to, że kiedy przestają być potrzebne, można je złożyć i schować, choćby za szafą, żeby tam czekały na czas, kiedy wrócą na półki.

Kartony dekoracyjne warto także zrobić samemu. Wystarczy tektura, karton, kolorowe papiery i opakowania, linijka, nożyczki i klej. W zależności od potrzeb, możemy ozdobić kartony z pokrywką lub otwarte. Przygotowywanie ozdobnych kartonów to także świetny pomysł na zabawę z dzieckiem. Wystarczy zmierzyć wielkość poszczególnych ścianek kartonu, odrysować potrzebny kształt na papierze ozdobnym, wyciąć i nakleić na karton. Innym pomysłem jest wycięcie kwadratów lub kółek, z kartek w różnych kolorach i ozdobienie nimi pudełka. Mogą być to dowolne kształty, które dziecko samo wybierze. Kartony można ozdobić również materiałem, bibułą czy koronką. Taka zabawa z pewnością rozbudzi jego wyobraźnie!

Do salonu

W nowocześnie urządzonym salonie kartony mogą pełnić rolę kolorowych szuflad. Mogą zmienić prosty regał w wielobarwną szyfonierę. Poukładane jeden na drugim same stworzą coś na kształt szafki. Można w nich przechowywać dokumenty, drobiazgi, a w tych większych nawet pledy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni wzór, kolor i rozmiar.

Do sypialni

Również w pokoju do spania kartony znajdą swoje miejsce. Pomieszczą na przykład przybory do szycia, prześcieradła lub inne przedmioty. Poukładane pod łóżkiem mogą pełnić funkcję barwnej szuflady. Ich kolor można dobrać według własnych upodobań. Najlepiej, jeśli wzór będzie pasował do zasłon lub z narzuty. Wówczas sypialniana aranżacja będzie spójna i zapewni poczucie harmonii.

Do pokoju dziecka

W dziecinnym pokoju kartony będą miały mnóstwo zadań. W nocy będą pojemnikami, które pomieszczą wszystkie zabawki. W dzień mogą zamienić się w domki dla lalek, w garaże na samochody, bądź w kryjówkę dla samych milusińskich. Proponujemy wybrać pudełka z ulubionym motywem dziecka. Mogą to być bohaterowie z kreskówek lub po prostu ukochany kolor. Kartonowe pudła są bardzo bezpieczne – w kontakcie z rozpędzonym maluchem, nie spowodują jego obrażeń.

Kartony do szafy

Pudła to także niezastąpieni pomocnicy przy segregowaniu zawartości szaf i pawlaczy. Można w nich chować bieliznę, nieużywane ubrania, bombki choinkowe lub stare sprzęty. Przydadzą się wszystkim posiadaczom pokaźnych kolekcji butów. Dzięki nim ukochane „okazy” nie zniszczą się na dnie szafy i spokojnie będą czekały na swój dzień. Kartony pomogą również posegregować dokumenty. Na rynku dostępne są specjalne pudełka wielkości dużej kartki. Umożliwiają szybkie odszukanie paragonu lub recepty.

Porada

Zawsze opisuj zawartość kartonów. Dzięki temu, w razie potrzeby, łatwo namierzysz ten właściwy.

Kartony i ich inne zastosowania

Z nieużywanych kartonów można również tworzyć małe dzieła sztuki, które staną się oryginalną dekoracją. Można wyciąć z nich podkładki pod kubki bądź kolorowe literki, które ozdobią ścianę. Cierpliwym polecamy wyciąć z kartonów wesołe ramki na zdjęcia.