Kawalerka

Kawalerka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kawalerka-poradnik Westwing

Wielu osobom wydaje się, że kawalerka nie daje zbyt szeroko zakrojonych możliwości aranżacyjnych. Nic bardziej mylnego! Nawet niewielkie mieszkanie może być urządzone z gustem i smakiem, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich przestrzeni użytkowych. Kawalerka – ze względu na mocno ograniczony metraż – musi być przede wszystkim funkcjonalna, ale nie trzeba przy tym rezygnować z urządzenia jej w jednym z modnych i popularnych stylów. Kawalerka w stylu skandynawskim, industrialnym, prowansalskim, a nawet vintage – to wszystko jest możliwe, o ile zachowa się pewne aranżacyjne zasady.

Przede wszystkim przestrzeń

Decydując się na zakup pierwszego mieszkania wiele osób wybiera kawalerkę, czyli pokój z aneksem kuchennym, łazienką i niewielkim przedpokojem. W tego typu wnętrzach najważniejsza jest możliwa do uzyskania przestrzeń. Warto więc pozbyć się wszelkich ścianek działowych, oddzielających np. pokój od aneksu kuchennego. Zamiast nich sprawdzi się wygodny blat, który w razie potrzeby będzie mógł służyć także jako stół (zwłaszcza, jeśli ustawi się przy nim hokery, czyli wysokie barowe stołki). Podobnie wygląda kwestia drzwi – najlepiej w ogóle z nich zrezygnować lub zdecydować się na bardzo praktyczne drzwi harmonijkowe.

Kawalerka wymaga również odpowiedniego doboru kolorów. Do niewielkich wnętrz zalecane są wszelkie jasne, pastelowe odcienie: biel, beże, delikatne szarości, błękity, zielenie i róże. Optycznie powiększają one mieszkanie i sprawiają, że wygląda ono na bardziej przestronne. Jeśli chodzi o ciemniejsze barwy, to warto je jak najmocniej zminimalizować, choć oczywiście dozwolone są drobne, ciemne dodatki i ozdoby. Kluczową kwestią jest też dostęp światła dziennego – kawalerka powinna być pozbawiona ciężkich, grubych zasłon i ciemnych rolet. Zamiast nich warto postawić na delikatne firanki.

Kawalerka – funkcjonalność i praktyczność

Ze względu na ograniczony metraż, kawalerka musi być przede wszystkim praktyczna. Sprawdzą się w niej wszelkie wielofunkcyjne meble. Rozkładana sofa, koniecznie z pojemnikiem na pościel, posłuży zarówno jako łóżko do spania, jak i miejsce codziennego relaksu. Zamiast foteli warto kupić otwierane pufy – są równie wygodne, a zajmują mniej miejsca i można w nich przechowywać rozmaite drobiazgi.

Żaden dom nie może obyć się bez szafy, ale w kawalerce powinien to być jedyny duży mebel stojący. Najlepiej jest zrezygnować z komód i regałów na rzecz półek wiszących. Uda się w nich zmieścić wszelkie potrzebne rzeczy, ale nie będą one zabierały tak cennej przestrzeni. Jeśli jest taka możliwość, wszystkie meble należy ustawiać przy ścianach – centrum pokoju powinno pozostać puste. Ciekawym rozwiązaniem są też systemy meblowe, w skład których wchodzi wyjmowanie łóżko lub składany stół.

Kawalerka w różnych stylach

Kawalerka powinna być urządzona w sposób spójny, w innym przypadku we wnętrzu może zapanować męczący chaos.

  • Styl skandynawski – kawalerka w stylu skandynawskim to jasne kolory ścian (najlepiej biel i beż) z kontrastującą ciemną podłogą, naturalne drewno, skórzane dodatki oraz proste dekoracje.
  • Styl industrialny – w tym przypadku można pokusić się o wprowadzenie do wnętrza takich materiałów, jak cegła, beton, szkło i metal. Meble powinny być nieco minimalistyczne, a dekoracje – nawiązywać do przestrzeni fabrycznych.
  • Styl vintage – kawalerka w stylu vinatge to jasne, pastelowe kolory ścian, duża ilość tkanin, a także meble i dodatki pochodzące z poprzednich epok lub na takie stylizowane: lekko zniszczone, podkreślające wiek materiału.
  • Styl prowansalski – aby kawalerka nabrała prowansalskiego charakteru, wystarczy wprowadzić do niej liczne motywy kwiatowe, proste akcesoria, naturalne drewniane meble z przeszkleniami oraz lekkie lniane zasłony.

Kawalerka wcale nie musi być nudna – także niewielkie wnętrze da się urządzić w oryginalny i gustowny sposób. Znajdź więc swoje inspiracje i zmień kawalerkę w wymarzone, przytulne mieszkanie!