Kieliszki do drinków

Kieliszki do drinków

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki do drinków-poradnik Westwing

„Wstrząśnięte, niemieszane" to fraza, którą Amerykański Instytut Filmowy uznał za jeden z najlepszych cytatów w historii kina. I tak oto Bond, James Bond, na cały świat rozsławił nie tylko siebie samego, ale i vesper martini, bo o tym drinku mowa. Ernest Hemingway uwielbiał mojito, a Truman Capote najczęściej sięgał po screwdrivera. Podobno ulubionym drinkiem Madonny w czasie tras koncertowych jest pomegranate martini, Jennifer Aniston na planie filmowym nie pogardzi margaritą, a Johny Depp w przerwie między ujęciami lubi sięgnąć po bourbon sour.

Picie drinka to rytuał, zamierzona celebra i rozkoszowanie się dobrze podanym trunkiem. Drink smakuje jeszcze lepiej, gdy atrakcyjnie się prezentuje. Odpowiednio dobrany kieliszek, właściwa dekoracja, sposób, w jaki rozkładają się kolorowe płynne warstwy, kształt owocowych lub warzywnych plasterków... To wszystko ma znaczenie. Dlatego też warto wyposażyć domowy barek w komplety kieliszków różnych wielkości i kształtów. Podpowiadamy, jakie kieliszki do drinków wybrać, aby służyły przez długi czas i posiadały ozdobny wygląd!

Kieliszki do wina

Kieliszki do wina mają różne kształty i rozmiary, a ich wybór zależy od rodzaju podawanego wina. Najistotniejszą kwestią jest w tym przypadku kształt czaszy kieliszka, dzięki której uwydatnianie będą określone cechy trunku. Kieliszki do wina powinny być wykonane z przezroczystego cienkiego szkła lub kryształu z gładko oszlifowanymi brzegami. Nóżka kieliszka musi być wysoka.

 • Wino czerwone – wysokie kieliszki o dużych, lekko zwężających się ku górze czaszach, o pojemność od 350 do 780 ml.
 • Wino białe – kieliszki mniejsze i węższe od tych do wina czerwonego, z czaszami lekko stożkowatymi.
 • Wina musujące i szampany – kieliszki z długimi, zamykającymi się ku górze czaszami, o pojemności od 150 do 180 ml.
 • Wina deserowe, porto, sherry i aperitify – kieliszki przypominające kieliszki do wina czerwonego, ale o mniejszej pojemności – od 75 do 100 ml i bardziej stromych ściankach.

Kieliszki do innych alkoholi

Pozostałe alkohole pije się w kieliszkach z nóżką lub bez, malutkich lub bardzo dużych, wąziutkich lub wyjątkowo pękatych. Tradycja picia danego alkoholu w takim, a nie innym kieliszku, jest związana z określonymi właściwościami trunku – jego aromatem, gęstością, mocą, temperaturą.

 • Wódka – małe kieliszki o pojemności od 30 do 60 ml, na nóżce lub bez.
 • Likiery – kieliszki bardzo podobne do tych do wódki tylko nieco węższe i wyższe, nie większe niż o pojemności 60 ml.
 • Koniak i brandy – niskie kieliszki z pękatą, zwężającą się ku górze czaszą o pojemności powyżej 230 ml.
 • Whiski – szklanki z grubym dnem o pojemności od 180 do 320 ml.

Kieliszki do drinków i koktajli

Co do zasady kieliszki do drinków są duże, a nawet bardzo duże – niekiedy są to po prostu szklanki.

 • Short drinki – kieliszki na krótkiej nóżce z rozszerzającą się, dużą czaszą. Kształt i głębokość czaszy zależy od rodzaju drinka. W tym gronie wyróżniają się kieliszki do martini – kielichy w kształcie stożka na cienkiej nóżce. Kieliszki do short drinków nie powinny przekraczać 150 ml pojemności.
 • Long drinki – kieliszki, a właściwie wysokie, proste szklanki z grubym dnem, o pojemności od 150 do 350 ml. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje szklanek: collins (węższe i wyższe) oraz highball (niższe i szersze).
 • Koktaile – kieliszki w kształcie stożka lub tulipana, nazywane po prostu kieliszkami koktajlowymi.