Kieliszki do likieru

Kieliszki do likieru

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki do likieru-poradnik Westwing

Likier to używka nad wyraz subtelna. Jego słodki smak i wspaniała, aksamitna konsystencja sprawiają, że z przyjemnością raczą się nim zwłaszcza kobiety. Nic zatem zaskakującego, że kieliszki do likieru od zawsze urzekają designem! Miłośników tego smakowitego trunku można jednak znaleźć także w męskim gronie. Nad jego przymiotami w lirycznej rozprawce pod tytułem "Likier" rozpisywał się sam Julian Tuwim. Zdaniem poety to trunek szlachetny i wysokogatunkowy, idealny dla wysublimowanego podniebienia każdego pięknoducha. Tezę tę potwierdza obecność likieru w menu XIX-wiecznych kawiarenek uwielbianych przez europejską bohemę artystyczną.

Niewiele osób wie, że alkohol ten znany był już starożytnym. Słynny likier Hipokratesa przyrządzano z wina doprawionego cynamonem, miodem oraz płatkami róż i fiołków. Współcześnie lista najpopularniejszych likierów liczy sobie wiele ponad pięćdziesiąt pozycji. Nic więc dziwnego, że designerzy starannie dbają, aby kieliszki do likieru zachwycały kunsztem i podkreślały smak tych modnych trunków. Struktura niewielkich naczyń pozostaje niezwykle elegancka. Subtelne czasze kieliszków osadzone na smukłych nóżkach zazwyczaj zachwycają finezyjnymi zdobieniami. I jak tu oprzeć się słodkiej pokusie?

Co było pierwsze – likier czy kieliszek?

Historia kieliszków przeznaczonych do serwowania trunków ,takich jak wódka czy wino, jest znacznie dłuższa niż tych do podawania likieru. Pierwsza huta szkła powstała na włoskiej wyspie Murano już w XIII wieku, natomiast pierwszy likier, dopiero w wieku XVI. To właśnie wtedy normandzcy benedyktyni stworzyli słodki trunek, w którego skład wchodziło 27 rozmaitych ziół i przypraw z całego świata. Początkowo likier serwowano w kieliszkach przeznaczonych do podawania wódki. Z czasem jednak kształt naczyń znacznie ewoluował, kieliszki do likieru stały się smuklejsze, a ich czasza zaczęła przypominać kwiat tulipana. Rok 1683 okazał się być dla nich przełomowy. W Czechach dokonano kluczowego wynalazku, który nazwano czeskim kryształem. Kieliszki do likieru zyskały dzięki temu zupełnie nowy wymiar, stając się filigranowymi dziełami sztuki.

Zgrabne piękności

Kieliszki do likieru zawsze mają wysokie, zgrabne nóżki, jednak mogą różnić się czaszami. Niektóre z nich kształtem przypominają tulipany, inne, baryłki, jeszcze inne, odwrócone dzwonki. Kieliszki do likieru mają przeważnie 60 ml objętości, choć zdarzają się i nieco mniejsze. Kupując komplet tego rodzaju naczyń, dobrze dobrać do niego elegancką karafkę. Taki zestaw doskonale zaprezentuje się na salonowym barku, a w czasie szykownego podwieczorku z pewnością podbije serca gości. Nierzadko komplety kieliszków są zdobione fikuśnymi ornamentami ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można dokupić do nich sztućce deserowe, utrzymane w tej samej stylistyce. Inwestując w kryształowe kieliszki do likieru, należy pamiętać, aby właściwie troszczyć się o ich powierzchnię. Kryształ musi być myty w zimnej wodzie – pod wpływem ciepła traci swój połysk i matowieje. Nie należy również stosować agresywnych środków czyszczących i zrezygnować z automatycznej zmywarki.

Kieliszki do likieru w kilku odsłonach

Kieliszki do likieru to niezbędnik każdej Pani Domu. Słodki trunek elegancko podany do deseru lub w trakcie podwieczorku zawsze robi na gościach znakomite wrażenie. Planując kupno kompletu kieliszków, warto kierować się nie tylko jego jakością, ale i stylem. Szykowne, kryształowe naczynia doskonale zaprezentują się w stylistyce angielskiej czy francuskiej. Wnętrza prowansalskie natomiast, pokochają kieliszki do likieru subtelnie zdobione kwiatowymi ornamentami. W salonie w stylu kolonialnym świetnie poczują się egzotyczne modele inkrustowane kością słoniową, natomiast oszczędny trend loftowy polubi proste, nowoczesne kieliszki wykonane ze stali nierdzewnej. Warto wspomnieć także o barwnej alternatywie wykonanej z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju naczynia idealnie sprawdzą się podczas posiłków na świeżym powietrzu

Taca kieliszków pełnych słodkiego likieru wygląda równie apetycznie, co najlepsza bombonierka. Te kryształowe czekoladki, mimo że pyszne, mają jednak znacznie mniej kalorii. Warto czasem pozwolić sobie na taką chwilę zapomnienia, zwłaszcza przy okazji podwieczorku w doborowym towarzystwie.