Kieliszki do martini

Kieliszki do martini

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki do martini-poradnik Westwing

„Wstrząśnięte, nie mieszane” – chodzi oczywiście o martini, którego recepturę rozpowszechnił bohater serii książek i filmów akcji, James Bond. Spopularyzowany przez Agenta 007 koktajl trafił wkrótce na stoły w restauracjach i domach na całym świecie. Samodzielne przyrządzenie tego drinka nie jest trudne, warto jednak zadbać o odpowiedni sposób podania – czyli kieliszek do martini.

Nie trzeba być znawcą, żeby rozpoznać charakterystyczny kształt kieliszka do martini. Z takim naczyniem kojarzą się też nakłute na wykałaczkę zielone oliwki. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, kieliszki do martini nie służą tylko do serwowania jednego napoju. Można w nich podawać także inne koktajle – tak zwane short drinki, sporządzane głównie z samych alkoholi. Nie trzeba się więc martwić, że będą rzadko używane.

Z czego składa się kieliszek?

Kieliszki to specjalne naczynia do napojów, najczęściej alkoholowych. Dobrej jakości kieliszek powinien być wykonany z przejrzystego szkła – zwykłego lub kryształowego. Szkło nie powinno być zbyt grube, tak aby można było przez nie poczuć temperaturę trunku. Typowy kieliszek – na przykład do wina albo szampana – składa się z czaszy, nóżki i stopy. Czasze kieliszków do brandy (tak zwanych koniakówek) są bardziej pękate, a do słodkich win (na przykład do porto) mają bardziej strome ścianki. Nóżka powinna umożliwiać pewne trzymanie kieliszka w dłoni, a stopa – jego stabilne odstawienie. Kieliszki do wódki są zazwyczaj pozbawione nóżki i stopy, mają za to grubsze dno.

Kieliszki do martini

Martini to popularny drink, składający się z ginu i wytrawnego wermutu – czyli aromatyzowanego, ziołowego wina – z dodatkiem lodu. Zgodnie ze znanym cytatem z Agenta 007, powinien być wstrząśnięty, a nie mieszany. Do jego dekoracji używa się oliwki albo paska skręconej skórki z cytryny. Kieliszki do martini mają niską, szeroką czaszę w kształcie odwróconego stożka i dość długą nóżkę. Zazwyczaj mają pojemność około 170–220 ml. Zestaw kieliszków do martini to niezbędne wyposażenie barku na modne przyjęcie. Serwuje się w nich również inne koktajle, na przykład wielkomiejskie short drinki Cosmopolitan i Manhattan.

Kieliszki do wina

Oprócz kieliszków do różnego rodzaju drinków w mieszkaniu warto mieć zestaw kieliszków do wina. W zależności od rodzaju trunku różnią się one kształtem i rozmiarami. Do podstawowego, bardzo uniwersalnego wyposażenia należą kieliszki wina – białego i czerwonego. Na specjalne okazje warto też mieć pod ręką szampanówki. Kieliszki do szampana są bardziej smukłe – mają węższe i wyższe czasze, które utrudniają uciekanie bąbelków. Miłośnicy słodkich win likierowych powinni się zaopatrzyć w specjalne, mniejsze kieliszki do porto i sherry. Kolekcję szklanych naczyń do trunków można też uzupełnić o elegancką karafkę.

Akcesoria barmańskie

Do urządzenia bardziej profesjonalnego barku oprócz trunków i odpowiednich naczyń potrzebne są jeszcze sztućce i akcesoria barmańskie. Produkty przydatne do przygotowywania koktajli do przede wszystkim miarka o pojemności 40 lub 50 ml, shaker i sitko barmańskie. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w praktyczne szczypce do lodu. Podając wino, warto natomiast mieć pod ręką nie tylko korkociąg, ale też nożyk do serów i sztućce do przekąsek. Funkcjonalne dodatki nie tylko ułatwiają serwowanie napojów i potraw, ale też profesjonalnie i elegancko się prezentują.

Kieliszki do martini — przygotuj się na eleganckie przyjęcie z Westwing!

W aranżacji wnętrza liczy się każdy detal. Wyjątkowy nastrój tworzy ustawione pod odpowiednim kątem oświetlenie, zawieszone w oknach zasłony, starannie dobrane narzuty i poduszki oraz ułożony przed kominkiem dywan. Nie należy zapominać również o eleganckim nakryciu stołu! Porcelanowa zastawa, kryształowe kieliszki do martini i haftowany obrus na pewno zrobią na gościach wyjątkowe wrażenie. Warto już zawczasu przygotować się na wieczorne spotkanie w gronie znajomych! Na Westwing znajdziesz wszystko, co niezbędne podczas wizyty gości:

  • kieliszki do martini
  • kieliszki do wina
  • kieliszki do szampana
  • kieliszki do likieru
  • karafki
  • dekantery
  • akcesoria barmańskie
  • zastawę stołową
  • sztućce
  • obrusy i serwetki

Nie czekaj! Już dziś dołącz do naszego klubu zakupowego i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek!

Nadchodzące promocje