Kieliszki kryształowe

Kieliszki kryształowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki kryształowe-poradnik Westwing

Najdroższa butelka czerwonego wina została sprzedana w 2009 roku na aukcji w Dubaju. Szczęśliwy nabywca zapłacił za luksusowy trunek Chateau Margaux niemal sto dziewięćdziesiąt tysięcy dolarów. Licząca sobie dwanaście litrów objętości butelka pochodziła z edycji limitowanej - wyprodukowano ich jedynie sześć, z czego trzy trafiły do sprzedaży. Niewiele osób może pozwolić sobie na tak ekskluzywny zakup, jednak istnieje sposób na to, żeby nawet domowe wino zyskało wytworną oprawę — szykowne kieliszki kryształowe.

Kryształowe Murano

Szkło znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Wytwarzany przed wiekami surowiec był jednak nieprzejrzysty i nieprzyjemny w dotyku. Kolebką czystego szkła jest włoska wyspa Murano. Przełom XII i XIII wieku przyniósł pierwsze przezroczyste wyroby szklane, które wkrótce zaczęły brylować na europejskich salonach. Niedługo później wynaleziono szlachetne szkło kryształowe poddawane starannej obróbce ręcznej. Surowiec ten jest zdecydowanie bardziej miękki niż klasyczne szkło, dlatego zdobnicy z łatwością mogą opatrywać kieliszki kryształowe efektownymi szlifami. Miłośnicy szkła kryształowego cenią je nie tylko za niezwykłą dekoracyjność, ale również za wdzięczną umiejętność rozszczepiania światła. Kieliszki kryształowe potrafią stworzyć na białym obrusie prawdziwie magiczną feerię barw.

Niech zalśni savoir-vivre!

Kieliszki kryształowe są przeznaczone niemal do każdego alkoholu. Najwytworniej prezentują się w nich oczywiście wina oraz szampan. Pierwszy z trunków należy nalewać do 1/3 objętości kieliszka, przy czym, serwowanie białych win wymaga naczyń o mniejszej czaszy niż do win czerwonych. Szampany uwielbiają natomiast wąskie, wysokie kieliszki kryształowe, nazywane fletami. Dzięki smukłemu kształtowi naczyń, trunek wolniej uwalnia bąbelki. Wódki oraz likiery również kochają kieliszki kryształowe. Savoir-vivre nakazuje napełnić je napełnić tak, aby do brzegu kieliszka pozostało 3-4 milimetry. Zaopatrując barek w zestaw kieliszków, nie wolno pominąć kupna eleganckiej karafki. Kilka różnych kompletów przeznaczonych do serwowania rozmaitych alkoholi to niezbędny dodatek do każdego domu.

Jak dbać o kieliszki kryształowe?

Kieliszki kryształowe najlepiej myć w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem delikatnych detergentów. Jeśli po wyschnięciu na powierzchni naczyń zostają nieestetyczne smugi, można pokusić się o płukanie ich w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Na jeden litr wody, należy wlać jedną trzecią szklanki spożywczego kwasu octowego. Po wyschnięciu kieliszki kryształowe można wypolerować miękką szmatką. Na trudne do umycia naczynia o wąskiej szyjce, takie jak karafki czy dekantery, istnieje kilka innych sposobów. Najpopularniejsza metoda to wrzucenie na dno naczynia garści suchych ziarenek ryżu i zalanie ich letnią wodą. Po godzinie wystarczy opróżnić karafkę i dokładnie przepłukać.

Jeszcze kilka dekad temu kieliszki kryształowe można było spotkać niemal w każdym domowym barku. Współcześnie bywają rarytasem, którym szczycą się kiperzy. Mimo, że przyjemność raczenia się trunkiem z lśniącego kryształu trochę kosztuje, z pewnością warto jej się oddać.

Ciekawostka

Istnieją kiperzy, którzy kieliszki kryształowe cenią równie wysoko, co wytworne alkohole. Najlepszym tego przykładem jest królowa popu, Madonna. Kilka lat temu media obiegła plotka, że gwiazda odwiedzając wraz ze swoim partnerem nowojorską restaurację Osteria Cotta, przyniosła własne kieliszki kryształowe oraz butelkę drogiego wina. Para po uraczeniu się zamówioną kolacją zabrała kieliszki i opuściła lokal. Gdyby nie była to sama Madonna, kto wie, jak zareagowałaby obsługa Osterii. Diwa słynie jednak z niestandardowych zachowań i kto wie, może rozpocznie wśród miłośników wina nową modę?

Kryształowe kieliszki do wina i szampana — odkryj radość zakupów z Westwing

Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie kieliszki do wina lub szampana? Szukasz pomysłu na oryginalny prezent z okazji rocznicy ślubu? Westwing to właściwe miejsce! Nasi styliści i eksperci z chęcią pomogą Ci przygotować efektowne nakrycie stołu i wybrać najlepszą zastawę! W ofercie Westwing znajdziesz tysiące artykułów do salonu, kuchni i jadalni oraz eleganckie naczynia do serwowania alkoholu, między innymi: kieliszki do wina, kieliszki do szampana, kieliszki do likierów, szklanki do piwa oraz dekantery i karafki. Najlepszej jakości szkło i atrakcyjne ceny! Zarejestruj się na Westwing już dziś i wybierz idealne kryształowe kieliszki na swój stół!